Unit 5. Day 14..

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Write Proportions. Sue needs 9 cups of flour to make 16 batches of cookies. How much flour does she need if she only wants to make a fourth of her recipe.
Advertisements

DIMENSIONAL ANALYSIS. WARM-UP Four more than three times a number is one less than four times the number. What is the number?
7.RP - Analyze proportional relationships and use them to solve real-world and mathematical problems. 1. Compute unit rates associated with ratios of.
Identifying and Representing Proportional Relationships
SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES
Ratio Lesson 4-1 and Proportion.
7.1 The Meanings of Ratio, Rate, and Proportion
Direct Variation What is it and how do I know when I see it?
RATES, RATIOS AND PROPORTIONS NOTES. DEFINITIONS A ratio is a relationship between two numbers of the same kind. A proportion is a name given to two ratios.
Write and Solve Proportions
Representing proportional relationships with equations.
Topic 1 Ratios and Proportional Relationships. Lesson Rates A ratio that compares two quantities with different kinds of units is called a rate.
Ratios and Proportions An introduction. Ratios express relationships 1 dozen eggs $ cups of flour 1 cake This expresses the relationship that 1.
Bell Work Find the unit rate: $54 6 lbs 500 miles 10 hours $42___ 6 people $9.00 per pound 50 miles per hour $7.00 per person.
Proportions. Proportion – two equal ratios 1 = 4 3 = = 21 a = c 8 24 b d.
Ratios and Proportions Test Review. A remote control car can travel at a rate of 30 feet per minute. How many feet per second is this?
Warm Up Exercise  Solve each equation for the given variable: (1) V = LWH solve for W (2) A = ½ BH solve for H (3) ax + by = 0 solve for y.
Lesson 70: Solving Direct Variation Problems. Bell Work: Graph the points (-2, -4) and (6, 0) and draw a line through the points. Then write the equation.
10-1 Inverse Variation 10-2 Rational Functions 10-3 Simplifying Rational Expressions 10-4 Multiplying and Dividing Rational Expressions 10-5 Adding and.
Direct Variation Algebra I Mastery Cate Condon. The store you go into in the mall sells t-shirts. You are looking around and you see that 3 t-shirts cost.
You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour
Proportions & Unit Rate 7 th Grade Math. 1. Melanie and Valerie went shopping last week. Melanie bought twice as many shirts as Valerie. If Valerie bought.
Solve Proportional Relationships. CROSS PRODUCT RULE In the proportion =, the cross products, a · d and b · c are equal. abab cdcd EX 1) =
Dimensional Analysis. Measurement Ratios In order to use dimensional analysis, you have to understand that you need to use ratios that have a value of.
 You can use weighted averages to solve uniform motion problems when the objects you are considering are moving at constant rates or speeds.
2.3 Direct Variation. A linear function in the form of y=kx where k is the constant of variation.
January 5, 2016 Admission to Wild Waves costs $12 plus $1.50 per ride. Ella spent while there. As a DecimalAs a FractionChange to a Percent
Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional.
Proportional and Non-proportional Relationships. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportional. 200 Miles 4 Hours 50 Miles.
4.7 PROPORTIONAL RELATIONSHIPS I CAN IDENTIFY PROPORTIONAL RELATIONSHIPS AND FIND CONSTANTS OF PROPORTIONALITY BY USING PROPORTIONS.
Do Now. Unit 7: Ratios, Rates and Proportions What we will learn and be able to: Compute unit rates involving ratios with a fraction in the denominator.
 A comparison of two quantities  Often expressed as a fraction.
1. Simplify each side SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES 2. Get rid of variable on right side 3. Solve two step equation Get rid of parentheses,
Chapter 4 Notes Dimensional Analysis. In Chemistry and every-day life you will often need to express a measurement using a different unit than the one.
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
Direct Variation If two quantities vary directly, their relationship can be described as: y = kx where x and y are the two quantities and k is the constant.
7.RP.2 Analyze proportional relationships and use them to solve real-world and mathematical problems. Recognize and represent proportional relationships.
Mr. Knight Room 304 Eureka Math
Liberal Arts Math Bell Work: Explain the following:
Proportions An equation that states that two ratio are equal is called a proportion. These are proportions:
Proportions and Percents
RATIOS and PROPORTIONS
Finding a Percent of a Number
Ratios and Rates Chapter 7.
Lesson 4 – Represent Proportional Relationships with Equations
5-4: Dimensional Analysis
Lesson 5.2 Proportions Students will be able use cross multiply to determine if the two ratios are equivalent.
Solve: 3x + 2 = 6x – 1 a.) -1 b.) 1/3 c.) 1.
Unit 5. Day 1..
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
Warm-Up (Tuesday) What is the unit rate if there are 1,760 Calories in 5 servings? Which size package of pasta shown in the table has the lowest unit.
Unit 5. Day 15..
Direct Variation Direct Variation: y y
Unit 5. Day 10..
Proportional Relationships
Graphing Rates Using Ordered Pairs from Ratio Tables
Unit 5. Day 8..
Direct Proportion also known as Direct Variation
Unit Rates Guided Notes Name __________________ Date _____________
Convert between units of measure By: McKenna and Alecia
Proportional Relationships
Proportional Relationships and Graphs
Unit 5. Day 7..
Proportional Relationships and Graphs
Converting Units with Dimensional Analysis
Bell Work: Compare each fraction using <, =, or >
Problem of the Day The last time you bought pizza, 3 pizzas were enough to feed 7 people. At that rate, how many pizzas should you buy for a party for.
Slope as Rate of Change Wednesday. Feb 5, 2014.
Ratios & Unit Rate.
1. The car used 3 gallons of gas to travel 175 miles.
Presentation transcript:

