Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Milton Law. National Brand vendors or Private label This is a National brand product made by ConAgra Foods for any one who wants to sell this item. Private.
Advertisements

Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Unit Price Mrs. Kuznia Math 8 Day 7. What is Unit Price?  Unit price is the cost of one unit of measure of an item.  Unit price is often used in a grocery.
The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.
BEST GROCERY STORE FOR UNT STUDENTS KatyBelle Edwards Tristan Dang Jason Hoang Alexis Gallegos.
Name brand vs. Store brand Name brand- mass produced, marketed, and distributed nationwide by a large company Name brand- mass produced, marketed, and.
Marketing Mix OBJECTIVES: -Discuss the 4 P’s of Marketing -Identify Marketing Mix Concepts -Create a Marketing Mix Presentation.
The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Fare le compre Clothing dialogue. For the dialogue 1. Groups of 2. One salesperson and a shopper. 2. Decide what articles of clothing you want to purchase.
Unit Rates Unit 12 Lesson 3. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
Many people like shopping.. What is your favorite store?
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. How to compare prices.
OTHER ELASTICITIES Microeconomics Made Easy by William Yacovissi Mansfield University © William Yacovissi All Rights Reserved.
FINANCIAL MATHEMATICS
7.1 Ratios and Rates I can write ratios and rates and find unit rates.
Unit Pricing pp SECTION. Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level 2 SECTION Copyright © Glencoe/McGraw-Hill.
Unit Price 6 th Grade Math 6.RP.2 I can find the unit rates of items to determine which is the better buy.
EXAMPLE 1 Finding a Sale Price Clothing You buy a pair of jeans that is 30% off the original price of $29. What is the sale price? STEP 1 Find the amount.
Entrepreneurship Chapter 10 - Economics of One Unit.
 Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores.  To get a bargain, or get the.
Unit Pricing pp SECTION. Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level 2 SECTION Copyright © Glencoe/McGraw-Hill.
6.1 Sales Tax 6.2 Total Purchase Price Most states charge sales tax on goods sold. Tax is on the selling price of an item. Usually expressed as a percent.
Cereal Project Part 1. Project Background Welcome to the world of product planning! You will be planning a new cereal product for a specific market segment.
Cereal Project Part 1. Project Background Welcome to the world of product planning! You will be planning a new cereal product for a specific market segment.
BOGOFF – Shopping Offers Learn how to calculate different types of shopping offers. % off Percentage discounts % off Percentage discounts ½ price Fraction.
Troop 130 Menu Planning On A Budget
Chapter 6 Cash Purchases.
The Real Cost When you save to make a big purchase, be sure to consider the sales tax you will have to pay. Have you ever paid sales tax?
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items
Rates and Unit rates.
Free-Standing Mathematics Activity
Prof. Michael Hiscox Department of Government Harvard University
Tips for Stretching Your Dollar
1.6 The Price Is…Close Using Unit Rates in Real World Applications
5.2 Rewriting Percent Expressions
Rockstar Energy Chews Brought to you by J.L.L Marketing Consultants.
Retail CRM (Consumer Relationship Management)
Buying Motives & Comparison Shopping
Supermarkets ESL Lesson Beginning Level
Strawberries 2 pints for $3.00 How much for 1 pint?
6.6 Discounts and Markups 10/18/16.
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra.
What is Marketing? Branding Branding Branding.
Where To Buy Alli Diet Pills Cheap
Beginning Programming
Product Packaging Marketing.
6649 Central Ave. Unit: G113, Newark, California Call on
Marketing Crash Course
Marketing Information Management
Measure 4: Ground Beef Rationale for measure: Ground beef is a major source of fat and calories in diets of the US population. The USDA reported that.
for a Merchandising Business
Unit 2: Buying Food.
Buy all of your electricity and magnetism needs here!
Markup & Discount Section 5-7.
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
Introducing Paper Towels:
Buy now at
84.51 Direct Mail Cesar_Recruitment_Direct Mail_Q22016_8451.
If you can buy 1 can of pineapple for $2
SCF:113 Sec-65, Phase 11, Mohali(Chandigarh)
Finding Discount Objective: Students will calculate percentages and find the amount of discount.
Unit Rates and Proportional Reasoning
Don’t you just love a good sale?
please quietly copy onto your class notebook
Principles of Marketing
UNIT PRICE.
Assignment 6.9A: 1 – 10, 18, 19.
Transportation, Distribution and Logistics
Presentation transcript:

Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily

Unit Price = $2 50 plates = $0.40 per plate Kroger Unit Price Paper 9 oz. For 9 oz. = $0.22 per oz. Cereal Unit Price = $2 13.75 oz For 13.75 oz. = $0.15 per oz. Unit Price = $6.48 39 oz Coffee

Which is the better buy? Kroger Gatorade 10 for $10 + 2 free 32 oz. bottles Unit Price (per oz.)? Wal-Mart Stores Gatorade 8 pack for $4.99 24 oz. bottles Unit Price (per oz.)? Which is the better buy?

Genuardi’s sells 3 different sizes of mayonnaise as follows: Small (10 oz.) for $2.33 Normal size (15 oz.) for $2.67 Big Container (22 oz.) for $3.24 Which one is the better buy?

paper towels on sale, 8 rolls for $5.99. However they also sell another larger package, 24 rolls for $16.99. You want to buy these since they are on sale, but which is actually the better buy?

Bounty: 8 rolls $5.99 Thirsty: 2 rolls $2.99 Now you want to compare these two brands, which are both on sale. You have determined that you want 8 rolls of paper towels. Which brand will you buy?

Aquafina: 24 pack $3.99 16.9 oz. bottles Deer Park: 12 pack $2.99 12 oz. bottles