RATES, UNIT RATE, UNIT PRICE, TOTAL PRICE & BETTER BUY

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit Rates.
Advertisements

Jeopardy FractionsDecimalsRatio/RateProportions Rationals Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes 1.
Warm-up: On page. Write each ratio in simplest form.
Ratios Rates and Unit Rate
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
Ratios, Rates, and Unit Rates
Unit Rate and proportional reasoning
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Jeopardy VocabularyRatios Proportions Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Linear Equations Functions.
Math Rates.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Math on the Mind How many inches are in 1 foot? How many cups are in 1 pint? How many feet are in 1 yard? How many seconds in 1 minute? CHALLENGES: How.
Rates and Unit Rates with Proportional Reasoning.
Warm-up Among the staff at Roosevelt Elementary, 68 teachers prefer coffee and 20 prefer tea. Which ratio shows the relationship of coffee drinkers to.
Chapter 3: Solving Equations
What’s the Best Price? By: Blaire Bledsoe. Unit Rate Unit rate is a ratio that compares quantities of different units. To find the unit rate of something.
Splash Screen. Main Idea/Vocabulary rate unit rate Determine units rates.
Ratios and Rates A ratio is a comparison of two numbers by division. A rate represents quantities measured in different units. $ 1.50 for 16 ounces of.
Splash Screen. 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 6 A.10:34 B.17:5 C.5:17 D.34:10 Among the staff at Roosevelt Elementary, 68 teachers prefer coffee and.
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Unit 5 Part A Quiz Review 6 th : Lesson 1-2 (Ratios) 7 th : Lessons 1-1—1-3.
Evaluating Algebraic Expressions 5-2 Rates and Unit Rates Warm Up Divide. Round answers to the nearest tenth
POD 2 basicadvanced Write a the ratio of stars to red circles in three different ways. 4 : 7, 4 to 7, 4 7 Write the ratio of red circles to green circles.
4-1 Ratios to Rates. Ratio a comparison of two quantities by division 5 : 8 5 to 8 5/8.
Course Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Rates, and Unit Rates Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation.
Percent Word Problems.
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
Unit Rates Lesson 6-2.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Strawberries 2 pints for $3.00 How much for 1 pint?
Ratios, Rates & Conversions
Objective: Determine unit rates
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
Unit Rates Lesson 6-2.
6th: Lesson 1-2 (Ratios) 7th: Lessons 1-1—1-3
Unit Rates.
5-1 Ratios to Rates.
Unit Rates Lesson 6-2.
Ratios, Rates, & Unit Rates
Unit Rates and Proportional Reasoning
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Change each fraction to a percent.
White board Wars.
Warm up 1/4/17 Define the following vocabulary in your own words Ratio
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Ratios, Fractions, and Percents
Unit Rates and Proportional Reasoning
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
That sounds pretty easy.
Equivalent Ratios Practice
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
Please copy your homework into your assignment book
Unit Rates and Proportional Reasoning
© T Madas.
6-1: Ratios and Rates.
Unit 5 Quiz Review Lessons 1-1—1-4.
Percent Word Problems.
Unit Rates.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Presentation transcript:

RATES, UNIT RATE, UNIT PRICE, TOTAL PRICE & BETTER BUY

You read 225 words in two minutes. RATE A ratio that compares 2 quantities measured in different units. EXAMPLE You read 225 words in two minutes.

You read 225 words in two minutes. Find the unit rate. The rate for one unit of a given quantity. EXAMPLE You read 225 words in two minutes. Find the unit rate.

Find the unit rate for 222 heartbeats in 3 minutes.

A box of cereal contains 8 servings and has a total of 32 A box of cereal contains 8 servings and has a total of 32.4 grams of fat. Find the unit rate of grams of fat per serving.

You run 2/5 of a mile in 2/20 of an hour. Find the unit rate.

You swim 500 yards in 2 minutes and 32 seconds. Find the unit rate You swim 500 yards in 2 minutes and 32 seconds. Find the unit rate. Round your answer to the nearest hundredth.

UNIT PRICE A unit rate that gives the cost per unit. EXAMPLE A bottle of shampoo costs $3.99 and weighs 13.5 oz. What is the unit price?

Find each unit price and determine the better buy Find each unit price and determine the better buy. *48 fl oz of Ocean Spray grape juice for $3.05 *64 fl oz of Juicy Juice fruit juice for $3.59

Find each unit price and determine the better buy Find each unit price and determine the better buy. 32 oz of Blue Bunny ice cream for $3.65 40 oz of Schnucks ice cream for $3.09

A box of cereal weighs 8oz and has a unit price of $. 31 per oz A box of cereal weighs 8oz and has a unit price of $.31 per oz. Find the total price of the box of cereal.