Unit 5. Day 14.

Modeling Proportional Relationships Traditional Alternate

Official Math Standard 7.RP.2.c Represent proportional relationships by equations. For example, if total cost t is proportional to the number n of items purchased at a constant price p, the relationship between the total cost and the number of items can be expressed as t = pn. $ ℎ𝑎𝑡 $ 1 ℎ𝑎𝑡 6 24 ÷4 Four hats cost $24. 4 ÷4 𝑐 𝑡 = 6 𝑛 ∙ ℎ 𝑥:ℎ𝑎𝑡𝑠 𝑦:𝑐𝑜𝑠𝑡 𝑦 = 6𝑥

Official Math Standard 7.RP.2.c Represent proportional relationships by equations. For example, if total cost t is proportional to the number n of items purchased at a constant price p, the relationship between the total cost and the number of items can be expressed as t = pn. Six sodas cost $9. 9 6 3 2 $ 𝑠𝑜𝑑𝑎 9 $ 1 𝑠𝑜𝑑𝑎 $ 𝑠𝑜𝑑𝑎 9 $ 1 𝑠𝑜𝑑𝑎 1.50 ÷6 ÷6 6 6 ÷6 ÷6 𝑥:𝑠𝑜𝑑𝑎𝑠 𝑦:𝑐𝑜𝑠𝑡 3 2 𝑡 𝑐 𝑦 = 𝑥 𝑛 ∙ 𝑠 𝑐 𝑦 𝑡 = 1.5 ∙ 𝑥 𝑛 𝑠

Official Math Standard 7.RP.2.c Represent proportional relationships by equations. For example, if total cost t is proportional to the number n of items purchased at a constant price p, the relationship between the total cost and the number of items can be expressed as t = pn. 12 miles in 5 hours 12 5 12 𝑚𝑖 ℎ𝑟 𝑚𝑖 1 ℎ𝑟 𝑚𝑖 ℎ𝑟 2.4 12 𝑚𝑖 1 ℎ𝑟 ÷5 ÷5 5 5 ÷5 ÷5 𝑥:𝑡𝑖𝑚𝑒 (ℎ𝑟𝑠) 𝑦:𝑚𝑖𝑙𝑒𝑠 12 5 𝑦 𝑑 = ∙ 𝑥 𝑡 𝑦 𝑑 = 2.4 ∙ 𝑥 𝑡

