Starter Calculate the area of the following shapes 6m 120mm 110mm 4m

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Perimeter, Area and Volume Grades F to A. Hyperlinks! Counting Squares Area – working backwards Circles Volume of cuboids Sectors of circles Surface area.
Advertisements

Finding Surface Area Step 1: Flatten the 3-D figure A rectangular prism will flatten to 6 rectangles. Depending on the dimensions of the 3-D figure, you.
Volume and Total Surface Area of RIGHT Prisms and CYLINDERS.
Area and Surface Area Prisms, Pyramids, and Cylinders.
Volumes, Surface Areas and Nets. Volume is the space occupied by a 3-D shape. It is calculated by multiplying the three dimensions together. Consider.
What Is Volume ? The volume of a solid is the amount of space inside the solid. Consider the cylinder below: If we were to fill the cylinder with water.
Volume.
Volume of Triangular Prism. Volume of a Triangular Prism Length Volume of a prism = Area x length Area of triangle = ½ x base x height.
SURFACE AREA & VOLUME.
© T Madas. In 2 dimensions square rectangle In 3 dimensions cube cuboid.
Volume.
Do now: These cuboids are all made from 1 cm cubes
© T Madas.
Volume.
Volume and Surface Area 7 th Grade More about Geometry Unit.
Surface Area of Rectangular Prisms 1.How many outside surfaces does a rectangular prism have? 2.What shape are each of the faces? The six rectangular sides.
Volume of prisms Starter: Higher 2007 June Q11. Volume of a cuboid We can find the volume of a cuboid by multiplying the area of the base by the height.
Surface Area Return to table of contents.
draw and label the shape Warm up #3 Page 11 draw and label the shape 1. The area of a rectangular rug is 40 yd 2. If the width of the rug is 10 yd, what.
Volumes Of Solids. 7cm 5 cm 14cm 6cm 4cm 4cm 3cm 10cm.
Math 10 GEOMETRY.
Area and Volume Using formulae. Finding Area and Perimeter of a Square or Rectangle Area is the measure of the amount of space a shape covers Perimeter.
Volume of a Rectangular Prism
VOLUME Lesson Objective By the end of the lesson I should be able to Find the volume of a rectangular prism.
What is Volume?. What is Volume? Volume is the amount of space inside an object.
JEOPARDY Welcome to Jeopardy.
Volumes Of Solids. 8m 5m 7cm 5 cm 14cm 6cm 4cm 4cm 3cm 10cm.
Geometry Constructing 3D shapes.
Volume of D, 2-D and 3-D shapes A straight line is one dimensional (1-D). It has only length. Units mm, cm, m & km etc. A rectangle.
1 Measures MENU Perimeter Main MENU Area of rectangle Area of rectangle questions Area of compound rectangles Area of comp rects questions Areas of borders.
Chapter Estimating Perimeter and Area  Perimeter – total distance around the figure  Area – number of square units a figure encloses.
$100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500.
Volumes Of Solids. 14cm 5 cm 7cm 4cm 6cm 10cm 3cm 4cm.
Starter Activity: Perimeter 1 Calculate the distance around this shape (all angles are right angles)
Volumes Of Solids. 14cm 5 cm 7cm 4cm 6cm 10cm 3cm 4cm 8m 5m.
We are learning to: - Enhance our Mathematical learning skills * solve volume problems Vocabulary: cross section cubic unit Always aim high! LESSON OBJECTIVES.
1 Volume: Lesson Objectives Understand the meaning of Volume Recognise the shapes of Prisms Determine the volume of Prisms.
What is Volume? volume.
How To Calculate the Volumes Of Solids
Objective: Be able to work out the volume of a prism.
Surface Area and Volume
Surface area of cuboids
Area and perimeter The perimeter of a shape is easy to work out. It is just the distance all the way round the edge. If the shape has straight sides,
In your work with two‑dimensional (flat) shapes, you have described their dimensions, their perimeters, and their areas.  For three‑dimensional shapes.
This week: measures Convert units of measure and calculate the area, perimeter and volume of common shapes Name common units of measure for weight, length.
Correct the following equation so that it makes sense – you can add numbers and operators to it. Challenge: Make the equation make sense by re-arranging.
Measures.
MATHS Week 10 More Measures.
Volumes Of Solids. 7cm 5 cm 14cm 4cm 3cm 10cm.
Volumes Of Solids. 8m 5m 7cm 5 cm 14cm 6cm 4cm 4cm 3cm 10cm.
AREA AND VOLUME Form 1 Mathematics Chapter 7.
Area and Volume Area is the amount of space contained in a two-dimensional figure Volume is the amount of space in a three-dimensional figure.
Geometry Three Dimensions
Surface Area of a Prism.
Look at the APP assessment sheets for Sequences and Probability.
JEOPARDY Welcome to Jeopardy.
Surface Area and Volume Review
Volume.
SURFACE AREA.
To be able to calculate the surface area of cubes and cuboids
Volumes Of Solids. 8m 5m 7cm 5 cm 14cm 6cm 4cm 4cm 3cm 10cm.
Volumes Of Solids. 8m 5m 7cm 5 cm 14cm 6cm 4cm 4cm 3cm 10cm.
Volumes Of Solids. 8m 5m 7cm 5 cm 14cm 6cm 4cm 4cm 3cm 10cm.
Area of Triangles & Quadrilaterals
Volume.
Mod 28 F.
Welcome GCSE Maths.
4cm 5cm 9cm² 5cm 4.5cm 2.5cm.
4cm 5cm 9cm² 5cm 4.5cm 2.5cm.
Investigation 1 Building Smart Boxes Rectangular Prisms
Presentation transcript:

Starter Calculate the area of the following shapes 6m 120mm 110mm 4m 9cm 100mm 50mm 4cm

Surface Area Learning Objectives: Grade E 15/11/2018 Learning Objectives: Able to calculate the area of 2D shapes Able to calculate the surface area of a cuboid other prisms

Prisms A prism is a 3D shape that has a constant cross-section. CUBOID TRIANGULAR PRISM CUBE

A Surface Area Each face is the same – a square. Area A = 5 x 5 = 25cm2 Total Surface Area = 6 x 25 = 150cm2 5cm A 5cm 5cm

Surface Area Surface area is the total area of the outside of a 3D object Area A = 5 x 9 = 45cm2 Area B = 9 x 3 = 27cm2 Area C = 3 x 5 = 15cm2 Total Surface Area = (45 + 27 + 15) x 2 = 174cm2 B C A 5cm 3cm 9cm

C B A Surface Area Area A = 8 x 11 = 88cm2 Area B = 5 x 11 = 55cm2 Area C = 5 x 8 = 40cm2 TOTAL SURFACE AREA = (88 + 55 + 40) x 2 = 183 x 2 = 366cm2 C B 11cm A 5cm 8cm

Surface Area Calculate the Surface Area of the cube and cuboids shown below: SA = 294cm2 SA = 378cm2 15cm 7cm 3cm EXTENSION: 8cm SA = 270cm2 9cm 6cm 12cm 5cm

Starter Calculate the surface area of the following shapes. 5cm 9cm

Surface Area of Prisms Learning Objectives: Grade D 15/11/2018 Learning Objectives: Able to calculate the surface area of cubes and cuboids Able to calculate the surface area of triangular prisms Able to calculate the surface area of any prism

Surface Area Area of Triangles = ½ x 5 x 6 = 15m2 = 15 x 2 = 30m2 Area of Rectangle 1 = 12 x 11 = 132m2 Area of Rectangle 2 = 5 x 12 = 60m2 Area of Rectangle 3 = 12 x 7 = 84m2 Total Surface Area = 30 + 132 + 60 + 84 = 306m2 11m 7m 6m 12m 5m

Surface Area Area of Triangles = ½ x 3 x 6 = 9m2 = 9 x 2 = 18m2 Area of Rectangle 1 = 10 x 6 = 60m2 Area of Rectangle 2 = 7 x 10 = 70m2 Area of Rectangle 3 = 3 x 10 = 30m2 Total Surface Area = 18+ 60 + 70 + 30 = 178m2 7cm 10cm 3cm 6cm

Surface Area of Prisms Area of Parallelograms = 9 x 7 = 63cm2 Area of Rectangles 1 = 11 x 9 = 99cm2 99 x 2 = 198cm2 Area of Rectangles 2 = 8 x 11 = 88cm2 88 x 2 = 176cm2 TOTAL SURFACE AREA = 63 + 198 + 176 = 437cm2 Surface Area of Prisms 7cm 8cm 11cm 9cm

Surface Area of Prisms TOTAL SURFACE AREA = 56 + 128 + 160 + 128 + 96 10cm 6cm 8cm 16cm 7cm TOTAL SURFACE AREA = 56 + 128 + 160 + 128 + 96 = 568cm2 Area of Trapeziums = ½ (10 + 6) x 7 = ½ x 16 x 7 = 56cm2 Area of Rectangle 1 = 16 x 8 = 128cm2 Area of Rectangle 2 = 10 x 16 = 160cm2 Area of Rectangle 3 = 16 x 8 = 128cm2 Area of Rectangle 4 = 6 x 16 = 96cm2

Starter 6m 4cm 5m 4m 3cm 7cm 9m 5m 9cm 8cm 11cm 7cm

1. 4. 2. 3. 5. 6. 7. 8. 9. Katy wants to wrap a present that is 15cm wide, 18cm deep and 4cm high. How much wrapping paper will she need to use? 10. A length of copper piping is in the shape of a triangular prism. The triangle on it’s end is 9mm tall, 4mm wide. The piece of pipe is 18cm long. What is the surface area of the pipe? 11. A box has no lid. The box measures 1.2m by 30cm by 45cm. What is the surface area of the outside of the box?

Volume of Prisms Learning Objectives: Grade D 15/11/2018 Learning Objectives: Able to calculate the volume of a cuboid Able to calculate the volume of a triangular prism Able to find the missing side, given the volume Able to apply this to worded problems

Volume of Prisms Volume = area of cross-section x depth

Volume of Cuboids A cuboid is a 3-dimensional object made up of a rectangles and squares Volume = height x width x depth Units: cm3, m3, mm3, km3, etc height depth width

Volume of Prisms Volume = width x height x depth V = 4 x 3 x 12 V = 144cm3 12cm 3cm 4cm

Volume of Prisms Volume = Area of cross section x depth V = 7 x 9 x 3 V = 189cm3 7cm 3cm 9cm

Volume of Prisms Volume = Area of cross-section x depth Grade D/C Volume of Prisms 15/11/2018 Volume = Area of cross-section x depth 11cm Area of cross section = (11 x 8) ÷ 2 = 44cm2 9cm 8cm 20cm Volume = 44 x 20 = 880cm3 11cm 2 1 3 7mm 7mm 105m3 343mm3 5cm 80cm3 6m 5m 2cm 7m 8cm 7mm 6m

In the following, find the length of the missing side. 7 8 9 2 1 7mm 3 7mm 105m3 343mm3 5cm 80cm3 6m 5m 2cm 7m 8cm 7mm 6m 4 5mm 5 6m 6 15cm 165mm3 108cm3 11m 10mm 396m3 3cm 6cm 9mm 6mm 12cm 6m 11mm In the following, find the length of the missing side. 7 8 9 V = 144cm3 x m x cm x = 3cm 9cm V = 189m3 V = 125cm3 8cm x = 7m x = 5cm x cm x cm 3m 9m x cm 12cm

In the following, find the length of the missing side. 7 8 9 4 5 6 5mm 6m 165mm3 15cm 108cm3 10mm 11m 396m3 3cm 6cm 9mm 6mm 12cm 6m 11mm In the following, find the length of the missing side. 7 8 9 V = 144cm3 x m x = 3cm 9cm V = 189m3 x cm V = 125cm3 8cm x = 7m x = 5cm x cm 3m x cm 9m 12cm x cm 10 V = 672,000cm3 V = 672l

Starter Calculate the surface area of the triangular prism Calculate the volume of the triangular prism 11m 7m 17m 9m Katy wants to wrap a present that is 15cm wide, 18cm deep and 4cm high. How much wrapping paper will she need to use?

Surface Area and Volume: Worded Problems Grade C 15/11/2018 Learning Objectives: Able to calculate the surface area of a prism Able to calculate the volume of a prism Able to calculate the surface area or volume from a worded problem

‘Space inside’ of the shape Worded Problems Ask yourself: What shape is it? Do I need to find the surface area or volume? Can I draw a sketch of the shape? ‘Outside’ of the shape ‘Space inside’ of the shape

Worded Problems A length of copper piping is in the shape of a triangular prism. The triangle on it’s end is a right angle, 9mm by 4mm by 10mm. The piece of pipe is 18cm long. What is the surface area of the pipe? Area of Triangles = (9 x 4) ÷ 2 = 18mm2 = 18 x 2 = 36mm2 10mm Front Rectangle = 180 x 10 = 1800mm2 9mm 180mm Back Rectangle = 180 x 9 = 1620mm2 4mm Total Surface Area = 36 + 1800 + 1620 + 720 = 4176mm2 Base Rectangle = 180 x 4 = 720mm2

Worded Problems A box measures 50cm by 35cm by 40cm. It is used to hold boxes of drawing pins which themselves measure 8cm by 1cm by 3cm. How many boxes of drawing pins will fit inside the larger box? Volume of Small Box: = 8 x 3 x 1 = 24cm3 3cm 1cm 8cm 40cm Volume of Large Box: = 50 x 40 x 35 = 70000cm3 Number of small boxes that will fit in the large box: = 70000 ÷ 24 = 2916.67 (2dp) 35cm 50cm “2916 boxes of drawing pins will fit inside the box.”

A gold bar is a triangular prism A gold bar is a triangular prism. The triangle on the end is isosceles with a height of 7cm, and a width of 5cm. The bars are 20cm long. Given the bar weighs 350g, calculate it’s density.

Starter Calculate the area of the following shapes 2cm 4m 5m 2cm 4cm

Volume of Prisms Learning Objectives: Grade D/C 15/11/2018 Learning Objectives: Able to calculate the area of compound shapes Able to calculate the volume of irregular prisms

Volume of Prisms Volume = area of cross-section x depth

Volume of Prisms A B C Area A = 1 x 4 = 4cm2 Area B = 6 x 7 = 42cm2 Area C = 1 x 4 = 4cm2 Total Area of Cross-Section = 4 + 4 + 42 = 50cm2 VOLUME = 50 x 14 = 700cm3 A 1cm B 7cm 1cm 14cm C 1cm 4cm 6cm

Volume of Prisms A B C Area A = 11 x 4 = 44cm2 Area B = 8 x 13 = 104cm2 Area C = 11 x 3 = 33cm2 Total Area of Cross-Section = 44 + 104 + 33 = 181cm2 VOLUME = 181 x 25 = 4525cm3 4cm A 3cm 20cm B C 3cm 25cm 11cm

Volume of Prisms GCSE F Page 532 Exercise 24D Question 1, 5*