RATES, UNIT RATE, UNIT PRICE, TOTAL PRICE & BETTER BUY
You read 225 words in two minutes. RATE A ratio that compares 2 quantities measured in different units. EXAMPLE You read 225 words in two minutes.
You read 225 words in two minutes. Find the unit rate. The rate for one unit of a given quantity. EXAMPLE You read 225 words in two minutes. Find the unit rate.
Find the unit rate for 222 heartbeats in 3 minutes.
A box of cereal contains 8 servings and has a total of 32 A box of cereal contains 8 servings and has a total of 32.4 grams of fat. Find the unit rate of grams of fat per serving.
You run 2/5 of a mile in 2/20 of an hour. Find the unit rate.
You swim 500 yards in 2 minutes and 32 seconds. Find the unit rate You swim 500 yards in 2 minutes and 32 seconds. Find the unit rate. Round your answer to the nearest hundredth.
UNIT PRICE A unit rate that gives the cost per unit. EXAMPLE A bottle of shampoo costs $3.99 and weighs 13.5 oz. What is the unit price?
Find each unit price and determine the better buy Find each unit price and determine the better buy. *48 fl oz of Ocean Spray grape juice for $3.05 *64 fl oz of Juicy Juice fruit juice for $3.59
Find each unit price and determine the better buy Find each unit price and determine the better buy. 32 oz of Blue Bunny ice cream for $3.65 40 oz of Schnucks ice cream for $3.09
A box of cereal weighs 8oz and has a unit price of $. 31 per oz A box of cereal weighs 8oz and has a unit price of $.31 per oz. Find the total price of the box of cereal.