G& T Math: Intro to Critical Thinking & Using Excel

Slides:



Advertisements
Similar presentations
SocalDistributor Business Operation Guidelines 12/24/2013Copyright 2010 Young And Secure.
Advertisements

Business Calculus Applications of Extrema.  Extrema: Applications We will emphasize applications pertaining to business. Basic formulas: Revenue = price.
Functions Solving Equations Simplifying & Solving Variables.
Profit and Income Please view this tutorial and answer the follow-up questions on loose leaf to turn in to your teacher.
The Lemonade Stand Creating a Business.
Selling Price In order to make money by selling a product, you need to sell it for more than it costs. How do you determine how much to charge for a product?
Unit 5 Operations Management
Use of spreadsheet Software!
Microsoft Office Excel 2010 ® ® Tutorial 10: Performing What-If Analyses.
5.3 Break-Even Analysis Chapter 32.
Warm Up I can solve systems of equations by substitution.
WJEC Applied ICT Spreadsheet Skills 1.Introduction to Financial Modelling Definition A model is a program which has been developed to copy the way.
Excel Chapters -5,6. Pivot Table  When you have a lot of data, it can sometimes be difficult to analyze all of the information in your worksheet.  PivotTables.
Pricing Math. Lesson Objectives Use the basic formula for calculating a retail price Calculate dollar and percentage markup based on cost Calculate discounted.
The Scientific Method. Every science experiment begins with a That’s Step ONE !
1 Income Statement. 1.Buying a horse (for me!) 2.How much did I pay? 3.What do I have invested in it? 4.What to sell it for? Simple Transaction.
Bellwork-- Graph Solutions Intro to Systems of Equations and Graphing MFCR Lesson
Topic 3: Finance and Accounts
Understanding the Economics of One Unit  One way to analyze profitability is to look at how much profit the business makes every time a customer buys.
Break-Even Analysis Shad Valley Entrepreneurship.
Revenues, Costs & Profit
Tutorial: The Breakeven Analysis
The Scientific Method.
What are the 3 factors of production? What are trade offs?
Maths Mastery Solve Problems.
2017 Indian Waters Popcorn Kickoff.
Expressions Created by Educational Technology Network
Writing a Function Rule
Accounting for sales and cash receipts
Markup Stores buy items from a wholesaler or distributer and increase the price when they sell the items to consumers. The increase in price provides money.
6-9 Markup & Discount Finding prices.
1. How do we measure vale and the cash and cash and coins. 2
Using Mathematics to Analyze an Invention
System of Equations Substitution Method Day 1
# of hot dogs Money from hot dogs # of drinks Money from drinks
Preparing the Income Statement
PERSONAL FINANCE.
Objective: Determine the selling price of a Holiday Cookie Box
3.3 Markup and Markdown.
Ten Money Saving Tips For Teenagers
Program Update sessions
Intro to Systems of Equations and Graphing
Money FRENZY Essential Question
Mini Venture Business Plan
Cost-Benefit Analysis
Preparing the Income Statement
5.2 Solving Systems Using Substitution
for a Merchandising Business
Financial planning.
“Day D” June 14, 2017 Field Day is Friday! Bring plenty of water!!
Find cost price and profit
Dependent and independent variables
Computer Simulation with Concert Tour Entrepreneur
Profit and loss statement
Get Out the Data Sunday, December 30, 2018 Presented by: First Last.
Graphs, Tables, and Charts
Section 1: What is Supply? Section 2: The Theory of Production
Forms of a Line.
Business Transactions and the Accounting Equation
Analyze Your Financial Performance
Marketing MATH MONDAY
2F Break Even Analysis.
Experiments and Variables Experiment 3.1 Using a Series of Experiments
How to Play Lemonade Stand
Business revenue, costs and profit
Functions Solving Equations Simplifying & Solving Variables on Both
Unit 1 Assessment Review
Sales Tax Lesson 8-5. Sales Tax Lesson 8-5 Sales tax and discount Sales tax - is an additional amount of money charged on items people buy. The total.
Budget What does it include?.
How to Save $$$ When You Don’t Have a Dollar to Spare
Presentation transcript:

G& T Math: Intro to Critical Thinking & Using Excel

What do these have in common? Businesses Card Games They use Numbers to make conclusions, and get ahead and win! Sports Sciences

Numbers are everywhere You need to look at them the right way to help you understand the big picture

For Example: What do you think this is? If you aren’t looking at it the right way, you’ll miss the big picture!

Let’s Do a Math Example: G&T Math’s Snack Stand For Sale: Hot Dogs Hamburgers Pretzels Soft Drinks Bottled Water Every student gets to share the profits for their own, personal money!

What is “Profit”? The amount earned in selling an item after you take into account how much you spent buying, operating, or producing that item Profit = Sales – Expenses For example: You sell a Soft Drink for $1.00 You had bought it for $0.30 Your profit is $0.70

G&T Math’s Snack Stand Goals Make as much profit as possible

Data you collect each month: How can you use this to help you reach your goal?

What are you trying to understand? “It just looks like a bunch of numbers, I don’t think it means anything, does it?” “There are so many ways I can analyze this …where do I even begin?” Don’t get stuck, ask yourself: What are you trying to understand? How can you better organize the numbers to see if they mean anything?

Step 1: What are you trying to understand? Goal: Make as much profit as possible Some Key Questions on Profit: What are total sales & profit? What product gives the most profit per unit? What product gives the most sales?

Step 2: How can you better organize the numbers to see if they mean anything? Let’s do a live pivot table demo in Excel to: Summarize this into a table Use the tables to answer the key questions When you have a lot of numbers….. Much faster than

What are the answers to these questions? Where are total sales & profit? $4,421 and $2,449!!! What product gives the most profit per unit? Hamburgers What product gives the most sales? Hamburgers

Let’s answer some more questions: How much more profit will we get if we sell 3x as many hamburgers as we do now? How much more profit will we get if we sell 3x as many soft drinks as we do now? Bonus question: How much more soft drinks would I need to sell to equal the same profit as selling 3x as many hamburgers? Let’s do a live demo of: A forecasting model How to summarize data into charts

Tricks to making a good forecast model: Find the right, common variables to help you answer your questions If you want to predict profit with changing sales units, what inputs do you need to know? Profit = Sales – Expenses Sales = Units Sold x Price Per Unit Expenses = Units Sold x Expense Per Unit

What are the answers? If you triple hamburger sales, we will have $3,673 in profit vs $2,449 If you triple soft drink sales, we will have $3,401 in profit vs $2,449

In Conclusion Numbers are everywhere You need the right perspective to help you You need strong critical thinking to know how to analyze and present numbers in the most meaningful way possible You can use technology like excel to help you organize numbers and calculate answers quickly and effectively