P2O5 Percent to mass P 43.64 %43.64g O 56.36%56.36g Mass to mole P 43.64g/30.97g/mol O 56.36g/16.00g/mol Divide by small P 1.41mol÷1.41=1 O 3.52mol÷1.41=2.5 Multiply til whole P 1 x2 =2 O 2.5x2 =5 P2O5
C3H8O Already whole Percent to mass C 60.0 %60.0g H 13.4%13.4g O26.6%26.6g Mass to mole C 60.0g÷12.0g/mol H 13.4g÷1.008g/mol O 26.6g÷16.00g/mol Divide by small C 5÷1.7 H 13.3 ÷1.7 O 1.7÷1.7 Multiply til whole C 2.9~3 H 8 O 1 Already whole C3H8O
1. A sample of indium chloride weighing 0.5000 g is found to contain 0.2404 g of chlorine. What is the empirical formula of the indium compound?
2. Analysis of a 20.0g sample of a compound containing only calcium and bromine indicates that 4.00g of calcium are present. What is the empirical formula of the compound formed?
4. A 15. 0g sample of a compound is found to contain 8 4. A 15.0g sample of a compound is found to contain 8.83g sodium and 6.17g sulfur. Calculate the empirical formula of this compound.
3. Rubbing alcohol was found to contain 60.0 % carbon, 13.4 % hydrogen, and 26.6 % oxygen. What is the empirical formula of rubbing alcohol?