Official Math Standard 7.RP.2.c Represent proportional relationships by equations. For example, if total cost t is proportional to the number n of items purchased at a constant price p, the relationship between the total cost and the number of items can be expressed as t = pn. 4 pizzas were ordered to feed 10 teens 4 10 2 5 𝑝𝑖𝑧𝑧𝑎 𝑡𝑒𝑒𝑛 4 𝑝𝑖𝑧𝑧𝑎 1 𝑡𝑒𝑒𝑛 𝑝𝑖𝑧𝑧𝑎 𝑡𝑒𝑒𝑛 4 0.4 𝑝𝑖𝑧𝑧𝑎 1 𝑡𝑒𝑒𝑛 ÷10 ÷10 10 10 ÷10 ÷10 𝑥:𝑡𝑒𝑒𝑛𝑠 𝑦:𝑝𝑖𝑧𝑧𝑎 2 5 𝑝 = ∙ 𝑡 𝑝 𝑦 = 0.4 ∙ 𝑦 𝑥 𝑥 𝑡

𝑦 = 𝑟 𝑥 𝑦 = 6𝑥 𝑐 = 6ℎ 𝑡 = 6𝑛 𝑐 = 3 2 𝑠 𝑦 = 3 2 𝑥 𝑡 = 3 2 𝑛 𝑑 = 12 5 𝑡 $ 6 1 ℎ𝑎𝑡 𝑦 = 6𝑥 𝑐 = 6ℎ 𝑡 = 6𝑛 $ 3 2 1 𝑠𝑜𝑑𝑎 𝑐 = 3 2 𝑠 𝑦 = 3 2 𝑥 𝑡 = 3 2 𝑛 𝑦 = 𝑟 𝑥 Wait a minute! 12 5 𝑚𝑖 1 ℎ𝑟 𝑑 = 12 5 𝑡 𝑦 = 12 5 𝑥 2 5 𝑝𝑖𝑧𝑧𝑎 1 𝑡𝑒𝑒𝑛 𝑝 = 2 5 𝑡 𝑦 = 2 5 𝑥

Four hats cost $24. 24 4 = 𝑦 𝑥 𝑑=6ℎ 𝑥:ℎ𝑎𝑡𝑠 𝑦:𝑐𝑜𝑠𝑡 24 𝑦 4 𝑥 Example A: Please model with an equation. Four hats cost $24. $ ℎ𝑎𝑡 = $ ℎ𝑎𝑡 24 𝑦 4 𝑥 24 4 = 𝑦 𝑥 4 𝑦 = 24 𝑥 𝑑=6ℎ 4𝑦 = 24𝑥 4 4 𝑥:ℎ𝑎𝑡𝑠 𝑦:𝑐𝑜𝑠𝑡 𝑦 = 6𝑥

Six sodas cost $9. 9 6 = 𝑦 𝑥 𝑑= 3 2 𝑠 𝑥:𝑠𝑜𝑑𝑎 𝑦:𝑐𝑜𝑠𝑡 9 𝑦 6 𝑥 Example B: Please model with an equation. Six sodas cost $9. $ 𝑠𝑜𝑑𝑎 = $ 𝑠𝑜𝑑𝑎 9 𝑦 6 𝑥 9 6 = 𝑦 𝑥 6 𝑦 = 9 𝑥 𝑑= 3 2 𝑠 6𝑦 = 9𝑥 6 6 𝑥:𝑠𝑜𝑑𝑎 𝑦:𝑐𝑜𝑠𝑡 9 6 𝑥 3 2 𝑥 𝑦 =

