Do Now Alicia bought 5.75 yards of fleece fabric to make blankets for a charity. She needs 1.85 yards of fabric for each blanket. How many blankets can.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Problem of the Day October 13, 2014 The table below shows a portion of the planned budget for the Jones family. Their monthly income is $6,500. What is.
Advertisements

Mid-Semester Exam Review
Pick a Ride Pick the ride you are most comfortable with… “It’s a Small World” a gentle, easy ride.
CONFIDENTIAL1 Today we will review “Multiplying & Dividing Decimals”
Thursday, September 4, 2014 Day 1 Science Starters Sheet 1. Please have these Items on your desk. Agenda Speed H.W. Science Starter: 2 Vocabulary words.
Grudge-Ball Rules Your team will be given a problem to solve.
Solving Two-Step Equations. When solving algebraic equations our main goal is to get the variable (letter) by itself. Step One: use inverse operations.
Transparency 4 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Daily Dose 1. Divide: 330 ÷ Subtract: 14 – Multiply: 0.3 x Look at the work stations around the room for the titles: adding, subtracting,
Pick a Ride Pick the ride you are most comfortable with… “It’s a Small World” a gentle, easy ride.
Warm Up Solve. 1. x – 17 = y + 11 = = x = 108
Do you know…? a) How many minutes are there in 6 hours?
Warm Up: Evaluate each expression for y = 3.
Pick a Ride Decimal division practice. Pick a Ride Pick the ride you are most comfortable with… “It’s a Small World” a gentle, easy ride.
Average and Rate Problems with Multiple Steps LESSON 55POWER UP JPAGE 386.
Pick a Ride Pick the ride you are most comfortable with… “It’s a Small World” a gentle, easy ride.
DISTANCE = RATE*TIME D = rt D = r(t) D = r x t.
FractionsMeasurementGeometry Numbers & Base-Ten Operations & Algebraic Thinking
Dividing Decimals By Decimals Essential Question: (1) How do I divide decimals by other decimals? (2) How do I identify key operation words? Common Core.
Personal Finance Jeopardy $100 Basic Vocab Vocab Application BudgetEntrepreneurOther $200 $300 $400 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100 $500.
Section 3.2 Finding Part.
Jeopardy Fruit Stand Ratios Sporty Shady Random Q $100 Q $100 Q $100
Do NOW n = 21 9t of cocoa 1. Solve for n. 5 = 15 7 n
Warm-Up vocab: parallelogram
Unit 3 Preview 2012.
Bell Work: What is the volume of 2 liters of water?
Division Word Problems
PUBLIC RELEASE TUESDAY
Do NOW n = 21 9t of cocoa 1. Solve for n. 5 = 15 7 n
Unit 3 Preview 2012.
Lisa made $300 in 6 hours. How much did Lisa make each hour?
Using Tape Diagrams to Find Percent
Chapter 3 Review.
Motion Unit 6 Miss McDonald Science 8
Welcome to.
Speed, Distance, Time Calculations
Unit Rates and Proportional Reasoning
On Monday, 3. 6 centimeters of rain fell in 4. 5 hours
Word problems and one step equations
Pick the ride you are most comfortable with…
Unit Rate Guided Notes Name ________________________ Date __________________ Rate- ____________________________________________________ _____________________________________________________.
11. The Boston Marathon is miles
Estimating Operations with Decimals
Addition /Subtraction with Decimals and Word Problems
Unit 3 Preview 2012.
Unit 3 Assessment Review
On Monday, 3. 6 centimeters of rain fell in 4. 5 hours
Finding a Number When the Percent is Unknown.
On Monday, 3. 6 centimeters of rain fell in 4. 5 hours
Pick the ride you are most comfortable with…
Do Now On your desk: Return to your seat Marker & eraser
Pick a Ride (Dividing Fractions)
Do Now 1. From the back: -Both sheets of paper (white & yellow) -Glue -Whiteboard, marker, eraser 2. Take out homework from Friday p. 209 ALL (HW.
Do Now:  .
Do Now Good morning! Please get your paper ready for Pick a Ride today. Then on your DO NOW sheet, answer the following: The dinner bill at Chili’s is.
Do Now On your desk: Marker & eraser 2. Be in your seat at the bell.
Pick the ride you are most comfortable with…
Pick the ride you are most comfortable with…
Pick the ride you are most comfortable with…
Warm Up Azzam was packaging candy in bags for his classmates. He put 8 pieces of candy in each bag and had 20 classmates. Azzam’s dad said he could keep.
7 Percent.
Tuesday Top half – 0.41 =
Dividing Decimals by more Decimals!
Taxes.
What’s your nationality? Where are you from?
GCSE Mathematics Targeting Grade C Unit 3 Algebra 3 Travel Graphs.
Do Now On your desk: -Marker & eraser
Estimating Operations with Decimals
Ratios On the Move Unit Rate Unit Price Proportions 1 pt 1 pt 1 pt
Homeroom Do Now From the back: marker & eraser
Presentation transcript:

Do Now Alicia bought 5.75 yards of fleece fabric to make blankets for a charity. She needs 1.85 yards of fabric for each blanket. How many blankets can Alicia make with the fabric she bought? Please give your answer in sentence form!

Pick the ride you are most comfortable with… Pick a Ride Pick the ride you are most comfortable with… “It’s a Small World” a gentle, easy ride

Pick the ride you are most comfortable with… Pick a Ride Pick the ride you are most comfortable with… “Jungle Cruise” A little more excitement-- seat belt not required

Pick the ride you are most comfortable with… Pick a Ride Pick the ride you are most comfortable with… “Space Mountain” Fast moving thrill ride…

Pick a Ride… - 9.2 ÷ 4 5.15 ÷ 5 16.08 ÷ 2 24.64 ÷ 7 2.3 1.03 3.52

Pick a Ride… - 4.41 ÷ 2.1 2.52 ÷ 0.7 17. ÷ 2 17.1 ÷ 3.8 2.1 3.6 4.5

Pick a Ride… - 6 ÷ 3.6 7 ÷ 3.3 2.52 ÷ 0.7 21 ÷ 10.8 2.12 __ __ __ 1.6 1.94

Pick a Ride… - 8.6 ÷ 2 16.08 ÷ 2 16.08 ÷16.08 ÷ 2 2 142.4 ÷ 16 4.3 8.04 8.9

Pick a Ride… - 0.5 ÷ 0.001 3.825 ÷ 2.5 628.2÷ 34.9 500 1.53 18

Pick a Ride… - 40.583 mph 19 cupcakes 21 magnets Eboni paid $16.80 for refrigerator magnets for her friends. If magnets are $0.80 each, how many magnets did she buy? Sarah has 14.25 cups of cupcake batter. If each cupcake uses 0.75 cup of batter, how many cupcakes can Sarah make? The Sanders family drove 48.7 miles to the river. It took them 1.2 hours to get there. How fast did they drive on average? __ 40.583 mph 21 magnets 19 cupcakes

Pick a Ride… - Xavier, Jordyn, Ashley, and Myll are splitting their dinner bill, which is $30.08. How much does each owe if they split it evenly? Chelci spends $1,089.72 each month to run her hair salon. She charges $18 for a haircut. How many haircuts will it take to cover her monthly expenses? Steve and his construction crew spent 8 months building a house. After expenses he had $24,872.67 for himself. On average, how much did he make per month? Round to the nearest penny. 61 $7.52 $3,109.08