Review.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Recognizing Key Words Solving Word Problems. Addition Key Words Add And Altogether Both In all Increased More Plus Sum Total.
Advertisements

SOL 6.6a Review Story Problems 1 Question: Info:Key WordsOperation Solve: (show your work) Final Answer: 2.
Equations Word Problems.
Unit 4 test Review. Model What is the missing factor? 6 x □ = 36.
P ROPORTION T RASHKETBALL 7 th Grade Math Team. T RAPEZOID ABCD IS SIMILAR TO TRAPEZOID RSTU. What equation can be used to find the length of side ST?
Note: Many problems in this packet will be completed together in class during review time. Students are not expected to complete every single problem in.
Warm Up Solve. 1. x – 17 = y + 11 = = x = 108
Understanding how math applies to real life
Ratios Part III Working with Rates and Unit Rates.
Dividing Decimals By Whole Numbers
Music Map Mixed Operation REVIEW. Staci is 71 inches tall. Her father is inches tall. How much taller is Staci than her father? A B
MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday 30 Units 1 through 3A (Factoring) 1 Units 3A (Solving) through 6 2 EOC 3 EOC 4 USA Test Prep assignment due
Jeopardy Linear Measure WeightCapacityTime Grab Bag Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
UNIT 6 DECIMALS. DECIMAL NUMBERS Decimal numbers are used in situations in which we look for more precision than integers provide. In order to do that,
$1 Million $500,000 $250,000 $125,000 $64,000 $32,000 $16,000 $8,000 $4,000 $2,000 $1,000 $500 $300 $200 $100 Welcome.
Lesson 1.3 Write Expressions Essential Question: How do you write an expression to represent a real- world situation?
Problem Solving Ms. Crusenberry
3.4. System of Equation Word Problems
Homework # 9 – Word Problems
Unit 4 Quiz Review Chapter 6 Lessons 1-5.
Unit 3 Preview 2012.
Decimal word Problems.
Solving Proportions using…
Operations with INTEGERS
Warm Up Add or subtract (9) – 8 4.
THIS IS 5th Math JEOPARDY. THIS IS 5th Math JEOPARDY.
Solving One-Step Equations
Addition and Subtraction of Decimals
Exercises Which reasoning process is shown? Explain your answer.
1 F On a map of Philadelphia, 3 centimeters on the map represent 10 city blocks. How many centimeters represent 15 city blocks? A 3.5 centimeters B 4 centimeters.
Decimals Adding/Subtracting n. Decimals Adding/Subtracting n.
Chapter 6 Percent review
PUBLIC RELEASE TUESDAY
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
Decimals Module 2.
Unit 3 Preview 2012.
Warmup A car that is bought for $24,000 is expected to lose all its value in 10 years a) Write an equation for straight line depreciation b) What is the.
1. What number does the shaded part of this figure represent?
Chapter 3 Ratios and Rates
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra.
Objectives Chapter 6 Writing Algebra Powers Square Roots
FIRST QUARTER MATH REVIEW
Jose had 7 packs of markers with 6 markers in each pack
Lisa made $300 in 6 hours. How much did Lisa make each hour?
An accountant can review 12 financial records in 28 minutes
Rates Equivalent Ratios Real-World Problems Unit Rate Toss Up 1 pt
1. What number does the shaded part of this figure represent?
Equations.
Translate the sentence into an equation
January 2014 Compass Review.
Rates And Unit Rates Use this quick response system to play this game. Students should be in groups and send 1 member up per time to answer a question.
Unit 4. Day 11..
Sweet Home Middle School Mr. Stockmeyer’s class Math
Unit 3 Preview 2012.
Unit 3 Assessment Review
Unit 4. Day 22..
Steps for Multiplying Decimals
GSE Algebra I Unit 1 Review.
Solving Proportions using…
Module 2 review.
Writing and Evaluating Multiplication Equations
Operations with Rational Numbers
Summer Math Curse presented by: Jake Jones
Warm Up Azzam was packaging candy in bags for his classmates. He put 8 pieces of candy in each bag and had 20 classmates. Azzam’s dad said he could keep.
1) Write the fraction as a decimal. 2) Find the difference
GPS Multiple Choice Sample Test
Steps for Multiplying Decimals
Unit Rates.
Solving Proportions using…
Situations to Equations
Presentation transcript:

Review

Which is a better buy? How much cheaper is it per ounce?

What is the ratio between shapes with more than 3 sides to total shapes?

