If the two objects below are proportional, find the value of x.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Exponential Expression
Advertisements

We will compute1 unit rates
What are we going to do? What does calculate mean? Calculate means __________. CFU Students, you already know that the relationship between quantities.
The area of a circle is the amount of space inside the circle. Area is always written as units squared (in², cm²). A formula is an equation that declares.
Today, we will use proportions to solve problems. * Pre-requisite: AF 1.1 Solving one-step equations Activate (or provide) Prior Knowledge CFU Students,
DO NOW TUESDAY, DECEMBER 10, 2013 OFFERS A DOZEN (12) ROSES FOR $36.00OFFERS THREE ROSES FOR $12.00 WHICH SHOP HAS THE LOWEST PRICE PER ROSE? $36 12 $3.
1 What are we going to do? CFU Students, you already know how to find equivalent fractions. Now, we will find equivalent fractions when adding fractions.
What are we going to do? What does quantity mean? Quantity means __________. CFU Students, you already know how to use equivalent ratios to find an unknown.
Standards: 7.RP.1, 7.NS.2d, 7.NS.3, 7.EE.4a, 7.G.1 Resource: Connected Math Program 2 Comparing and Scaling: Investigation 3.1.
 3 15  3 = What are we going to do? CFU Students, you already know how to generate equivalent fractions. Now, we will use that skill to add fractions.
What are we going to learn? What does evaluate mean? Evaluate means __________. CFU Students, you already know how to evaluate simple expressions. Now,
Do Now Monday, December 16, 2013 James, Ken, Chris, and Jessie ordered a pizza from Lucia’s Italian Restaurant. They pizzas only come in one size and are.
We will identify1 opposite numbers on the number line.
What are we going to do? CFU On your whiteboards, draw a right triangle. Label the hypotenuse. Label the legs. Students, you already know the parts of.
2. We will solve problems for the area and circumference of a circle.
Do Now “Unusual Area” Javier is helping his uncle to tile a patio that has an irregular shape. He needs to calculate the approximate number.
DO NOW Friday, November 1, 2013 Please have Planners open with Homework and Signed Progress Report on your desk.
1. If x = 4, then what is the value of x2?
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
CCSS 3 rd Grade Number and Operations – Fractions 1.1 Understand a fraction 1/b as the quantity formed by 1 part when a whole is partitioned into b equal.
5 th Grade Number Sense 1.2 (5Q) Interpret percents as a part of a hundred; find decimal and percent equivalents for common fractions and explain why they.
DataWORKS Educational Research (800) ©2012 All rights reserved. Comments? 5 th Grade Number Sense.
5 th Grade Math Learning Objective: We will divide multiples of 100 and 1000 by multiples of 10. READY TO TEACH SM EDI ® Lessons ©2013 All rights reserved.
What are we going to do? CFU Students, you already know how to determine the opposite of a number. Now, we will use the opposite of numbers to add and.
4 th Grade Math Learning Objective: We will recognize place and value in a multi-digit number. READY TO TEACH SM EDI ® Lessons ©2013 All rights reserved.
Module 2 Lesson 14 Objective: Use decimal multiplication to express equivalent measurements.
Directions: 1. Circle ALL crayons. 2. Determine how many crayons you have. 3. Determine how many markers you have. There are crayons for every markers.
CCSS 4 th Grade Numbers and Operations in Base Ten 3.0 Use place value understanding to round multi-digit whole numbers to any place. Lesson to be used.
READY TO TEACH SM EDI ® Lessons ©2013 All rights reserved. EDI Lesson Overview 5 th Grade Math Learning Objective: We will recognize the place and value.
2. 3  3  3  3  What are we going to do? What does apply mean? Apply means __________. CFU Students, you already know that an exponential expression.
CCSS 4 th Grade Numbers and Operations in Base Ten 3.0 Use place value understanding to round multi-digit whole numbers to any place. Lesson to be used.
1 Rates are used in many situations to describe and compare information. For example, you might compare the gas mileage of different vehicles when you.
What are we going to learn? CFU Students, you already know how to write numerical expressions. Now, we will write numerical expressions using exponential.
Learning Objective We will solve problems involving a percent of a quantity1. What are we going to do? What does quantity mean? Quantity means __________.
We will recognize1 place and value in a multi-digit number.
We will interpret1 multiplication as groups of objects.
Interpreting Division
DO NOW TUESDAY, DECEMBER 10, 2013
We will compute1 unit rates
Activate Prior Knowledge CFU
SEE SOMETHING, SAY SOMETHING
Learning Objective What are we going to do?
Five lemons cost $1.80 Do Now What is the cost per lemon ?
We will recognize1 place and value in a multi-digit number.
LEARNING OBJECTIVE Definition figure out
Common Core Standard 8.NS.1 California State Standard 7.NS1.4
SEE SOMETHING, SAY SOMETHING
We will plot ordered pairs.
Name Learning Objective
SEE SOMETHING, SAY SOMETHING
Do Now “Dot Talk”.
We will determine1 how to use the geometric mean2 to find segment lengths in right triangles and apply similarity relationships in right triangles to solve.
8x d + 5 We will add and subtract expressions.
We will add and subtract rational numbers.
Learning Objective We will multiply using the multiplication algorithm. What are we going to learn? CFU Values of Digits Activate Prior.
Lesson – Teacher Notes Standard: 7.RP.A.2a
SEE SOMETHING, SAY SOMETHING
Math Notebook & Whiteboard
Lesson 1: 1.1 Solving One-Variable Two-Step Equations
Match the written description to an equation.
Match the written description to an expression.
Multiplication (Same)
Learning Objective We will multiply using the multiplication algorithm. What are we going to learn? CFU Values of Digits Activate Prior.
We shall solve systems of three linear equations algebraically.
Today, we will describe1 plane objects.
We will learn how to write Quadratic Functions Given x−Intercepts 1 .
Multiplication OUTCOMES
Activating Prior Knowledge – Notes
We will read and write multi-digit numbers.
Today, we will use parentheses in expressions.
Presentation transcript:

If the two objects below are proportional, find the value of x. DO NOW 12.3.13 If the two objects below are proportional, find the value of x.

4 32 10 5 We will compute1 unit rates. 1 8 2 1 Learning Objective NAME____________________ 12.3.13 We will compute1 unit rates. CALIFORNIA STANDARDS: 7AF4.2 & 7MG1.3 Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. What are we going to do? What does compute mean? Compute means __________. CFU Activate Prior Knowledge A unit rate shows the relationship between a quantity and one unit of another quantity. Unit Rates Quantity B b 1 a Quantity A Use the ratio table to find the unit rate. 1. Vanessa ran 4 miles this morning in 32 minutes. Find her average time, in minutes, for every 1 mile. miles 4 32 minutes 4 = 1 8 minutes per mile or 8 minutes for every 1 mile Students, you already learned how to calculate unit rates. Now, we will compute unit rates with fraction quantities. Make Connection 32 4 = 8 2. Edgar downloaded a 10-megabyte video in 5 seconds. What was the downloading rate in megabytes per second? megabytes 10 5 seconds 10 5 = 2 2 megabytes per second 5 = 1 1 calculate Vocabulary

1½ cups of oats for each cup of granola Concept Development A unit rate shows the relationship between a quantity and one unit of another quantity. The multiplicative inverse of the unit quantity can be used to find a unit rate. Unit Rates Quantity B b 1 a Quantity A Unit Rates Aubrey’s cereal has ½ of a cup of granola for every ¾ of a cup of oats. Which of the following are unit rates? How do you know? A 6½ pounds for $10 B ⅔ of a mile per lap C each container holds ⅝ of a gallon In your own words, what is a unit rate. A unit rate is ______. CFU Cups Granola Cups Oats 1 2 3 4 = 1½ cups of oats for each cup of granola ⅔ of a cup of granola for each cup of oats

Skill Development/Guided Practice A unit rate shows the relationship between a quantity and one unit of another quantity. The multiplicative inverse of the unit quantity can be used to find a unit rate. Create an equivalent ratio table using the given units and quantities. Identify the unit quantity. (write 1) Determine2 the multiplicative inverse which produces 1. Apply the multiplicative inverse to the other quantity. Interpret3 the unit rate. Compute unit rates. 1 2 3 5 4 How did I/you identify which would be the unit quantity? How did I/you determine the other quantity. CFU 2 4 Unit Rates Quantity B b 1 a Quantity A 1. In preparation for a hurricane, Ryan paid $24 for two-thirds of a ton of sand to make protective sand bags. If sand is priced at a flat rate, find the cost per ton of the sand. ____________________________________ ____________________________________ 2. Madeline looked at her workout app during her bike ride. It measured that she had biked ¾ of a mile and burned 54 calories. On average, how many calories will she burn each mile? 3 4 24 1 3 2 = 3 4 4 3 = 1 24 36 dollars miles 2 3 2 3 3 2 = tons 1 54 54 1 4 3 = 72 calories It will cost Ryan $36 per ton of sand. On average, Madeline burns 72 calories every mile. 2 figure out 3 explain Vocabulary

Skill Development/Guided Practice (continued) A unit rate shows the relationship between a quantity and one unit of another quantity. The multiplicative inverse of the unit quantity can be used to find a unit rate. Create an equivalent ratio table using the given units and quantities. Identify the unit quantity. (write 1) Determine the multiplicative inverse which produces 1. Apply the multiplicative inverse to the other quantity. Interpret the unit rate. Compute unit rates. 1 2 3 5 4 How did I/you identify which would be the unit quantity? How did I/you determine the other quantity. CFU 2 4 Unit Rates Quantity B b 1 a Quantity A 3. Every ½ cup of coconut flakes costs $0.20. How many cups of coconut flakes can you get for $1? ____________________________________ ____________________________________ 4. If Howard hikes ⅔ mile in each ⅓ hour, compute the unit rate of miles hiked per hour. 1 2 2 3 1 2 10 2 = 2½ 2 3 3 1 = 2 cups miles 2 10 1 3 2 10 10 2 = 1 hour 1 3 3 1 = 1 dollars You can get 2½ cups of coconut flakes per dollar. Howard hikes 2 miles per hour.

Skill Development/Guided Practice (continued) How did I/you determine what the question is asking? How did I/you determine the math concept required? How did I/you determine the relevant information? How did I/you solve and interpret the problem? How did I/you check the reasonableness of the answer? CFU 2 1 3 4 5 5. Sean is comparing the prices of macadamia nuts at the store. One bag costs $5 per pound. Another bag cost $4 for ⅔ of a pound. Which option gives Sean a better price? ____________________________________ ____________________________________ 6. Charles runs a mile in 9 minutes. Jessica can run ⅜ of a mile in 3 minutes. Who runs a faster mile? 3 8 3 8 8 3 = 1 4 4 1 3 2 = 6 dollars miles 2 3 2 3 3 2 = 3 1 8 3 = pounds 1 minutes 3 8 Buying the macadamia nuts at $5 per pound gives Sean a better price. Jessica can run a mile faster than Charles.

Relevance A unit rate shows the relationship between a quantity and one unit of another quantity. The multiplicative inverse of the unit quantity can be used to find a unit rate. 1 Computing unit rates will help you understand mixtures with fractional measures. A salad dressing company makes a dressing with a mixture of 1/2 of a cup of vinegar for every 1 cup of oil. Using this unit rate, they can make 3-cup, 6-cup, 9-cup and 12-cup bottles. Cups Vinegar Cups Oil 1 2 1 2 2 4 (1.5 cups) (3 cups) (6 cups) (9 cups) (12 cups) 2 Computing unit rates will help you do well on tests. Sample Test Question: 9. Abraham needed 250mg of ibuprofen to relieve a fever. He took 2 tablets. How many milligrams of ibuprofen are in each tablet? Does anyone else have another reason why it is relevant to compute unit rates? (Pair-Share) Why is it relevant to compute unit rates? You may give one of my reasons or one of your own. Which reason is more relevant to you? Why? CFU Milligrams Number of tablets 250 2

A unit rate shows the relationship between a quantity and one unit of another quantity. The multiplicative inverse of the unit quantity can be used to find a unit rate. Word Bank Skill Closure Create an equivalent ratio table using the given units and quantities. Identify the unit quantity. (write 1) Determine the multiplicative inverse which produces 1. Apply the multiplicative inverse to the other quantity. Interpret the unit rate. Compute unit rates. 1 2 3 5 4 Unit Rates Quantity B b 1 a Quantity A 1. Filet Mignon (Premium Steak) costs $5 for every ¼ pound Find the cost per pound for the premium steak. 5 5 1 4 1 = 20 dollars 1 4 1 4 4 1 = 1 pound ____________________________________ ____________________________________ Premium steaks cost $20 per pound. Word Bank unit rates unit quantities multiplicative inverse one unit Access Common Core Explain how you used the ratio table to find the unit rate in the problem above. To find the unit rate, I identified the unit quantity as pounds. Then I determined the multiplicative inverse that produced 1 and multiplied it to both quantities. Summary Closure What did you learn today about computing unit rates? (Pair-Share) Use words from the word bank.

