Problem1; Admission Flow

Slides:



Advertisements
Similar presentations
TWO STEP EQUATIONS 1. SOLVE FOR X 2. DO THE ADDITION STEP FIRST
Advertisements

Numbers Treasure Hunt Following each question, click on the answer. If correct, the next page will load with a graphic first – these can be used to check.
You have been given a mission and a code. Use the code to complete the mission and you will save the world from obliteration…
Chapter 03: Mortgage Loan Foundations: The Time Value of Money
Fill in missing numbers or operations
Name: Date: Read temperatures on a thermometer Independent / Some adult support / A lot of adult support
Demonstration Problem
McGraw-Hill/Irwin ©2008 The McGraw-Hill Companies, All Rights Reserved Chapter 8 Markups and Markdowns: Perishables and Breakeven Analysis.
Win Big AddingSubtractEven/Odd Rounding Patterns Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Last Chance.
Multiplication X 1 1 x 1 = 1 2 x 1 = 2 3 x 1 = 3 4 x 1 = 4 5 x 1 = 5 6 x 1 = 6 7 x 1 = 7 8 x 1 = 8 9 x 1 = 9 10 x 1 = x 1 = x 1 = 12 X 2 1.
Division ÷ 1 1 ÷ 1 = 1 2 ÷ 1 = 2 3 ÷ 1 = 3 4 ÷ 1 = 4 5 ÷ 1 = 5 6 ÷ 1 = 6 7 ÷ 1 = 7 8 ÷ 1 = 8 9 ÷ 1 = 9 10 ÷ 1 = ÷ 1 = ÷ 1 = 12 ÷ 2 2 ÷ 2 =
Jeopardy Q 1 Q 6 Q 11 Q 16 Q 21 Q 2 Q 7 Q 12 Q 17 Q 22 Q 3 Q 8 Q 13
Jeopardy Q 1 Q 6 Q 11 Q 16 Q 21 Q 2 Q 7 Q 12 Q 17 Q 22 Q 3 Q 8 Q 13
1 1  1 =.
1  1 =.
DIVIDING INTEGERS 1. IF THE SIGNS ARE THE SAME THE ANSWER IS POSITIVE 2. IF THE SIGNS ARE DIFFERENT THE ANSWER IS NEGATIVE.
FACTORING ax2 + bx + c Think “unfoil” Work down, Show all steps.
Addition Facts
Year 6 mental test 10 second questions
Year 6 mental test 15 second questions Numbers and number system Numbers and the number system, Measures and Shape.
1 Options. 2 Options Financial Options There are Options and Options - Financial options - Real options.
WARM UP What is the value of 4 5 x 4? Explain. WARM UP What is the value of 4 5 x 4 3 ? Explain.
Who Wants To Be A Millionaire?
Who Wants To Be A Millionaire?
Fractions mean division. 1 4 of 28 =28 ÷ 4=7 How would you find out what of 28 is? 3 4.
£1 Million £500,000 £250,000 £125,000 £64,000 £32,000 £16,000 £8,000 £4,000 £2,000 £1,000 £500 £300 £200 £100 Welcome.
1 Credit Cards Avoid the Minimum Payments Trap! 3% examples Revised November 2012.
INVENTORY AND OVERHEAD
Auto-Moto Financial Services- The Old Process
Key Concepts Understand different ways interest rates are quoted
Introduction to Cost Behavior and Cost-Volume Relationships
Aims: Use efficient and accurate methods to solve contextualised problems involving money/decimals Learning outcomes: By the end of the lesson ALL learners.
Operations management
Process Flow Analysis The Little’s Law The main source for preparing these slides is Managing Business Process Flow Anupindi, Chopra, Deshmoukh, Van.
Chapter 15 Options Markets.
Look at This PowerPoint for help on you times tables
Cost-Volume-Profit Relationships
MCQ Chapter 07.
Capacity Planning For Products and Services
Capacity and Constraint Management
Three Key Process Measures: Flow Rate
Inflation Unit Chapter 2 26
Least Common Multiples and Greatest Common Factors
Elasticity of Demand and Supply
Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 5–7) Main Idea and Vocabulary Key Concept: Percent of Change Example 1:Real-World Example: Find Percent of Change.
Addition 1’s to 20.
Model and Relationships 6 M 1 M M M M M M M M M M M M M M M M
25 seconds left…...
Subtraction: Adding UP
Equal or Not. Equal or Not
Slippery Slope
Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 5–5) Main Idea and Vocabulary Example 1:Estimate Percents of Numbers Example 2:Estimate Percents of Numbers.
1 Atlantic Annual Viewing Trends Adults 35-54, Total TV, By Daypart Average Minute Audience (000) Average Weekly Reach (%) Average Weekly Hours Viewed.
Week 1.
Number bonds to 10,
Flexible Budgets and Performance Analysis
We will resume in: 25 Minutes.
Fundamentals of Cost Analysis for Decision Making
PSSA Preparation.
TRAVEL MATHS D T S SPEED DISTANCE TRAVELLED JOURNEY TIME.
Cost-Revenue Analysis for Decision Making
Key Concepts and Skills
1 3. Process Flow Measures Problem 1 (a) 1. Time Travelers Insurance Company (TTIS) processes 12,000 claims per year. The average processing time is 3.
1 3. Process Flow Measures Process Flow Analysis-Basics 1 Ardavan Asef-Vaziri June/2011 Five Elements of the Process View Inputs Outputs Goods Services.
1 3. Process Flow Measures Assignment, Problem 1 Solution 1. Bank XYZ receives 20 loan requests per hour on average. Each loan request goes through an.
1 3. Process Flow Measures Assignment, Problem 1 Solution 1. Bank XYZ receives 20 loan requests per hour on average. Each loan request goes through an.
The Essence of Process Flow Process Measures
The Essence of Process Flow Process Measures
1 3. Process Flow Measures 1. Coffee Shop You enter a Starbucks coffee shop. You have experienced that in this time of day the entrance door opens two.
Every minutes one customer comes in and one customer leaves.
Presentation transcript:

Problem1; Admission Flow 1. Marshall provides higher education to executives and receives about 1000 applications per month. The evaluation starts with a preliminary classification: Group A: Applicants with desired recommendations, working experience, etc. (50% of the applicants) Group B: Other applicants. (50% of the applicants) Applicants in group A will be further considered through an advanced review. Applicants in group B will be rejected. On average there were are 200 applications in the preliminary review stage, and 100 applications in the advanced review stage a) How long does group A spend in the application process? b) How long does group B spend in the application process? c) How long is the average process time?

Admission Flow Chart 1000 50% 200 100 Reject Process Accept Process a) How long do the applicants spend in the preliminary stage? RT=I  T = I/R=200/1000 = 0.2 month Applicants spend 0.2(30) = 6 days in the first stage Applicants from group B receive an answer in 6 days on average

Admission Flow b) How long do the applicants from group A spend in the advanced review stage? I =100 , R = 1000(0.5) = 500 TR= I  T=I/R  T= 100/500 = 0.2 Applicants from group A spend 0.2(30) = 6 days on average in the advanced review stage. Applicants from group A receive answer in 12 days (6 + 6) on average.

Admission Flow c) What is the average processing time? 0.5(6)+0.5(12) = 9 days Is there an alternative way to calculate the average waiting time? Do it------ Little’s Law holds for complicated systems.

Problem 2 2. Bank XYZ receives 20 loan requests per hour on average. Each loan request goes through an initial processing stage, after which an “accept or reject” decision is made. Approximately 80% of the loans are accepted, and these require additional processing. Rejected loans require no additional processing. Suppose that on average 5 loans are in the initial processing stage, and 25 (accepted) loans are in the additional processing stage. 5 Reject Accept 80% 20% 20 25 What is the average processing time required for a loan What is the average processing time required for a rejected loan? What is the average processing time required for an accepted loan (including the initial processing stage)?

