Unit 2: Buying Food.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
7-7 Applying Percents Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Advertisements

Mid-Semester Exam Review
Chapter 6 Cash Purchases.
Algebra 2.8 Percents. Learning Targets Language Goal Students will be able to verbally express numbers written as percents. Math Goal Students will be.
21.42 Card # 1: A man weighed 90kg. After 2 months at Weight Watchers he has lost 20% of his weight. How many kg does he weigh now?
What would you like to do during a bonus class connect?
THE FOOD BUDGET. Important Vocabulary Budget: A plan for managing money. Staples: Basic food items that are used on a regular basis. Food Assistance Program:
Smart Shopping. Someone who…  Researches purchases  Plans purchases  Compares products  Considers alternatives You will save a lot of money by being.
How do you compute successive percents? For example: Eli bought a computer that was on sale for 30% off its original price of $500. Eli also used a coupon.
© A Very Good Teacher th Grade TAKS Review 2008 Objective 2 Day 1.
Rates, Unit Rates, and Percent Problems
Applications of Percent
S ALES TAX & T OTAL P URCHASE PRICE. sales tax A tax charged by most states on the selling price of a good or service, usually expressed as a percent.
Why??  Percents are all around us! Sales and discounts shopping Sales Tax Income Taxes Tips on restaurant bills Etc…  When doing problems with % remember.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.3 Unit Conversion Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. 1 lb versus 16 oz.
Lesson 7.6 Percent Applications Essential Question: How do you solve percent application problems?
Warm Up Write the following amounts of money Write the following amounts of money Two dollars and thirty five cents Two dollars and thirty five cents $3.25.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.4 Menu Planning Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. What’s for dinner?
Sales Tax and Discount Lesson 8 – 8. Vocabulary Sales Tax – an additional amount of money charged to a purchase. Discount – the amount by which the regular.
Warm-Up. Sales Tax and Tip Question What happens to the price of something when you pay tax on a purchase, or leave a tip?
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. How to compare prices.
Level 1: Real Life SituationExpression 1)Five less than a number x 2) x split evenly in 6 groups 3)x decreased by 6 4)half of the amount of x 5)x increased.
Discount, Tax and Tip. Warm Up 1). Mary bought 36 pieces of fruit at the store. If 25% of the fruit was apples, how many apples did she buy? 2). Ken won.
 Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores.  To get a bargain, or get the.
Percent Applications Sales Tax Tips Interest. is determined by finding a certain percentage of a purchase price. It is added to your total bill when you.
Final Jeopardy Question Calculating Tips Sales Tax 100 MISC Markup’s Discount Rate Food Comparison.
6.1 Sales Tax 6.2 Total Purchase Price Most states charge sales tax on goods sold. Tax is on the selling price of an item. Usually expressed as a percent.
Percent Applications Lesson 3.4 Core Focus on Ratios, Rates and Statistics.
APPLICATIONS. 7.RP.3 Use proportional relationships to solve multistep ratio and percent problems. Examples: simple interest, tax, markups and markdowns,
SOLVING PROBLEMS INVOLVING TAX, TIP, OR DISCOUNT SOLVING FOR TOTAL PRICE OR SALE PRICE Tax, Tip, and Discount.
Grade 8 Mathematics FLBP Lesson 10 Grocery Saving Strategies Financial Literacy Budget Project.
Lesson 1.3 Write Expressions Essential Question: How do you write an expression to represent a real- world situation?
Chapter 6 Cash Purchases.
Unit 1: Decimals & GCF and LCM Review
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
The Real Cost When you save to make a big purchase, be sure to consider the sales tax you will have to pay. Have you ever paid sales tax?
Budgeting and Shopping Strategies
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items
Percent Applications Sales Tax Tips Interest.
Do Now How much is 7% of $36? $2.52.
Tips for Stretching Your Dollar
Integers 2 stepping Expressing Proportional Anything Goes 1pt 1 pt
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
Using Percents 7-10 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
1. A volleyball player won 70% of her games
We often have to add or subtract percentages to find the total cost. Examples of percents that add to the cost – Tip, or gratuity – Tax – Interest – Mark-up.
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
Maths Treasure Hunt To the next clue Previous Answer 4.43
Lesson 6.4: Multiplying with Percents
Using Tape Diagrams to Find Percent
Sales Tax, Gratuity, Commission, Discounts, and Markups
7.1.2 Discounts, Markup, Commission Cronnelly.
Discount, Tax and Tip TeacherTwins©2014.
TNReady Practice February 1-5
Grudgeball Each team starts with 10 x’s.
RP Part 2 SBAC Review.
Groceries!.
Math Jeopardy Category 1 Category 2 Category 3
Thur 11/8 Warm Up Mental VOTE Riddle Study Commission Quiz tomorrow
Answer: The total cost of the set of golf balls is $21.15
Percents and Total Cost 2.6 and 2.7
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
Discounts\Sales.
7.1.2 Sales Tax, Tips, and Markups
Sales Tax And Tip.
Tips for Stretching Your Dollar
UNIT PRICE.
Opening Problems 7% of $350 Find the slope of 5x – 7y = 9
Sales Tax, Tips, Discounts
Lesson – Teacher Notes Standard:
Presentation transcript:

Unit 2: Buying Food

Lesson 2.1: Prices

Basics about Money We can express money in two different ways. Money can be expressed as dollars with includes $, or cents which includes ₵.

Examples; cents to dollars 48₵ = 48.0 ₵ = 0.48 = $0.48 36.7₵ = 0.367 = $0.37

Examples; dollars to cents $0.79 = 79.0 = 79₵ $23.70 = 2370 = 2370₵

Examples; reading prices Express 123 cents in three different ways. = 123₵ = $1.23 = $ 1 23 Express 67 cents in three different ways. = 67₵ = $0.67 = $ 0 67

Practice: Lesson #2.1 In Google Classroom Complete Skill #2.1 Practice

Lesson 2.2: Money & Change

Examples; money & change Use the prices to the left. Kyle wants to buy a pound of grapes, a package of cereal, and a loaf of bread. How much will that cost him? = Grapes + Cereal + Bread = ($1.99) + ($3.57) + ($0.89) = $6.45

Examples; money & change Use the prices to the left. Kim wants to buy a two loaves of bread, a two jars of pickles, one and a half pounds of ham, and a pound of cheese. How much will that cost her? = 2 (Bread) + 2 (Pickles) + 1.5 (Ham) +1 (Cheese) = 2($0.89) + 2($4.39) + 1.5($5.09) + ($6.39) = ($1.78) + ($8.78) + ($7.64) + ($6.39) = $24.59

Examples; money & change Use the prices to the left. Cory purchased one package of lunch meat and one pound of chicken. How much change will he receive if he handed the cashier $10.00? = 1 (Lunch Meat) + 1 (Chicken) = ($3.79) + ($2.19) = $5.98 Change = (Amount Given )– (Price) = ($10.00) + ($5.98) = $4.02

Examples; money & change Use the prices to the left. Carrie purchased two cans of soup, 2 dozen eggs, and a gallon of milk. How much change will he receive if she handed the cashier $20.00? = 2(Soup) + 2(Eggs) + 1(milk) = 2($4.49) + 2($1.39) + ($2.37) = ($8.98) + ($2.78) + ($2.37) = $14.13 Change = (Amount Given )– (Price) = ($20.00) + ($14.13) = $5.87

Practice: Lesson #2.2 In Google Classroom Complete Skill #2.2 Practice

Lesson 2.3: Understanding Coupons

Vocabulary Stores offer coupons or rebates or cash refunds to try to get customers to purchase more items.

Examples; final price Total = (Computer) + (Program) You decided to buy a new computer for $599.00 but you have $50 rebate coupon. With that you buy a $75 computer program with a $15 coupon. Find your final price. Computer = (Cost) - (Coupon) Computer = ($599) - ($50) Computer = $549.00 Game = (Cost) - (Coupon) Game = ($75) - ($15) Game = $60.00 Total = (Computer) + (Program) Total = ($549) + ($60) Total = $609.00

Examples; final price ipod = (Cost) - (Coupon) You have a 30% off coupon and are purchasing an ipod that has a regular price of $349. Find the sale price of the ipod. ipod = (Cost) - (Coupon) ipod = ($349) – [(Cost) x (Coupon %)] ipod = ($349) – ($349)(.0) ipod = ($349) – ($104.70) ipod = $244.30

Examples; final price Laptop = (Cost) - (Coupon) You have a 25% off coupon and are purchasing a new laptop that has a regular price of $599. Find the sale price of the laptop. Laptop = (Cost) - (Coupon) Laptop = ($599) – [(Cost) x (Coupon %)] Laptop = ($599) – ($599)(.25) Laptop = ($599) – ($149.75) Laptop = $449.25