John is going to the store with a total of $52 John is going to the store with a total of $52. He spent x amount and has $22 remaining when he got back in his car. Write an equation that represents this equation and how much did John spend? Equation:____________ How much did he spend:_____________

Mrs. Elliott told the students to stop talking x times for every 5 minutes. Write an expression that would represent this situation.

Learning Target: I can add, subtract, multiply, divide decimals

4.63 + 5.89

45.679 - 11.99

6.31 x 4.2

85.5 ÷ 5

Brenda and Jenna plan to buy a gift for Mother’s Day Brenda and Jenna plan to buy a gift for Mother’s Day. Brenda has saved up $81.75 and Jenna $45.25 in their respective piggy banks. How much money have the sisters set aside altogether to buy a gift?

Nina goes to the neighborhood store to buy 14 rolls of paper towels Nina goes to the neighborhood store to buy 14 rolls of paper towels. If she pays $20.02 in all for her purchase, how much does one roll of paper towel cost?

Miley buys an assorted box of chocolates which contains 18 Miley buys an assorted box of chocolates which contains 18.61 ounces of dark chocolate and 37.23 ounces of milk chocolate. How much do the chocolates weigh in total?

Lily takes up a new year resolution to lose weight. She weighed 164 Lily takes up a new year resolution to lose weight. She weighed 164.76 pounds on January 1st, 2017. Lily goes on a low-carb diet and works out in the gym. On January 31st, 2017, she weighs 159.34 pounds. How many pounds did Lily lose in a month?

Carrie works as a librarian supervisor on probation. She earns $29 Carrie works as a librarian supervisor on probation. She earns $29.75 per hour. How much will she get paid, if she puts in 40 hours of work in a week?

Kenny buys 5 honeydew melons from a supermarket Kenny buys 5 honeydew melons from a supermarket. If they totally weigh 27.52 pounds, how much will one melon on an average weigh?

Ethan and 4 of his friends take a car tour to the Bill Baggs State Park in Key Biscane, FL. If each one drove 1.56 miles, what is the total distance they traveled to reach the State Park?

The tallest tree among the redwoods situated in California measures 379.7 feet. The tallest tree among the mountain-ash species in Australia stands at 326.77 feet. What is the difference in height between the two trees?

Reynard and his friends visited a fruit farm on Sunday. They picked 12 Reynard and his friends visited a fruit farm on Sunday. They picked 12.34 pounds of apples and 9.56 pounds of rasberries. How many pounds of fruits in all did Reynard and his friends pick on Sunday?

Sharon takes her 2 kids, Ken and Ben to the doctor’s o Sharon takes her 2 kids, Ken and Ben to the doctor’s o!ce to "ll the health form given at school. Ken is 4.01 feet tall and Ben is 3.71 feet tall. How much taller is Ken than Ben?

Mr. Williams decides to buy 12 gallons of ivory paint to do up the exteriors of his home. If he is billed a total of $305.46 for 12 gallons of paint, how much does one gallon of paint cost?

Lily Hayes ran a distance of 3 Lily Hayes ran a distance of 3.57 miles on Saturday morning as a part of her morning workout. On Sunday, she ran 4.98 miles. How many miles in all did Lily run during the weekend?

Leah packs 811. 44 ounces of mineral water in her backpack Leah packs 811.44 ounces of mineral water in her backpack. She wants to measure the water in liters. If 1 liter equals 33.81 ounces, how many liters of water is Leah carrying in her backpack?

Mandy buys 5 packs of organic milk from the neighbourhood store Mandy buys 5 packs of organic milk from the neighbourhood store. If each pack is priced at $3.96, how much does Mandy spend in all on the purchase of milk?

There are 25 packs of rib-eye steaks on display at a supermarket There are 25 packs of rib-eye steaks on display at a supermarket. If each pack weighs 2.5 pounds, how many pounds of rib-eye steaks in total are available for sale at the supermarket?

Jake lives in Phildelphia and plans to attend his high school reunion in Connecticut, which is 190.8 miles away. He drives 105.7 miles and reaches New York City. How many more miles does Jake have to drive, to attend his high school reunion in Connecticut?

Long Division

30,145 ÷ 12

26,856 ÷ 14

82,654 ÷ 21

20 people win prize money of $56,250 and have to split it equally 20 people win prize money of $56,250 and have to split it equally. How much will each person get?

12 people win prize money of $30,687 and have to split it equally 12 people win prize money of $30,687 and have to split it equally. How much will each person get?

There are 15,345 fish that need to be placed in 13 different fish tanks. What is the most number of fish that will be in one tank?

There are 8,594 students at the school There are 8,594 students at the school. If they need to order busses for their field trip and a bus holds 80 students. How many busses do they need to order?