Math Jeopardy This or That It makes percents to me Sticky Situations

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Science Jeopardy A B C D E
Advertisements

Operations of Polynomials
Science Jeopardy ForceAccelerationMysterySpeed and.
Math Jeopardy Prey vs PredatorProportionsIntegersGeometryEquations.
Unit Rates Jeopardy Developed by Julia Copple Lincoln Park Middle School X.
Cell Jeopardy Plant or AnimalProkarya and Eukarya.
Math Jeopardy Absolutely, the Opposite Order Take.
Metrics and Scientific method ConversionsVariablesScientific.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
Science Jeopardy ABCDE.
Genetics Jeopardy Sexual/Asexual reproduction Expression.
Science Jeopardy ATOMIC THEORY THE ELEMENTS PERIODIC.
Math Jeopardy This or That It makes percents to me.
JEOPARDY POWERPOINT TEMPLATES. Category 1Category 2Category 3Category 4Category 5 $100 $200 $300 $400 $500 FINAL JEOPARDY FINAL JEOPARDY.
Jeopardy Category 1 Category 1 Category 2 Category 3 Category 4 Category
Science Jeopardy ABCDE Final Jeopardy.
Jeopardy RATIOS EQUIVALENT RATIOS RATIO MODELS MEASURE- MENT CONVERSIONS RATES AND UNIT RATES Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300.
Science Jeopardy BiologyChemistryPhysicsEarth/Space.
Science Jeopardy Stimulus Response Characteristics.
Water Cycle Jeopardy VocabularyWhat does it do?What does it look like?
Final Review: Algebra Jeopardy FormulasWord Problems.
Math Jeopardy Gimme one step Less greater Than That’s.
The Seasons The MoonMoon PhasesEclipses/TidesMiscellaneous.
Math Jeopardy LCM or GCF Take it away It all Adds.
Math Jeopardy LCM or GCF Take it away It all Adds.
Question Answer Welcome! The Topics for Today Is Matter & Energy.
Science Jeopardy ExamplesChemistryPhysicsHistoryAnything.
Science Jeopardy Types of EnergyEnergy Examples Kinetic.
Science Jeopardy The Seasons The Moon Moon Phases Eclipses/Tides
Bell Ringers Solve the following two step linear equations. Show your work. 1.
Science Jeopardy A B C D E
Jeopardy Gimme Gimme Gimme Use Me, Use Me, Use Me
Math Jeopardy A B C D E Final Jeopardy.
Science Jeopardy A B C D E
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Welcome! The Topic For Today Is… Sun, Earth, and Moon
Math Jeopardy LCM or GCF Take it away It all Adds up Multiplication
Percents Conversions Ratios Unit Rates Wild Card 5 pt 5 pt 5 pt 5 pt
JEOPARDY! UNIT 2 REVIEW Math 6 CCGPS Click Once to Begin Template by
Rates, Ratios, and Proportions (Standards: RP.1, RP.2, and RP.3)
Customary Units of Measurement
7-2 Using Tables to Explore Equivalent Ratios and Rates Warm Up
7-2 Using Tables to Explore Equivalent Ratios and Rates Warm Up
Welcome! The Topic For Today Is… Sun, Earth, and Moon
Metrics and Scientific method
Music Jeopardy A - Instruments B – Note Values C - Note Names
Science Jeopardy A B C D E
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Science Jeopardy Biology Chemistry Physics Earth/Space Sci Health 100
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Lesson Day 2 – Teacher Notes
Science Jeopardy A B C D E
Ratio Practice Name ____________________Date ________________
Unit Rates October 4, 2012.
Course Rates Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Ratios, Rates, and Proportions
Review Miscellaneous Value of X Probability Linear Scale factor Q $100
Electromagnetic Spectrum
Equivalent Ratios TeacherTwins©2015.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Absolutely, the Opposite Order
JEOPARDY! Click Once to Begin A game show template.
Science Jeopardy A B C D E
Equivalent Ratios Guided Notes
Science Jeopardy Types of Waves Vocabulary Properties of Waves
Chemistry of Life Jeopardy
7-2 Using Tables to Explore Equivalent Ratios and Rates Warm Up
Equivalent Ratios.
Chemistry Jeopardy Chapter 7 Chapter 8-1 Chapter 8-2/8-3 Chapter 9
Presentation transcript:

Math Jeopardy This or That It makes percents to me Sticky Situations What’s it cost? Special K 100 100 100 100 100 200 200 200 200 200 300 300 300 300 300 400 400 400 400 400 500 500 500 500 500 Final Jeopardy

Help (1) Save a duplicate of this template. (2) Enter all answers and questions in the normal view. (view/normal) (3) Change the category headings in the normal view (view/normal) (4) View as a slideshow. (5) Use the home red button after each question. ©Norman Herr, 2003

A-100 Answer Which are equivalent ratios? 4:3 and 3:4 B) 3:5 and 12:15 C) 2:3 and 12:18 D) 6:18 and 2:3 QUESTION: (C)

A-200 ANSWER: Joe** Eric *** Harry **** What part of the stars does Eric have? QUESTION: 3/9 = 1/3

A-300 ANSWER: There are 3 cats and 2 dogs Which is NOT a ratio for this information? A) 3:2 B) 3:5 C) 5:5 D) 5:2 QUESTION: C

A-400 ANSWER: 3 cakes for 15 girls How many cakes are needed for 120 girls? QUESTION: 24

A-500 ANSWER: 3 boys drink 4 pints of milk each day. How many pints would 6 boys drink in a week? QUESTION: ¾ = 6/8 x 7 days = 56

B-100 ANSWER: x/100 = 35/50 QUESTION: x = 70

B-200 ANSWER: What is 20% of 50 QUESTION: 10

B-300 ANSWER: 30 is 40 percent of what number? QUESTION: 75

B-400 ANSWER: What percent of 80 is 32? QUESTION: 40%

B-500 ANSWER: Larry was running 880 yards and stopped after 220 yards. What % did he run? QUESTION: 25%

C-100 ANSWER: Using the tape diagram what is 10% of 22? QUESTION: 2.2 100% 22 ANSWER: Using the tape diagram what is 10% of 22? QUESTION: 2.2

C-200 ANSWER: If 6 is the value at 20%, what is the total value? 100% 20% 6 ? ANSWER: If 6 is the value at 20%, what is the total value? QUESTION: 30

C-300 ANSWER: What is 30% of 36? QUESTION: 3.6 x 3 = 10.8 30% 100% 3.6

C-400 ANSWER: Which tape diagram shows 25% of 96? B 96 C 96 D 96 ANSWER: Which tape diagram shows 25% of 96? QUESTION: D which is 24

C-500 50 100% 75% 50% ANSWER: What is 75% of 50? QUESTION: 37.5

D-100 ANSWER: If you are driving at 60 miles per hour, how far will you travel in 2 ½ hours? QUESTION: 150 miles

D-200 ANSWER: How many ounces are in 4 pints QUESTION: 64 Pints 1 2 3 16 32 48 ? ANSWER: How many ounces are in 4 pints QUESTION: 64

D-300 ANSWER: If a 2 liter bottle of Sprite is $1.79, how much would 3 bottles cost? QUESTION: $5.37

D-400 ANSWER: What is the unit rate if 5 pounds of chicken costs $14.29? QUESTION: $2.86/ pound

D-500 ANSWER: What is the better deal? Peanuts 16 oz. $3.99 10 oz. $2.79 ANSWER: What is the better deal? QUESTION: 16 oz is $.249/ oz. is better than 10 oz at $.279/oz.

E-100 ANSWER: Find k when x = 8 and y = 24 QUESTION: k = 3

E-200 ANSWER: Find y when k = 6 and x = 9 QUESTION: y = kx so y = 54

E-300 ANSWER: What is the missing value for the cost of 5 tickets? 1 2 3 4 5 $ $8.00 $16.00 $24.00 $32.00 ? ANSWER: What is the missing value for the cost of 5 tickets? QUESTION: $40

E-400 ANSWER: What is the equation in y = kx form for the above table? 1 2 3 4 22 44 66 88 ANSWER: What is the equation in y = kx form for the above table? QUESTION: y = 22x

E-500 ANSWER: What is the ordered pair that is missing? 2 3 4 17 25.5 34 ANSWER: What is the ordered pair that is missing? QUESTION: (1, 8.5)

FINAL JEOPARDY ANSWER: Solve: Coach Knight won 79 of 96 games What is his winning percentage? QUESTION: 79/96 = 82%