Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily
Unit Price = $2 50 plates = $0.40 per plate Kroger Unit Price Paper 9 oz. For 9 oz. = $0.22 per oz. Cereal Unit Price = $2 13.75 oz For 13.75 oz. = $0.15 per oz. Unit Price = $6.48 39 oz Coffee
Which is the better buy? Kroger Gatorade 10 for $10 + 2 free 32 oz. bottles Unit Price (per oz.)? Wal-Mart Stores Gatorade 8 pack for $4.99 24 oz. bottles Unit Price (per oz.)? Which is the better buy?
Genuardi’s sells 3 different sizes of mayonnaise as follows: Small (10 oz.) for $2.33 Normal size (15 oz.) for $2.67 Big Container (22 oz.) for $3.24 Which one is the better buy?
paper towels on sale, 8 rolls for $5.99. However they also sell another larger package, 24 rolls for $16.99. You want to buy these since they are on sale, but which is actually the better buy?
Bounty: 8 rolls $5.99 Thirsty: 2 rolls $2.99 Now you want to compare these two brands, which are both on sale. You have determined that you want 8 rolls of paper towels. Which brand will you buy?
Aquafina: 24 pack $3.99 16.9 oz. bottles Deer Park: 12 pack $2.99 12 oz. bottles