Adapted for p.a.p.a. session 4

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Adapted for p.a.p.a. session 4. What is the cost of… *Remember, bid closest to the dollar amount without going over! one month of disposable diapers?
Advertisements

MAKING ENDS MEET Personal Budget for Type your name or family name.
FAMILIES FIRST Adult Education A beginning………. Welcome to Adult Education!
Poverty in America. The poverty line  The government has established guidelines for how much a person or family should make to live out of poverty 
USE SOME IMAGINATION AND GUESSING SKILLS CAN YOU AFFORD TO BE A TEEN PARENT.
Costs of Raising a Child. Your quarter of a million child… Children are priceless, but raising them is probably the most expensive thing you'll ever do.
The Cost of a Baby PDCP. How much do you think it costs to have a baby?  Use the sheet provided to brainstorm the different items you would have to buy.
Your half million dollar child… Children are priceless, but raising them is probably the most expensive thing you'll ever do. Here are some breakdowns.
I CAN DETERMINE AND EXPLAIN THE IMPORTANCE OF CREATING A BUDGET AND HOW IT SUPPORTS GOOD FINANCIAL DECISION MAKING.
The costs of raising a child.  Children are priceless, but raising them is probably the most expensive thing you’ll ever do. Here are some breakdowns.
Advanced Level Course Introduction Trivia Advanced Level.
Click here to advance to the next slide.
Setting Financial Goals
personal finance ms. gorski spring 2017
Show Me the Money! This resource was developed by the Puget Sound College and Career Network (PSCCN) and is included in the PSCCN Financial Aid Toolkit.
Finalizing a job and TAxes
Show Me the Money!.
Setting Financial Goals
A Realistic Budget? Session 6 Created by T Stivers
Bell Work From 5 to = 5 40% increase
BUDGETING PROCESS How will you spend your money?
The Cost of Higher Education
Setting Financial Goals
Talking to Parents about
Budgeting for new Pet Gr. 2 Financial Literacy
Money FRENZY Essential Question
As Scholars Enter the room hand assign numbers 1 and 2
Mr. Raymond Financial Future.
#15 Bellwork What career/ job do you hope to have in the future?
Building Your Own Mad City
The Cost of Higher Education
Setting Financial Goals
16 Money Management and Financial Planning
Having a goal can help you come up with a plan of action
Setting Financial Goals
Do Now: Childcare, Dependent Care, and Furnishings
Setting Financial Goals
Costs of Raising a Child
Setting Financial Goals
Memory The game consists of 15 slides. There are 7 equations, 7 solutions, and one bonus space!! Begin by clicking once on any box. If you have an equation,
Wisconsin Faith Voices
MATH201- Quantitative Reasoning Student Loan Portfolio project
BUDGETING PROCESS How will you spend your money?
Setting Financial Goals
1.) What does it mean to be living? 2.) When is something truly dead?
The Costs of Raising a Child
Setting Financial Goals
Setting Financial Goals
Setting Financial Goals
Budgeting Resource
The Cost of Higher Education
Budgeting Essential Questions
Cost of Higher Education
Setting Financial Goals
Setting Financial Goals
Setting Financial Goals
Measuring Development
Budgeting Essential Questions
Consumer Fitness – Review and Collaboration Session
Setting Financial Goals
Click on “Slide Show” and “From Beginning
Setting Financial Goals
Setting Financial Goals
Setting Financial Goals
Setting Financial Goals
Get a Life Project How to set up your book.
Budget Project – This is My Life
Setting Financial Goals
Reminder! Class Banker Duties: $850
Welcome to The Office! You will need to answer all the questions correctly in order to get off work and get paid! Click Here to Start! Rules: Make sure.
Presentation transcript:

Adapted for p.a.p.a. session 4 What is the Right PRICE? Adapted for p.a.p.a. session 4

one month of disposable diapers? What is the cost of… one month of disposable diapers? “Contestants, the first item that we need a price for is…Write down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.” “Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.” Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be. *Remember, bid closest to the dollar amount without going over!

$85.80 per month The cost is… One diaper costs $0.26. An average baby requires 10-12 changes/day for the first 3 months. 11 diapers x 30 days at $0.26 each = $85.80 per month, or $20.02 per week. 1) Explain that the person who has come closest to the actual price without going over gets to stay in the contestants’ row. You can find out who in the audience was closest to the correct price – and ask the 2 contestants to hand their dry erase boards to the 2 audience members who came closest to the price. (Or, choose people from within teams to “come on down”, if playing with teams.) 2) Click the green arrow in the lower left-hand corner to go to the next question/round. http://www.naturalfamilyonline.com/5-diap/45-diaper-cost.htm

a car seat? What is the cost of… Contestants, the next item that we need a price for is…Write down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.” “Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.” Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be.

