Chapter 7 Review Part 1 Mrs. Breeding.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Ratios and Proportional Relationships Test Review
Advertisements

POD Do the following numbers represent a proportional relationship?
Using Rational Equations
Advance Bench Mark 2! Created by Educational Technology Network
Choose a category. You will be given the answer. You must give the correct question. Click to begin.
© A Very Good Teacher th Grade TAKS Review 2008 Objective 2 Day 1.
Graph proportional relationships
Unit Rate and proportional reasoning
Basic Operations & Applications Unit. Solving Arithmetic Problems Involving Percent Types of percent problems -What (number) is m% of n? -m is what percent.
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Ratios and Proportions Test Review. A remote control car can travel at a rate of 30 feet per minute. How many feet per second is this?
5-4 Direct Variation Warm Up 1. Regina walked 9 miles in 3 hours. How many miles did she walk per hour? 2. To make 3 bowls of trail mix, Sandra needs 15.
Lesson 70: Solving Direct Variation Problems. Bell Work: Graph the points (-2, -4) and (6, 0) and draw a line through the points. Then write the equation.
Algebra I Chapter 1 Review.
Problem of the Day Express $2/lb in cents / ounce.
2.9 PERCENTS I can solve percent problems using proportions or the percent equation.
Teammate Selection Select a 6 th grade teammate.
Indirect Measurement Lesson 4-7.
2.3 Direct Variation. A linear function in the form of y=kx where k is the constant of variation.
Proportions Bingo ©2006 Region 4 ESC Accelerated Curriculum for Mathematics Grade7 TAKS.
Ratios and Rates A ratio is a comparison of two numbers by division. A rate represents quantities measured in different units. $ 1.50 for 16 ounces of.
Chapter 1Chapter 6Chapter 5 Combo Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
SOLVING PERCENTAGE of CHANGE EQUATIONS PRE213 A dress costs $45 but there’s a 25% off sale. What’s the new price? Sometimes it helps to use a table to.
Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional.
2.3 - Direct Variation.
Evaluating Expressions +, – Equations Word Problems Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy X, / Equations.
: Jeopardy Title: Jeopardy Review Game By: Problems.
Section 4-2: Proportions and Similar Figures SPI 12F: Select ratios and proportions to represent real-world problems Objective: use proportions to find.
Warm up miles 9,676,800 seconds mph
Objective: to prepare for the Chapter 4 Quest tomorrow Do-Now: Pick up handout on your way in the room Complete “Checkpoint Quiz 2” 5 minutes.
Big Idea Many types of questions involving percents can be answered by solving an equation of the form ax = b Goal Solve three basic percent problems by.
You will be given the answer.
Proportional Relationships
Integers 2 stepping Expressing Proportional Anything Goes 1pt 1 pt
8th Grade Math Chapter 6 Review
You will be given the answer. You must give the correct question.
POD 4 Do the following numbers represent a proportional relationship?
Using Unit Rates Conversions Solving Proportions Applying Similarity
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Unit 3 rates, proportions and percentages
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm up miles 9,676,800 seconds mph
Solving Percent Problems Using Tape Diagrams
Multiplication/Division with Decimals and Word Problems
DO NOW Copy down your homework: 2-9 Lesson Check on page 141
Unit Rates and Proportional Reasoning
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up 1. Points (7, y) and (1, 3) are on a line that have a slope of 2/5 . Find the value of y. 2. Which of the following equations represent a direct.
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Warm-up December 6, 2016 A recipe for cookies calls for 2½ cups of flour. The recipe makes two dozen cookies. What is the unit rate of flour per cookie?
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Chapter 5 Review Pre-Algebra Review.
Warm up 15.8 miles 31,536,000 seconds mph
Unit 3: Ratios and Proportions
Unit 3 Review.
Coordinate Algebra Day 11
Unit Cost & Unit Conversions Percent Problems & Probability
“Day F” October 16, :01 - 9:01 Exploratory 9: :03
That sounds pretty easy.
“Day B” October 17, :51 - 8:51 Exploratory 8:53 - 9:53
2.3 - Direct Variation.
Chapter 6 Problem-Solving
“Day A” October 19, :51 - 8:51 Math 8:53 - 9:53 Science
1) Write the fraction as a decimal. 2) Find the difference
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Warm Up Problem k = 6.8.
Starter Choose a starter, main course, sweet and a drink. Work out the basic cost and then how much it is with the service charge using a multiplier.
Presentation transcript:

Chapter 7 Review Part 1 Mrs. Breeding

Question 1 A dress is on sale for 25% off. The original price is $80.00. There is a 6% sales tax. What will the total cost of the dress be?

Answer $63.60

Question #2 Mrs. Breeding drove 260 miles in 4 hours, How many miles will she travel in 10 hours at the same speed?

Answer 650 miles

Question #3 The carwash company charged $122.00 to was 6 vehicles. What was the price to wash one vehicle? Hint: unit rate

Answer $20.33

Question #4 You can buy 5 hamburgers for $8.50. You can buy 4 milkshakes for $4.80. Find the total cost for 2 hamburgers and 2 milkshakes.

Answer $5.80

Question # 5 Cheyenne earned $24.00 for babysitting for four hours. Write an equation to show how much money Cheyenne could earn in any given number of hours, where hours is represented by (h) and money earned is represented by (d). Create a table.

Answer 4h = 24.00

Question #6 A tree casts a 60 ft shadow. A 5ft women casts a 10ft shadow. How tall is the tree?

Answer 30 ft

Question #7 Mrs. Breeding buys 3lbs of candy. She wants to make bags that are 2 ounces each. How many 2 ounce bags can she make? Hint: There are 16 ounces in 1 lb.

Question #8 Convert 10.5 hours into minutes.

Answer 630 minutes

Question # 9 There are 720 students that attend Plain City Elementary. 20% are sixth graders. How many sixth graders attend Plain City Elementary? Set up a proportion.

Answer 144 students