6th Grade STAAR Review by Mrs. O’Bannon’s Math Class

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Jeopardy Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Advertisements

Geo ChallengeGeomeasure Fractions Problem Solving $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500.
Jeopardy Volume Fill Them Up! Word Problems Volume OR Capacity? $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 Final Jeopardy Capacity.
Weekly Workout Solve: Simplify Solve: Simplify #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 Solve #8.
EXAMPLE 6 Solve a polynomial equation City Park
Applications of Consecutive Integers
EXAMPLE 1 Collecting Like Terms x + 2 = 3x x + 2 –x = 3x – x 2 = 2x 1 = x Original equation Subtract x from each side. Divide both sides by x2x.
Math Bowl Let’s get ready to………
Estimate and measure liquid volume in liters and milliliters using the vertical number line Lesson 2.10:
Find the slope of the line through each pair of points.
Third Grade Math Quarter 3 JEOPARDY RouterModesWANEncapsulationWANServicesRouterBasicsRouterCommands RouterModesWANEncapsulationWANServicesRouterBasicsRouterCommands.
Grade
Event 4: Mental Math 5th/6th grade Math Meet ‘14.
Fractions Decimals,& Percent Capacity, Surface Area, and Volume Expressions, Equations, and Inequalities GeometryDouble Jeopardy
Fractions & Decimals Similarity Formula Chart Potpourri Order of Operations
AREA OF A TRIANGLE. Given two sides and an included angle:
Benchmark Practice Test
Math Vocabulary. Multiplication DEFINITION EXAMPLE.
Gridded Response Practice 3-5 NRMPS Math.
WELCOME TO MagoffinMiddle School Math-Science MANIAcs 2014.
Geometry Construction Math
Warm Up Find the slope of the line through each pair of points. 1. (1, 5) and (3, 9) 2. (–6, 4) and (6, –2) Solve each equation. 3. 4x + 5x + 6x = 45 4.
Converting Measures Lesson 5 (4 th 6 Weeks) TEKS 6.4A & 6.8D.
 Distance all the way around an object  Example: fence, backsplash, frame, border…  Perimeter is measured in linear units (ft, m, in)
MM212 Unit 2 Seminar Agenda Combining Like Terms Evaluating Algebraic Expressions Grouping Symbols Addition Properties Multiplication Properties Solving.
CBA # 4 Review Take out a sheet of paper with your name, date and class period!
Jeopardy Winning Price is 10 points of homework (equivalent to 1 homework card)
$100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500.
Powerpoint Jeopardy Number and Operations in Base Ten Operations and Algebraic Thinking Number and Operations- Fractions Measurement and Data Geometry.
EXAMPLE 1 Finding Area and Perimeter of a Triangle Find the area and perimeter of the triangle. A = bh 1 2 P = a + b + c = (14) (12) 1 2 =
3-8 Solving Equations and Formulas Objective Students will be able to solve equations for given variables.
Exponential Notation Product/Quotient Rules Power Rule Zero/Negative Exponents Squares and Cubes
Algebra Core Review Day 8. Unit 17: Radicals How do you simplify radicals? When you add or subtract radicals they must be _______! How do you multiply.
Week 8 Daily 10. Day 1 MM1A2.g Problem 1 A rectangular garden, with length four times its width, is to be expanded so that both sides are increased by.
Jeopardy Review for P.1-P.4. Find that Distance What’s that interval? Solve It!!Create an Equation I Love Math Final Jeopardy.
Math Jeopardy! By:. CurrentReviewWord Problem
6th Grade STAAR Review by Mrs. O’Bannon’s Math Class
7 th Grade Second Nine Weeks Review #9 Day 1 Number Operations Which value of m makes this a true mathematical statement: m m = 3? AlgebraBased on.
Yang’s Totally Math For Math. Multiplication Table Arrays.
EXPONENTS JEOPARDY. Simplifying Powers Evaluating Expressions Problem Solving EXPONENTS.
Entry task…. 1) The table below gives the wins and losses of a baseball team. In which year did the team have the best record? Explain. YearWinsLoses
End of Year Math Review Jeopardy End of Year Math Review
Compiled by Mr. Lafferty Maths Dept.
5th Grade- 3rd Nine Weeks Review #5
8th Grade Math Chapter 7a Review
Area and Perimeter Name: __________________________________
Compiled by Mr. Lafferty Maths Dept.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Solving Two-Step Equations
Revising Perimeter Area and Volume
7th Grade Second Nine Weeks Review #9 Day 1
Jeopardy Operations with Integers With Decimals Fractions Solving Word
6th Grade Ciphering.
Sec 5: Solving complex linear Equations
Jeopardy.
Compiled by Mr. Lafferty Maths Dept.
Ratios, Rates, and Proportions
8-1 Volume of Prisms & Cylinders
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Chapter 8 Review Pre-Algebra.
Jeopardy.
Hosted by Type your name here
Jeopardy Final Jeopardy Triangles Area Volume Word Problems Equations
Finding the area of fractional side lengths
Math-7 NOTES 1) 3x = 15 2) 4x = 16 Multiplication equations:
7.1 Ratio and Proportion.
Jeopardy Hosted by.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Jeopardy.
Warm Up Find the slope of the line through each pair of points.
Presentation transcript:

6th Grade STAAR Review by Mrs. O’Bannon’s Math Class Jeopardy 6th Grade STAAR Review by Mrs. O’Bannon’s Math Class

Category 1 Category 2 Category 3 Category 4 100 100 100 100 200 200 200 200 300 300 300 300 400 400 400 400 500 500 500 500

Janice bought 4 oranges for $3.40 What is 0.85 cents? Janice bought 4 oranges for $3.40 What is the unit price? Row 1, Col 1

What is -12 ? Evaluate a + b a = -46 and b = 34 1,2

What is 18 ?   1,3

    1,4

What is DIVISION?   2,1

Patricia paid $385 for 5 nights at a hotel. What is $77 for one night? Find the unit rate. Patricia paid $385 for 5 nights at a hotel. 2,2

What are 9 desserts?   2,3

What is the prime factorization   What is the prime factorization of 300? 2,4

A triangle has sides with lengths of perimeter of the triangle? What is 9x -12 ? A triangle has sides with lengths of 2x - 7, 5x - 3, and 2x - 2. What is the perimeter of the triangle? 3,1

What is u = 1.1 ? Solve the equation 5.6u = 6.16 3,2

3,3 A driveway is 81 feet long, 12 feet wide, and What is 486 cubic feet? A driveway is 81 feet long, 12 feet wide, and 6 inches deep. How many cubic feet of concrete will be required for the driveway? 3,3

What is 45 ?   3,4

What is 22 fish?   4,1

  . 4,2

    4,3

Debbie answered 21 out of 25 questions What is .16 ? Debbie answered 21 out of 25 questions on the math test correctly. What decimal represents the fraction of problems she answered incorrectly? 4,4

5,1 Sasha drinks 2.5 liters of water each weekday. What is 15,500 mL ? Sasha drinks 2.5 liters of water each weekday. She drinks a total of 3 liters of water on the weekend. What is the total volume of water, in milliliters, Sasha drinks each week? HINT: K H D B D C M 5,1

What is 7 ? . 5,2

What is 7t + 91 ? . 5,3

  . 5,4