The cost is… $80 The 2 car seats with the highest safety ratings from Consumer Reports range in price between $70 and $90. We used the average price of $80. Babies can’t leave the hospital without a car seat. 1) Explain that the person who has come closest to the actual price without going over gets to stay in the contestants’ row. You can find out who in the audience was closest to the correct price – and ask the 2 contestants to hand their dry erase boards to the 2 audience members who came closest to the price. (Or, choose people from within teams to “come on down”, if playing with teams.) 2) Click the green arrow in the lower left-hand corner to go to the next question/round. http://www.consumersearch.com/baby-car-seats/review

a fully reclining, value stroller? What is the cost of… a fully reclining, value stroller? “Contestants, the third item that we need a price for is…Write down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.” “Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.” Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be.

The cost is… $100 Although strollers vary in price, the average value stroller is $100. High-end strollers are about $280. 1) Explain that the person who has come closest to the actual price without going over gets to stay in the contestants’ row. You can find out who in the audience was closest to the correct price – and ask the 2 contestants to hand their dry erase boards to the 2 audience members who came closest to the price. (Or, choose people from within teams to “come on down”, if playing with teams.) 2) Click the green arrow in the lower left-hand corner to go to the next question/round. http://www.consumersearch.com/strollers/review

full-time child care for a month? What is the cost of… full-time child care for a month? “Contestants, the next item that we need a price for is…Write down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.” “Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.” Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be.

The cost is… $528 per month Child care centers charge between $110 -$132/week, depending on the age of the child. In-home child care costs $103/week. Full-time day care means 40 hours/week. 1) Explain that the person who has come closest to the actual price without going over gets to stay in the contestants’ row. You can find out who in the audience was closest to the correct price – and ask the 2 contestants to hand their dry erase boards to the 2 audience members who came closest to the price. (Or, choose people from within teams to “come on down”, if playing with teams.) 2) Click the green arrow in the lower left-hand corner to go to the next question/round. http://www.taccrra.net/docs/portfolio/Texas.State.Totals.pdf

living for one month as a single parent* in Texas? What is the cost of… living for one month as a single parent* in Texas? Housing Food Childcare Medical expenses Transportation Other necessities for one child “Contestants, the next item that we need a price for is…Write down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.” “Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.” Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be. * custodial parent

The cost is… $2,500 per month Although a person’s monthly cost of living depends on where they live, the average expenses of a single parent in Texas range from $2000-$3000. This is approximately $1000 more than it costs to live as a single person without children! 1) Explain that the person who has come closest to the actual price without going over gets to stay in the contestants’ row. You can find out who in the audience was closest to the correct price – and ask the 2 contestants to hand their dry erase boards to the 2 audience members who came closest to the price. (Or, choose people from within teams to “come on down”, if playing with teams.) 2) Click the green arrow in the lower left-hand corner to go to the next question/round. http://www.cppp.org/fsi/austin.pdf

Now, for a little math… Without a child, you’d have an extra $1000 in your monthly budget. How many ______ could you buy?* Movie tickets at $8 each Concert tickets at $50 each Fast food lunches at $5 each mp3 players or cell phones at $200 each “Contestants, the final item that we need a price for is…Write down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.” “Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.” Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be. Don’t let students use their calculators! They should be able to figure these out in their heads (or write it out on the dry erase board)! * NO CALCULATORS!

With this extra $1000/month, you could buy… 125 movie tickets ($8 each). 200 fast food lunches ($5 each). 20 concert tickets ($50 each). 5 mp3 players or cell phones ($200 each). Announce the winner of the game. Give this person/team a round of applause. Tell students that they’ve learned a lot about what certain items or services cost to raise a child, and how much it costs as a single parent: ~$2500/month for a single parent to pay for housing, childcare, medical expenses, transporation, etc, which would mean that a parent would need to earn about $17 an hour (or $33,800 per year). Minimum wage will be $7.25 per hour or $14,500. Most teen parent with few job skills and no experience would only be able to earn minimum wage. Ask, “Where would a single teen parent get the additional money that would be needed to support herself/himself and the child?” Answers might include: Get additional training to obtain higher paying job Get money from family members Family or friends provide childcare Get public assistance (food stamps, Medicaid, etc) Have non-custodial parent pay $$ (child support)

Adapted for p.a.p.a. session 4 What is the Right PRICE? Adapted for p.a.p.a. session 4