MASS DENSITY AND VOLUME

Slides:



Advertisements
Similar presentations
SUB-STRUCTURE foundations.
Advertisements

Choose level of difficulty A test tube is shown below. It is then filled to a depth d. If the test tube is now exactly half filled what is the value of.
1 Motion – Newton’s Laws Gravity – A Closer Look The Universal law of Gravity.
Liquid and Atmospheric
Course : S0705 – Soil Mechanic
Apr 16 Discussions Hydraulic equilibrium Pressure and depth.
Volume: the amount of space inside a 3-dimensional shape measured in cubic units What is a cubic cm? A 3-D unit that measures 1 cm on all sides Volume.
A 10-m long steel wire (cross – section 1cm 2. Young's modulus 2 x N/m 2 ) is subjected to a load of N. How much will the wire stretch under.
COMPOSITE BODIES Today’s Objective:
Hydrostatics Fluids at Rest.
Centre of gravity and centroid
Buoyancy and Pressure Force: Weight: Buoyancy Archimedes Principle Pressure Formulas and Atmosphere.
Fluids - Hydrostatics Physics 6B Prepared by Vince Zaccone For Campus Learning Assistance Services at UCSB.
Section 8.5 Applications to Physics
Static Fluids.
FOOTINGS. FOOTINGS Introduction Footings are structural elements that transmit column or wall loads to the underlying soil below the structure. Footings.
Fluids - Hydrostatics Physics 6B Prepared by Vince Zaccone For Campus Learning Assistance Services at UCSB.
Centroids and Centers of Gravity
Lecture 14.2 Fluids II. HW #13 (Chapter 14) Read Sections 14-1 to 14.5 Problems: 14.4, 14.26, 14.35, 14.39, Due: Thursday May 8.
Our Garden. The Problem We need to create a garden We need to create a garden We need to use different geometric shapes We need to use different geometric.
Problem y Determine the moment of inertia and the radius of
PRISMS. Prisms A prism is a 3-dimensional solid that has congruent ends.
Fluids. Introduction The 3 most common states of matter are: –Solid: fixed shape and size (fixed volume) –Liquid: takes the shape of the container and.
Formative Assessment. 1a. Convert Torr absolute to gauge pressure psi. (11.2 psi gauge ) 1.00 atm = 1.013x10 5 Pa = kPa = 760. Torr = 14.7.
Theoretical Mechanics STATICS KINEMATICS
Problems Dr. Kagan ERYURUK.
CE 482 Examples.
Spread Footing Design for Columns
Marshall has a sandbox in the shape of a square prism, as shown below. The height of the sandbox is 10 inches. If Marshall fills the sandbox with sand.
Volumes Of Solids. 8m 5m 7cm 5 cm 14cm 6cm 4cm 4cm 3cm 12 cm 10cm.
Archimedes and Up thrust
Goal: Explore and describe the densities of various materials through measurement of their masses and volumes.
Engineering Mechanics
Physics Section 8.1 Apply the properties of fluids General Phases of Matter 1.Solid-constant shape and volume 2.Liquid-constant volume, variable shape.
Phys 101, General Physics I. Reference Book is Fluid Mechanics A fluid is a collection of molecules that are randomly arranged and held together by weak.
Why does he need to equalise his ears on the way down? What would happen if he just shot up to the surface from 20m down?
SOIL MECHANICS AND FOUNDATION ENGINEERING-III (CE 434)
1 Volume: Lesson Objectives Understand the meaning of Volume Recognise the shapes of Prisms Determine the volume of Prisms.
CENTER OF GRAVITY, CENTER OF MASS AND CENTROID OF A BODY Objective : a) Understand the concepts of center of gravity, center of mass, and centroid. b)
Center of Gravity, Center of Mass, and Centroid of a Body
The Engineering of Foundations
Comprehensive PowerPoint (Part 1)
Volumes Of Solids. 8m 5m 7cm 5 cm 14cm 6cm 4cm 4cm 3cm 12 cm 10cm.
CTC 450 Hydrostatics (water at rest).
Chapter 15A - Fluids at Rest
Physics Support Materials Higher Mechanics and Properties of Matter
COMPOSITE BODIES (Section 9.3)
Do Now A raft is made of a plastic block with a density of 650 kg/m3, and its dimensions are 2.00 m × 3.00 m × 5.00 m. What is the force of buoyancy on.
To understand pressure
bellringer True or false? More mass means less matter?
Chapter 15A - Fluids at Rest
Chapter : 01 Simple Stresses
Distributed Forces: Centroids and Centers of Gravity
Volumes Of Solids. 8m 5m 7cm 5 cm 14cm 6cm 4cm 4cm 3cm 10cm.
DENSITY AND PRESSURE.
COMPOSITE BODIES Today’s Objective:
CTC 450 Hydrostatics (water at rest).
Properties of Geometric Solids
PRESSURE Year 7 Science.
Volume of a prism Example Find the volume of the cuboid below 4.7cm
Structure I Course Code: ARCH 208 Dr. Aeid A. Abdulrazeg.
Distributed Forces: Centroids and Centers of Gravity
FBE05 – Mathematics and Statistics
COMPOSITE BODIES Today’s Objective:
Volumes Of Solids. 8m 5m 7cm 5 cm 14cm 6cm 4cm 4cm 3cm 10cm.
PHY003/Maldives polytechnic 2011
Volumes Of Solids. 8m 5m 7cm 5 cm 14cm 6cm 4cm 4cm 3cm 10cm.
Statics FRICTION Course Code: CIVL211 Dr. Aeid A. Abdulrazeg
 More Fluids  November 30,  More Fluids  November 30, 2010.
Density is the amount of mass in a volume.
Presentation transcript:

MASS DENSITY AND VOLUME

AREAS OF SHAPES RECTANGLE = L * B CIRCLE = ((π* D2)/4) TRIANGE =(0.5 B* H) B D H B

2) CIRCULAR ((π* D2)/4) * H) VOLUMES OF SHAPES 1) RECTANGULAR L*B*H 2) CIRCULAR ((π* D2)/4) * H) 3 TRIANGULAR (0.5 B* H * L)

THE CONCEPT OF MASS , DENSITY AND LOADING DENSITY IS THE MASS OF AN OBJECT / m3 MASS =VOLUME * DENSITY =Kg LOAD= KG * 9.81 = NEWTONS LOAD IN KN = NEWTONS /1000 =KN

DENSITY DIFFERENT MATERIALS HAVE DIFFERENT DENSITIES AND DIFFERENT MASSES / VOLUME WATER =1000 Kg / m3 CONCRETE =2400Kg / m3 STEEL =6800Kg / m3 WOOD =1650 Kg / m3

Rectangular shapes

SECTIONAL VIEWS OF A BLOCK

A SIMPLE EXAMPLE VOLUME =L*B*H 1*1*2.5 = 2.5m3 MASS = V* DENSITY WORK OUT THE FORCE THAT THE BLOCK SHOWN BELOW EXERTS DUE TO ITS MASS AND THE GRAVITATIONAL PULLOF THE EARTH IF IT HAS THE SAME DENSITY AS WATER VOLUME =L*B*H 1*1*2.5 = 2.5m3 MASS = V* DENSITY 2.5m3 *1000kgs =2500kgs LOAD = MASS*9.81 (2500* 9.81)/1000 =24.53KN

WORK OUT THE PRESSURE EXERTED ON THE GROUND BY THE SOLID CONCRETE BLOCK

rectangular Area = L*B 10*5 = 50m2 Volume L*B*H 10*5 *2 =100m3 Mass = Volume * Density 100*2400 = 240000kgs Load = (Mass *9.81 )/1000=Kn (240000*9.81)/1000= 2354.4 Kn Pressure = F/A 2354.4/ 50= 47.088 Kp

WORK OUT THE PRESSURE EXERTED ON THE GROUND BY THE CONCRETE TANK

Tank Volume L*B*H concrete (10*5 *2)- ( 9*4*1.5)=46m3 Mass concrete 46 *2400 = 110400 kgs Load (110400*9.81)/1000=1083.02 kn Pressure 1083.02/ 50 =21.66 kpa

WORK OUT THE PRESSURE EXERTED ON THE GROUND BY THE CONCRETE TANK FILLED WITH WATER

Tank filled with water Volume L*B*H concrete Mass concrete 46 *2400 = 110400 kgs Volume water ( 9*4*1.5)=54 m3 Mass of water 54*1000=54000 kgs Load ((110400+54000)*9.81)/1000=1612.76 Pressure = 1612.76/ 50 = 32.26

FORCES THAT STRUCTURES EXERT ON THE GROUND FROM THE DRAWING OF A CONCRETE FOUNDATION WORK OUT THE FOLLOWING (DENSITY = 2400Kg/m3) ITS VOLUME ITS MASS ITS LOAD

MODEL ANSWER Vol = (1.5* 0.4*0.6) – (1 *0.6 *0.2)+ ( 0.4*0.6*0.25)= 0.3m3 Mass = 0.3 *2400= 720 kgs Load = ( 720*9.81)/ 1000 = 7.06 kn

