EXAMPLE #1 Gasoline costs $4.24 per gallon. Cost

Slides:



Advertisements
Similar presentations
The Slope Of A Line Objective: To find the slope of a line and to graph a line given its slope and a point.
Advertisements

SOLUTION RUNNING The distance d (in miles) that a runner travels is given by the function d = 6t where t is the time (in hours) spent running. The runner.
1 Linear Equation Jeopardy SlopeY-int Slope Intercept Form Graphs Solving Linear Equations Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400.
Proportional relationships and graphs of lines. 1)Using the graph, determine how many calories she burns in one minute? 2)What is the unit rate? What.
Direct Variation 5-2.
5-4 Rates of Change and Slope Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Direct Variation Objective: Students will be able to identify, write and graph direct variation equation.
A proportional relationship between two quantities is one in which the two quantities vary directly with one another. Example: If one item is doubled,
Identify, write, and graph an equation of direct variation.
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
SOLUTION RUNNING The distance d (in miles) that a runner travels is given by the function d = 6t where t is the time (in hours) spent running. The runner.
Direct Variation What is it and how do I know when I see it?
Direct Variation What is it and how do I know when I see it?
Chapter 5: Linear Functions
Rate of Change and Slope
Lesson 4-4 Example Determine the slope of the function y = 5x – 2. Step 1Complete a function table for the equation.
Do Now 1/21/14 Copy HW in your planner.  Text page 208, #11-20 all, evens In your journal, answer the following question. There are two skateboard.
Interpreting the Unit Rate as Slope
Lesson 6-6 Example Example 2 Graph y = 3x + 2 and determine the slope of the line. 1.Complete a function table for the equation.
Warm Up Exercise  Solve each equation for the given variable: (1) V = LWH solve for W (2) A = ½ BH solve for H (3) ax + by = 0 solve for y.
1.What number is 35% of 135? 2.What percent of 65 is 13? 3.$4 is what percent of $50? 4.14% of 81 is what number? 5.Find the scale factor of a model container.
Finding a Linear Model Section 2.4. Lehmann, Intermediate Algebra, 4ed Section 2.4 A company’s profit was $10 million in 2005 and has increased by $3.
5-2 Direct Variation A direct variation is a relationship that can be represented by a function in the form y = kx, where k ≠ 0. The constant of variation.
Rate of Change and Slope. Warm Up Solve each proportion for x.
Representing Proportional Relationships with Equations.
Lesson 1.1 Using Variables. 1.1 – Using Variables Goals / “I can…” Model relationships with variables Model relationships with equations.
ALGEBRA READINESS LESSON 8-6 Warm Up Lesson 8-6 Warm-Up.
Slope of a Line 12-2 Learn to find the slope of a line and use slope to understand and draw graphs.
4.7 PROPORTIONAL RELATIONSHIPS I CAN IDENTIFY PROPORTIONAL RELATIONSHIPS AND FIND CONSTANTS OF PROPORTIONALITY BY USING PROPORTIONS.
5-4 Direct Variation Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Homework: MSA Investigation 1 – Additional Practice
Constant of Proportionality. A direct variation is represented by a ratio or equation : or k ≠ 0 Direct Variation – constant ratio EX1) Determine if the.
Lesson 5: How to Interpret Relationships Between Variables.
TEST REVIEW UNIT 6 CCA WEEK 12. Write an equation: How many eggs do you have (y) if you buy x dozen eggs and break 4.
2.2 Constant Rates of Change
Proportional Relationships and Graphs
Chapter 1 Linear Equations and Linear Functions.
Chapter 1.9 Direct Variation.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Lesson 4 – Represent Proportional Relationships with Equations
MSA Investigation 1 – Additional Practice
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Interpreting the Unit Rate as Slope
Algebra November 12, Direct Variation Objective:
What is it and how do I know when I see it?
Week 6 Targeted Standards Review
Direct & Inverse Variation
Proportional and Non-proportional Relationships
Constant of Proportionality of Graphs
Constant of Proportionality of Graphs
Proportionality of Graphs Guided Notes
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Proportional Relationships and Graphs
What is it and how do I know when I see it?
Proportional Relationships and Graphs
CC3 – Proportional Relationships
Direct Variation.
What is it and how do I know when I see it?
What is it and how do I know when I see it?
Slope as Rate of Change Wednesday. Feb 5, 2014.
5.1 – Rate of Change Textbook pg. 294 Objective:
Is it proportional? We will look at some equations, graphs and tables and you will decide if the relationship is proportional. Tell why or why not. If.
What is it and how do I know when I see it?
What is it and how do I know when I see it?
What is it and how do I know when I see it?
What is it and how do I know when I see it?
Warm Up Problem 1) x + 4y + 9x + 4 2) 2x + 3y + 5x + y + 2
What is it and how do I know when I see it?
Presentation transcript:

EXAMPLE #1 Gasoline costs $4.24 per gallon. Cost Q: Is this a rate or a unit rate? Q: How can we use the information to make a prediction? If we show our predictions in a table, what would it look like? Are any of the rates proportional? How can we check? = If we graph this data, what are our independent and dependent variables? Does the graph produce a slope? If so, what is it? Cost Gallons

Break out and Collaborate! Work in a small group of no more than 3 Example 2: Five Gala apples cost $2.00. Create a table relating the number of apples to their cost. Create a graph and report the slope.

Using the slope triangle, we see that the slope is rise /run = 4 /10 = 2 /5 . Therefore the equation of this relationship is y = 2 /5 x . The slope is also the unit rate or constant rate of change: for every five apples, we pay another $2.00. To see this as a unit rate, we need to know the cost of one apple. If five apples cost $2.00, then one apple costs 2.00 5 = 0.40 , or $0.40 for each apple. This is also represented on the graph: for each apple, the graph rises only 0.40.

EXIT TICKET: Work Independently Example 3: Bike riding Create a table relating the amount of time to distance traveled Create a graph and report the slope.

We are relating the number of hours Tess rides her bike to the distance she has traveled. This is a proportional relationship: it passes through the origin, and if the number of hours is doubled or tripled, the distance Tess travels is also doubled or tripled. Here, the equation representing this data is y = 12x where x is the number of hours of riding, and y is the number of miles she has traveled. The graph at right contains a slope triangle. The slope, or unit change, is rise run = 12 /1 or simply 12.

Putting it all together: