A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Ratios and Proportional Relationships Test Review
Advertisements

{ 8-1: Ratios and Equivalent Ratios IWBAT read and write ratios and equivalent ratios.
5 Minute Check Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary people for 5 classes 2. $1.12 for 8.2 ounces calories in.
Bell Ringer I will not answer questions.
Unit Rate and proportional reasoning
4/17/2013 Review of Unit Rate.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
A rate is a form of ratio in which the two terms are in different units. For example price of wheat is $2 for 3 Kg, then the rate would be $2 for 3 Kg.
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Problem of the Day Express $2/lb in cents / ounce.
Unit Rate and Unit Cost Honors Math – Grade 6. Problem of the Day The price list at the right shows the sale prices for DVDs in three different video.
Please read the following and answer the question on your note sheet : The theater is having a special deal. If you buy 5 tickets at once, the cost is.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
Dimensional Analysis. Vocabulary Unit conversion factor- a fraction in which the numerator and denominator represent the same quantity in different units.
PRE-ALGEBRA. Lesson 6-1 Warm-Up PRE-ALGEBRA What is a “ratio”? How do you write a ratio? ratio: a comparison of two numbers by division – There are three.
Unit 1 Ratios and Unit Rates Unit 1 Ratios and Unit Rates.
Splash Screen. 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 6 A.10:34 B.17:5 C.5:17 D.34:10 Among the staff at Roosevelt Elementary, 68 teachers prefer coffee and.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Tactic 11: Be Careful About Units. PAY ATTENTION!!! Often questions will be asked using one set of units, but answers must be given using a different.
5 Chapter Chapter 2 Ratio, Proportion, and Measurement.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
1. Tom went to the farmer’s market to buy oranges
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
*Rate*Unit Rate*Complex Fractions*
Objective: Determine unit rates
Rates, Ratios, and Proportions (Standards: RP.1, RP.2, and RP.3)
Customary Units of Measurement
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra.
7-2 Using Tables to Explore Equivalent Ratios and Rates Warm Up
Ratios and Rates Chapter 7.
7-2 Using Tables to Explore Equivalent Ratios and Rates Warm Up
Proportions TeacherTwins©2014.
Unit Pricing.
Ratios, Rates, & Unit Rates
Unit Rates and Proportional Reasoning
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Ratio and Proportion.
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Singapore Math Models.
Please read the following and answer the question on your note sheet :
Unit Rate Guided Notes Name ________________________ Date __________________ Rate- ____________________________________________________ _____________________________________________________.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Change each fraction to a percent.
RATES, UNIT RATE, UNIT PRICE, TOTAL PRICE & BETTER BUY
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Unit Rates TeacherTwins©2014.
Ratios, Fractions, and Percents
Compare and Scale Review
Rate and Unit Rate First and foremost, a rate is a ratio!
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
Unit Rates and Proportional Reasoning
Ratios, Rates, and Proportions
Tuesday Top half – 0.41 =
Objective: Students will be able to understand
SCOOT.
Chapter 7-1 Ratios and Rates
What is a “ratio”? How do you write a ratio?
Unit 5 Quiz Review Lessons 1-1—1-4.
7-2 Using Tables to Explore Equivalent Ratios and Rates Warm Up
Our learning targets: “I can…” make money choices that get me to my goals. make a spending plan that allows for saving. find thrifty ways to spend my money.
Presentation transcript:

A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.” A unit rate is: A unit cost is: You can use proportions to find the unit rate and unit cost of an item. * Always round money to the nearest cent (if the answer is not exact money). Examples: Write a ratio for each unit rate. 1. 23 miles per gallon 2. $55 an hour for repairs Find the unit rate for each ratio. 3. 6 servings in 3 cups 5. 60 ounces in 5 boxes 4. $21 for 6 tickets 6. $52 for 8 hours A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.” The cost of one unit of an item

Price Comparison – you can find the better buy by: Find the unit prices for each. Compare. Circle the better buy. 7. Which is the better buy? 2 boxes for $5.00 OR 4 boxes for $10.20 8. Which is the better buy? 6 oranges for $2.10 OR 5 oranges for $2.00 9. Sam could buy a 2-lb bag of apples for $1.58 or a 3-lb bag of apples for $1.95. How much would Sam save per pound if he bought the bag that was the better buy? Comparing unit prices