Cylinders

SECTIONAL VIEWS OF A CYCLINDER THREE DIMENSIONAL SECTIONAL PLAN

Work out the load Of the structure due To gravity ( P 2300) 0.5m hole ((π* 6.22)/4)- ((π* 52)/4) *0.5 Volume =5.3m3 Mass = 5.3*2300=12190 kg Load = (12190*9.81)/1000 = 120 Kn

Diameter 3.5m

Total vol concrete = 84.9- 65.34 = 19.56m3 A circular tank is to be filled with sand density 1234 find the pressure the tank exerts on the ground A) when empty B) when fill of sand xsa cylinder = 28.3m2 vol = 28.3*3=84.9 xsa hole = 23.76m2 vol = 23.76*2.75=65.34 Total vol concrete = 84.9- 65.34 = 19.56m3 Mass = 19.56 * 2400 = 46944 kgs Load =( 46944*9.81)/ 1000= 460.52 kn Pressure = 460.52 / 28.3 = 16.27 kpa Mass sand = 65.34 *1234 = 80629.56 Load = (80629.56*9.81)/1000=790.97 kn Pressure = (460.52+790.97)/ 28.3=44.22kpa

What is the mass of The structure What is the pressure On the ground. Density of concrete = 2400kg/m3 Empty When cylinders half filled with sand P = 1340 kg/m3

Rec V= 15 *8 *1 = 120 m 3 CIR V= (((π * 3 2 /4 )-(π * 1.5 2 /)4 ))*2 ) * 2) = 21.21 m 3 MASS CON = 141.21* 2400 = 338904 kgs LOAD = (338904 *9.81)/1000= 3324.65 kn PRESSURE = 3324.65 /(8*15 ) = 27.71 SAND V = (π * 1.5 2 /)4 )*2 = 3.53m 3 LOAD = (3.53 *1340 * 9.81 )/1000= 46.4 KN TOTAL PRESSURE = (3324.65+46.4) /(8*15 )= 28.1

Plan What upward load can the anchor Resist What pressure does the structure Exert on the ground

Sectional view Density soil =1859 kg / m3 Density con =2358 kg / m3 Natural ground

Volume of base = (π* 182)/4)*2)-(π* 142)/4)*1.5)= 278.03 Model answer Volume of base = (π* 182)/4)*2)-(π* 142)/4)*1.5)= 278.03 Volume of column = (6*6*2 ) – (4*3*2) = 48 Volume of sand = (4*3*2) =24 Total volume = 278.03+48 = 326.03 Mass empty = 326.03 *2358 =768778.74 Mass sand = 24 * 1859 = 44616 Total mass = 813394.74 kgs Load = (813394.74 *9.81) /1000 = 7979.40 kn Pressure = 7979.40)/(π* 142)/4)=51.83

Examples A concrete footing consists of a circular base and a hollow square column. The base has a diameter of 3,0 m and is 500 mm thick. The external dimensions of the 1,5 m high column are 500 mm x 500 mm with a wall thickness of 100 mm. Concrete has a density of 2 400 kg/m3 and the footing is loaded as shown. Calculate the pressure exerted by the concrete footing on the ground below.

3d view

QUESTION ONE (12 marks) Vbase = x 32 x 0,5 = 3,534 m3 (1 mark) Vcol = [(0,5 x 0,5) – (0,3 x 0,3)] x 1,5 = 0,24 m3 (1 mark) Vtot = 3,774 m3 Wconc = 2400 x 3,774 x 9,81 / 1000 = 88,856 kN (2 marks) Total downward load = 88,856 + 10 sin43 + 8 = 103,676 kN (2 marks) Area = x 32 = 7,069 m2 (2 marks) Pressure = Force / Area = 103,676 / 7,069 = 14,666 kPa (2 marks)

Example 2 The drawing BELOW shows the plan view and sectional view of a circular concrete tank if the density of concrete and water is 2345 kg/ m3 and 1000kg/ m3 respectively calculate the following. The resultant load of the structure the pressure exerted by the tank on the ground when it is filled with water

4.2m 4.2m

Vol cylinder = (( π* 4.62)/4 )*2.6)) = 43.21 Vol hole = (( π* 4.22)/4 )*2.5)) = 34.61 Vol concrete = 43.21 – 34.64 = 8.57 Load =( 8.57 * 2345 * 9.81 )/1000 = 197. 15 kn Vol w = 34.64 Load = 34.64 *9.81 = 339.82 Tot load = 197.15 + 339.82 = 536.97 Pressure 536.97 /(( π* 4.62)/4 )= 16.62 kpa