Create an equivalent ratio table using the given units and quantities. Independent Practice A unit rate shows the relationship between a quantity and one unit of another quantity. The multiplicative inverse of the unit quantity can be used to find a unit rate. Create an equivalent ratio table using the given units and quantities. Identify the unit quantity. (write 1) Determine the multiplicative inverse which produces 1. Apply the multiplicative inverse to the other quantity. Interpret the unit rate. Compute unit rates. 1 2 3 5 4 Unit Rates Quantity B b 1 a Quantity A 1. The nutrition facts on the side of a popcorn box recommend a serving size of ⅓ cup, unpopped. This serving size yields 150 calories. Find the amount of calories in one cup of unpopped popcorn. _____________________________________ _____________________________________ 2. Meredith evenly spread fertilizer on her lawn. It took 1⅓ bags of lawn fertilizer to cover her 100 ft2 lawn. At this rate, find the area of lawn one bag can fertilize. 3. Jessie’s flowers are the best in town. She attributes this to her homemade fertilizer. If Jessie uses ½ cup of cottonseed meal for every ¼ cup of phosphate, how much cottonseed would Jessie use per cup of phosphate? 4. A printer is printing hundreds of copies of a popular new book. The printer produces ⅔ of a book every ¼ hour. Find the rate of books printed per hour. 1 2 1 2 2 1 = 1 3 1 3 3 1 = 1 cups 1 bags 150 150 1 3 1 = 450 square feet 100 100 1 2 1 = 200 calories There are 450 calories in 1 cup of unpopped popcorn. One bag of fertilizer can cover 200 ft2 of lawn. 2 3 2 3 4 1 = 2 2 3 1 2 1 2 4 1 = 2 books cottonseed hours 1 4 1 4 4 1 = 1 phosphate 1 4 1 4 4 1 = 1 Jessie needs 2 cups of cottonseed per cup of phosphate. In one hour, the printer will print two and two-third books.

There are 300 milligrams of acetaminophen in each tablet. Periodic Review 1 1. Ricardo’s doctor recommended that he take 450 milligrams (mg) of acetaminophen every 6 hours for common illnesses. If Ricardo’s mom gave him 1½ tablets for the first dose, how many milligrams of acetaminophen are in each tablet? _____________________________________ _____________________________________ 2. Crystal runs 7 miles in ¼ of an hour. Find her speed in miles per hour. There are 300 milligrams of acetaminophen in each tablet. Crystal runs 7 miles per hour. Access Common Core Describe the process you used to solve the problems above. To solve the problems above, I first identified the unit quantity. In problem #1 the unit quantity was 1 tablet. In problem #2 the unit quantity was 1 hour. Then I determined the multiplicative inverse that produced 1 in each problem. Using the multiplicative inverse, I multiplied the other quantity to find the unit rate.

One ounce of gold is worth $1,560. Periodic Review 2 1. A one-tenth ounce gold coin is worth $156. What is the value of one ounce of gold? _____________________________________ 2. $1.25 buys 1/2 of a cup of dark chocolate chips. How much would 1 cup of dark chocolate chips cost? One ounce of gold is worth $1,560. 1 cup of dark chocolate chips costs $2.50. Access Common Core Not all situations yield proportional relationships. “If 1 person can paint a house in 3 hours, then 2 people can paint the same house in 6 hours.” Explain why this statement may not be true. “If Luke is 2 years old and Erin is 1 year old, then when Luke is 6, Erin will be 3 years old.” This statement may not be true because increasing the number of people working should decrease the time it takes, not increase. It is not a proportional relationship. This statement is not true because as time passes, Luke will always only be 1 year older than Erin. It is not a proportional relationship.

The ride will spin 12 times in 1 minute. Periodic Review 3 1. A photo 6 inches tall by 4 inches long. How tall would the photo be if it was proportionally increased to be 12 inches long? _____________________________________ _____________________________________ 2. A carnival ride spins 3 times every ¼ minute. Find the number of spins per minute. If the photo was increased to be 12 inches long, it would be 18 inches tall. The ride will spin 12 times in 1 minute. Access Common Core 1. If the photo in Problem # 1 is increased to be 48 inches long, how tall will the photo be? 2. If the carnival ride in Problem # 2 is 2 minutes long, how many times will the ride spin? Explain how you used your previous answers to solve these problems. If the photo is increased to be 48 inches long, it will be 72 inches tall. If the carnival ride is increased to 2 minutes long, it will spin 24 times. To solve the problems above, I used the unit rate from the original problem and multiplied each quantity in the rate by the same value.