12 miles in 5 hours 12 5 = 𝑦 𝑥 𝑑= 12 5 𝑡 𝑥:𝑡𝑖𝑚𝑒 (ℎ𝑟𝑠) 𝑦:𝑑𝑖𝑠𝑡𝑎𝑛𝑐𝑒 (𝑚𝑖) Example C: Please model with an equation. 12 miles in 5 hours 12 𝑦 𝑚𝑖 ℎ𝑟 = 𝑚𝑖 ℎ𝑟 5 𝑥 12 5 = 𝑦 𝑥 5 𝑦 = 12 𝑥 𝑑= 12 5 𝑡 5𝑦 = 12𝑥 5 5 𝑥:𝑡𝑖𝑚𝑒 (ℎ𝑟𝑠) 𝑦:𝑑𝑖𝑠𝑡𝑎𝑛𝑐𝑒 (𝑚𝑖) 12 5 𝑥 𝑦 =

4 pizzas were ordered to feed 10 teens Example D: Please model with an equation. 4 pizzas were ordered to feed 10 teens 𝑝𝑖𝑧𝑧𝑎 𝑡𝑒𝑒𝑛 = 𝑝𝑖𝑧𝑧𝑎 𝑡𝑒𝑒𝑛 4 𝑦 10 𝑥 4 10 = 𝑦 𝑥 10 𝑦 = 4 𝑥 𝑝= 2 5 𝑡 10𝑦 = 4𝑥 10 10 𝑥:𝑡𝑒𝑒𝑛𝑠 𝑦:𝑝𝑖𝑧𝑧𝑎 2 5 𝑥 4 10 𝑥 𝑦 =

If we have a proportional relationship And we want to represent it with an equation (model) We have two options to create our equation. Find Unit Rate Cross Multiply

𝑦= 𝑥 𝑟 16 cups of flour are needed to produce 6 cakes 6 16 = 𝑦 𝑥 Example E: 16 cups of flour are needed to produce 6 cakes Find Unit Rate Cross Multiply 6 𝑐𝑎𝑘𝑒 𝑓𝑙𝑜𝑢𝑟 = 𝑐𝑎𝑘𝑒 𝑓𝑙𝑜𝑢𝑟 𝑦 16 𝑥 6 16 3 8 6 𝑐𝑎𝑘𝑒 𝑓𝑙𝑜𝑢𝑟 ÷16 𝑐𝑎𝑘𝑒 1 𝑓𝑙𝑜𝑢𝑟 6 16 = 𝑦 𝑥 16 ÷16 16 𝑦 = 6 𝑥 3 8 𝑦= 𝑥 𝑟 16𝑦 = 6𝑥 16 16 𝑥:𝑓𝑙𝑜𝑢𝑟 𝑦:𝑐𝑎𝑘𝑒𝑠 𝑐= 3 8 𝑓 6 16 𝑥 3 8 𝑥 𝑦 =

𝑦= 𝑥 𝑟 A car uses 1 1 2 gallons to travel 45 miles. 𝑑=30𝑔 𝑥:𝑔𝑎𝑙𝑙𝑜𝑛𝑠 Example F: Find Unit Rate Cross Multiply 45 𝑚𝑖 𝑔𝑎𝑙 = 𝑚𝑖 𝑔𝑎𝑙 𝑦 3 2 𝑥 ÷ 3 2 90 3 30 45 𝑚𝑖 𝑔𝑎𝑙 𝑚𝑖 1 𝑔𝑎𝑙 45 3 2 = 𝑦 𝑥 1 1 2 3 2 ÷ 3 2 3 2 𝑦 = 45 𝑥 3 2 𝑦 𝑦= 𝑥 𝑟 = 45𝑥 30 3 2 3 2 𝑑=30𝑔 𝑥:𝑔𝑎𝑙𝑙𝑜𝑛𝑠 𝑦:𝑑𝑖𝑠𝑡𝑎𝑛𝑐𝑒 (𝑚𝑖) 90 3 𝑥 𝑦 = 30𝑥