Model Division Name: __________________________________

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Third and Fourth Grade Division. Solve Using Manipulatives I have 15 cookies. I will give of my three friends the same amount until no cookies are left.
Advertisements

Jeopardy – Math – 5 th Review – Fractions Misc 1Misc 2Misc 3Misc 4Misc 5 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
THE BIG IDEAS OF MULTIPLICATION AND DIVISION. WHAT IS MULTIPLICATION? WHEN DO WE USE MULTIPLICATION?
Developing Fraction Sense
Chapter 2 American Indians and Their Land MultiplicationDivisionProperties Stories Surprise! Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q.
5-3 Solving systems by Elimination
MODEL DRAWING Daily Practice. DAY 1  Janet picked 3 daisies and 2 sunflowers from her garden. How many total flowers did Janet pick from her garden?
Name Chapter 7 Test Tips For Taking The Test Here are some suggestions to help you do your best: Be sure to read carefully all the directions in the test.
MultiplyDivide Word Problems Equivalent.
Unit 3 Review.
Division 3 digit by 2 digit and Algebra. Model Solve 642 ÷ 5.
Copyright © 2011 Study Island - All rights reserved. Name: _________________________________ Real-World Multiplication and Division Directions: Draw pictures.
Using Division and Multiplication
One-Step Multiplication Problems Two-Step Multiplication Problems One-Step Division Problems Two-Step Division.
Made by CME $2 $5 $10 $20 $1 $2 $5 $10 $20 $1 $2 $5 $10 $20 $1 $2 $5 $10 $20 $1 $2 $5 $10 $20 $1 Multiplication Missing Addends Graphing Word Problems.
CHAPTER 8 REVIEW Practice for you Chapter 8 test.
Getting Ready for 3 rd Grade! Multiplication Division Fractions.
Sydney is buying lollipops to give to her 5 friends. She wants each friend to receive the same number of lollipops. Which pack should she buy if she wants.
DIVISION Dividing a 2 and 3-digit number by a 1 digit divisor Solve problems requiring division.
Use mental math to find the quotient: Write a complete equation to show how you estimated the quotient:
Unit 2 Review Multiplication and Division. Which strategy correctly demonstrates 3 x 28 using mental math? A. (3 x 20) + (3 x 8) B. 3 x 2 x 28 C. 3 x.
#Math #Genius Mixed Multi-Step Problem Solving for Intermediate Elementary Students Multiplication  Division  Addition  Subtraction.
Quarter 1 Review Jeopardy
1. Ms. Lim is 25 years old. Kywon is 10 years old
Unit 1: Decimals & GCF and LCM Review
Use Model Drawing in Four-Step Process
Unit 4 Review Division.
Teaching Math to Young Children
Word Problems Dividing!.
Model Division Name: __________________________________
Division Study Guide.
Jose had 7 packs of markers with 6 markers in each pack
35 ÷ 7 = 24 ÷ 6 = 15 ÷ 3 = 12 ÷ 1 = Divide: Math Bell Ringer
Who Wants To Be A Millionaire?
Task 1 Mark has 5 pounds of mozzarella cheese. He is making pizzas and will put 1 3 pound on each pizza. How many pizzas will Mark be able to make?
Dependent and Independent Events
Laurence bought 28 red balloons and 30 black balloons for a school assembly. How many total balloons did Laurence buy? Justice and Jeremy are brothers.
Solving Division Equations.
Constructed Response Bonus
Division Dilemmas.
Add and Subtract Mixed Numbers
Multiplication & Division
Partial Product Multiplication
Please label your paper “Unit 1 Review” and show all of your work.
Chapter 3: Multiplication
Topic One Review Jeopardy Game!
Unit 4 Subtraction Review
Question #1 Mrs. Madison made 48 cupcakes for Emma’s birthday. She put an equal number of cupcakes in 8 plastic bins so Emma could carry them to school.
Division Dilemmas.
Dependent and Independent Events
How can you model a division problem to find how many in each group?
How can I model a division problem to find how many equal groups?
Multiplication Word Problem Review
ALGEBRAIC EXPRESSIONS in multiplication & division
4.NBT.6 Division with Remainders
Division Dilemmas.
Jenna bought 12 flowers from the store
Mark bought 12 pack of crayons. There are 20 crayons per pack
Third Grade Multiplication and Division Test
Expressions 4th Grade.
Jenny is saving money to buy a new bike that costs $108
Unit 3 Math Test! Created by Educational Technology Network
Math Review.
sticks does he need to finish the house?
Multiplying with 3 MAFS.3.OA.3.7.
Equations Mrs. Wallace Math.
Task 1 Mark has 5 pounds of mozzarella cheese. He is making pizzas and will put 1 3 pound on each pizza. How many pizzas will Mark be able to make?
Developing Mathematical Thinking Institute (DMTI)
3rd Grade: Unit 6 Exit Tickets
Multi-Step Problems Amanda Hilliard SYC.
Presentation transcript:

Model Division Name: __________________________________ Directions: Draw models to help you solve the problems. Write your answer in the blank. Georgia bought 28 pieces of candy. She put the same number of pieces in each of 7 treat bags for a party. How many pieces of candy were in each treat bag? 3. Felipe had 16 bananas. He put an equal amount of bananas in 2 boxes. How many bananas were in each box? 2. Ramon had 14 light bulbs at his hardware store. He divided the light bulbs equally on 2 shelves. How many light bulbs were on each shelf? Laura had 36 star stickers. She placed an equal number of stars on 9 pages in her sticker album. How many stickers were on each page?

5. Mrs. Tomkins had 22 grapes. She gave her 2 children an equal amount of grapes. How many grapes did each child get? 8. Sharon was making a book display at the book store. She had 24 books to place equally among 3 shelves. How many books were on each shelf? Henry, Will, and Joe were playing a board game that had 18 cards. Each of the 3 boys got the same number of cards. How many cards did each boy get? 9. Olivia picked 24 flowers at recess for the 4 third grade teachers. If each teacher received the same number of flowers, how many flowers did each teacher receive? 7. Lily and Victoria had 6 cookies to share. If each of the 2 girls had the same amount of cookies, how many did each girl get?

Model Division – Answer Key Name: __________________________________ Model Division – Answer Key Models will vary. Here are some possible responses. Georgia bought 28 pieces of candy. She put the same number of pieces in each of 7 treat bags for a party. How many pieces of candy were in each treat bag? 3. Felipe had 16 bananas. He put an equal amount of bananas in 2 boxes. How many bananas were in each box? v v 4 pieces 8 bananas 2. Ramon had 14 light bulbs at his hardware store. He divided the light bulbs equally on 2 shelves. How many light bulbs were on each shelf? Laura had 36 star stickers. She placed an equal number of stars on 9 pages in her sticker album. How many stickers were on each page? v v v v v v v v 7 light bulbs 4 stickers

5. Mrs. Tomkins had 22 grapes. She gave her 2 children an equal amount of grapes. How many grapes did each child get? 8. Sharon was making a book display at the book store. She had 24 books to place equally among 3 shelves. How many books were on each shelf? 11 grapes Henry, Will, and Joe were playing a board game that had 18 cards. Each of the 3 boys got the same amount of cards. How many cards did each boy get? 8 books 9. Olivia picked 24 flowers at recess for the 4 third grade teachers. If each teacher received the same number of flowers, how many flowers did each teacher receive? 6 cards 7. Lily and Victoria had 6 cookies to share. If each of the 2 girls had the same amount of cookies, how many did each girl get? 6 flowers 3 cookies