You must divide by a whole number (*Be fair in and out) Decimals: Divide _______________________ means “Divide.” Examples: 1. 2. 3. Dividing Rules: 1) 2) 4. 6. 5. 7. Fraction Bar You must divide by a whole number (*Be fair in and out) Decimal goes straight up
Decimals: Division Word Problems 8. A package of 20 pens costs $5.40. What is the unit cost per pen? (How much does each pen cost?) 9. Thomas Middle School spent $1443.20 on 55 math books. How much did each book cost? 10. Stan’s yearly income was $13, 674. What was his average monthly income? 11. Which is the best buy, 6 pens for $4.80 or 8 pens for $6.48? .