Problem 2 a) What is the average processing time required for a loan request? R = 20 loans/hour I = 5+25 = 30 loans Average processing time = Throughput Time RT= I  T = I/R = 30/20 = 1.5 hours b) What is the average processing time required for a rejected loan? I = 5 loans RT= I  T = I/R = 5/20 = 0.25 hours

Problem 2 c) What is the average processing time required for an accepted loan (including the initial processing stage)? Initial Stage: As computed for rejected applications the time for the initial process is T = I/R = 5/20 = 0.25 hours Additional Processing Stage: R = 20 × 0.8 = 16 loans/hour, I = 25 loans T = I/R = 25/16 = 1.5625 Average Total Processing Time = = 0.25 + 1.5625 = 1.8125 hours  

Problem 3 3. A call center employs 1000 agents. Every month 50 employees leave the company and 50 new employees are hired. a) How long on average does an agent work for this call center?  Now suppose the cost of hiring and training a new agent is $1000. The manager of this call center believes that increasing agents’ salary would keep them working longer term in the company. The manager wants to increase the average time that an agent works for the call center to 24 months, or 2 years. b) If an agent works for the call center for 24 months on average, how much can the company save on hiring and training costs over a year? Hint: first determine the current annual cost for hiring and training, then determine the new annual cost for hiring and training. c) How much the monthly salary of each agent can be increased?  

Problem 3 1000 Agents 50/month a) How long on average does an agent work for this call center?   R = 50 people/month I = 1000 people Average working time = Throughput Time = I/R = 1000/50 = 20 months or 20/12 = 1.67 years  Suppose the cost of hiring and training a new agent is $1000. The manager of this call center believes that increasing agents’ salary would keep them working longer term in the company. The manager wants to increase the average time that an agent works for the call center to 24 months, or 2 years.    

Problem 3 b) If an agent works for the call center for 24 months on average, how much can the company save on hiring and training costs over a year? Hint: first determine the current annual cost for hiring and training, then determine the new annual cost for hiring and training.   1000 Agents 50/month 20 months 1000 Agents ?/month 2 years Current annual cost for hiring and training: Throughput Rate = 50 people/month = 600 people/year Annual hiring and training cost is 600 (1000) = $600,000

Problem 3 New annual cost for hiring and training: Average working time = Throughput Time = 24 months = 2 years Throughput Rate  R= I/T = 1000 people / 2 years = 500 people/year  41.7 per month Annual hiring and training cost is 500 (1000) = $500,000 Annual saving on hiring and training cost is $600,000-$500,000 = $100,000 c) How much the monthly salary of each agent can be increased? Average # of employees = 1000 Annual saving on hiring and training cost = $100,000 Monthly saving = $8,333.33 8333.33/1,000 = $8.33 per employee/month

Problem 4 4. Time Travelers Insurance Company (TTIS) processes 12,000 claims per year. The average processing time is 3 weeks. Assume 50 weeks per year. a) What is the average number of claims that are in process? b) 50% of all the claims that TTIS receives are car insurance claims, 10% motorcycle, 10% boat, and the remaining are house insurance claims. On average, there are, 300 car, 114 motorcycle, and 90 boat claims in process. c) How long, on average, does it take to process a house insurance claim?

Problem 4 a) What is the average number of claims that are in process? R per week = 12,000/50 = 240 claims/week RT = I I = 240(3) = 720 claims waiting 50% of all the claims that TTIS receives are car insurance claims, 10% motorcycle, 10% boat, and the remaining are house insurance claims. On average, there are, 300 car, 114 motorcycle, and 90 boat claims in process. b) How long, on average, does it take to process a car insurance claim?

Problem 4 I = 300 cars R = 0.5(240) =120 claims/wk TR = I  T(120) = 300 T = 300/120= 2.5 weeks 240 car 0.5 0.1 0.3 motorcycle boat house c) How long, on average, does it take to process a house insurance claim? Average # of claims in process = 720 720–300 car–114 motorcycle–90 boat = 216 Average # of claims for house: I = 216 House claims are 1- 0.5-0.1-0.1 = 0.3 of all claims R = 0.3(240) = 72 TR = I  T = I/R  T = 216/72= 3 weeks

Problem 5 5. Consider a roadside stand that sells fresh oranges, and fresh orange juice. Every hour, 40 customers arrive to the stand, and 60% purchase orange juice, while the remaining purchase oranges. Customers first purchase their items. Customers that purchased oranges leave immediately after purchasing their oranges. Any customer that ordered orange juice must wait while the juice is squeezed. There are 3 customers on average waiting to purchase either oranges or orange juice, and 1 customer on average waiting for orange juice to be squeezed. 40 0.6(40) = 24 3 1 How long on average must customers that purchase fresh orange juice wait?

Problem 5 40 24 3 1 How long on average must customers that purchase fresh orange juice wait? In the ordering process RT =I  40T = 3  T = 3/40 hours  T = 60(3/40) = 4.5 minutes In the juice squeezing process RT =I  24T = 1  T = 1/24 hours  T = 60(1/24) = 2.5 minutes Average waiting time = T = 4.5 + 2.5 = 7 minutes

Problem 6 6. A recent CSUN graduate has opened up a cold beverage stand “CSUN-Stop” in Venice Beach. She takes life easy and does a lot of surfing. It sounds crazy, but she only opens her store for 4 hours a day. She observes that on average there are 120 customers visiting the stand every day. She also observes that on average a customer stays about 6 minutes at the stand. a) How many customers on average are waiting at “CSUN-Stop”? R = 120 in 4 hours  R = 120/4 = 30 per hour R = 30/60 = 0.5 per minute T = 6 minutes RT = I  I = 0.5(6) = 3 customers are waiting

Problem 6 She is thinking about running a marketing campaign to boost the number of customers per day. She expects that the number of customers will increase to 240 per day after the campaign. She wants to keep the line short at the stand and hopes to have only 2 people waiting on the average. Thus, she decides to hire an assistant. b) What is the average time a customer will wait in the system after all these changes? R = 240/(4hrs*60min) = 1 person/minute I = 2 Average time a customer will wait: T = I/R = 2/1 = 2 minutes

Problem 6 The business got a lot better after the marketing campaign and she ended up having about 360 customers visiting the stand every day. So, she decided to change the processes. She is now taking the orders and her assistant is filling the orders. They observe that there are about 2 people at the ordering station of the stand and 1 person at the filling station. c) How long does a customer stay at the stand? R = 360/4 hours = 1.5 people/minute I = 2 (ordering station) and 1 (filling station) = 3 RT = I  1.5T = 3  T = 2 minutes 360/4hrs 2 1

Problem 6 A recent UCLA graduate has opened up a competing cold beverage stand “UCLA-Slurps”. The UCLA grad is not as efficient as the CSUN grad, so customers must stay an average of 15 minutes at “UCLA-Slurp”, as opposed to 6 minutes at the “CSUN-Stop”. Suppose there is an average of 3 customers at “UCLA-Slurps”. The total number of customers remains at 120, as it was before the marketing campaign. But now the 120 is divided between the “CSUN-Stop” and “UCLA-Slurps”. d) By how much has business at the “CSUN-Stop” decreased? First find how many customers “CSUN-Stop” is losing to “UCLA-Slurps”

Problem 6 At “UCLA-Slurps” we have I = 3 people and T = 15 minutes TR = I  15R = 3  R= 1/5 per minute R = 60(1/5) = 12 customers per hour or = 48 customers/day Business at “CSUN-Stop” has decreased by 48 customers/day The new (lower) arrival rate to the “CSUN-Stop”? 120-48 = 72 customers/day e) What is now the average number of customers waiting at the “CSUN-Stop” if the flow time at CSUN-Stop remains 6 mins? R = 72/day = 72/(60min×4hrs) = 0.3/minute T = 6 minutes RT = I  I = 0.3(6) = 1.8 customers