Examples; final price Cost = 2(dinner) – (Coupon) You have a coupon that offers a savings of $1.50 on any two TV dinners. Each dinner is marked as $4.59. How much will two TV dinners cost with the coupon? Cost = 2(dinner) – (Coupon) Cost = 2($4.59) – ($1.50) Cost = ($9.18) – ($1.50) Cost = $7.68

Practice: Lesson #2.3 In Google Classroom Complete Skill #2.3 Practice

Lesson 2.4: Unit Pricing

Vocabulary Comparison Shopping is a system that allows shoppers to compare the prices of various items easily and quickly

Examples; unit price Muffin = (Cost) ÷ (Amount) You went to the store and bought a 45-ounce can of coffee for $4.99, a 2-liter bottle of soda for 1.29, and a dozen muffins for $5.49. Find the unit price of each purchase. Coffee = (Cost) ÷ (Amount) Coffee = ($4.99) ÷ (45) Coffee = $0.11 per ounce Soda = (Cost) ÷ (Amount) Soda = ($1.29) ÷ (2) Soda = $0.65 per liter Muffin = (Cost) ÷ (Amount) Muffin = ($5.49) + (12) Muffin = $0.46 per muffin

Examples; unit price Pop Tart = (Cost) ÷ (Amount) You went to the store and bought a 24-pack of soda $7.99, a 12-serving box of cereal for $3.59, and a box of pop-tarts (8 pop-tarts) for $2.69. Find the unit price of each purchase. Soda = (Cost) ÷ (Amount) Soda = ($7.99) ÷ (12) Soda = $0.67 per soda Cereal = (Cost) ÷ (Amount) Cereal = ($3.59) ÷ (12) Soda = $0.30 per serving Pop Tart = (Cost) ÷ (Amount) Pop Tart = ($2.69) + (8) Pop Tart = $0.34 per pop tart

Examples; best deal You can buy 12-ounce soda in 12-pack or a 24-pack. Find the best deal if a 24-pack costs $8.29 and a 12-pack is $4.59 Soda (12 pk) = (Cost) ÷ (Amount) Soda (12 pk) = ($4.59) ÷ (12) Soda (12 pk) = $0.38 per soda Soda (24 pk) = (Cost) ÷ (Amount) Soda (24 pk) = ($8.29) ÷ (24) Soda (24 pk) = $0.35 per soda Buying the 24 pack is more cost effective because it costs $0.03 less per soda.

Examples; best deal You can buy oatmeal in different sized packages. An 18-ounce package costs $1.99, a 42-ounce package costs $3.35, and a 112-ounce package costs $6.55. Based on the price find the best deal per ounce. (18 oz) = (Cost) ÷ (Amount) (18 oz) = ($1.99) ÷ (18) (18 oz) = $0.11 per ounce (42 pk) = (Cost) ÷ (Amount) (42 pk) = ($3.35) ÷ (42) (42 pk) = $0.08 per ounce (112 pk) = (Cost) ÷ (Amount) (112 pk) = ($6.55) ÷ (112) (112 pk) = $0.06 per ounce Buying the 112 ounce package of oatmeal is most cost effective if you like oatmeal.

Practice: Lesson #2.4 In Google Classroom Complete Skill #2.4 Practice

Lesson 2.5: Eating Out

Vocabulary A bill is a piece of paper showing everything that was ordered and the total cost of the meal, including tax. Split the check means to divide the total amount due, by the number of diners. Tip is a percentage of a total restaurant bill paid to the server.

Examples; eating out Total cost with tip = (Bill) + [(Bill) x (Tip %)] Dan, Cameron, Jose, Tim, and Jordan enjoy a dinner out. The total bill was $177.81, including tax. Assume they also pay a 15% tip. Find the amount each person should pay. Total cost with tip = (Bill) + [(Bill) x (Tip %)] Total cost with tip = ($177.81) + [($177.81) x (.15)] Total cost with tip = $204.48 Cost per person = (Total Cost) ÷ (# of people) Cost per person = ($204.48) ÷ (5) Cost per person = $40.90

Examples; eating out Total cost with tip = (Bill) + [(Bill) x (Tip %)] Joe and three friends went out for lunch. The total bill was $107.76, including tax. Assume they also pay a 15% tip. Find the amount each person should pay. Total cost with tip = (Bill) + [(Bill) x (Tip %)] Total cost with tip = ($107.76) + [($107.76) x (.15)] Total cost with tip = $123.92 Cost per person = (Total Cost) ÷ (# of people) Cost per person = ($123.92) ÷ (4) Cost per person = $30.98

Practice: Lesson #2.5 In Google Classroom Complete Skill #2.5 Practice