A train traveled 130 miles in 2 hours

Slides:



Advertisements
Similar presentations
A lesson on interpreting slope and y-intercept in real world examples
Advertisements

Unit 2 Test Review. 1-6 How can you find out if two rates or ratios are equivalent? How do you create equivalent ratios or rates?
EXAMPLE 5 Use unit analysis with operations a. You work 4 hours and earn $36. What is your earning rate? SOLUTION 36 dollars 4 hours = 9 dollars per hour.
Multiplication & Division Word Problems Math 4.7 & 4.8 SPS ITRT Kate Green.
Example #1: For her neighborhood barbecue, Mary bought 5 pounds of chicken for the cost of $ Worried that she didn’t have enough food, she returned.
THE BIG IDEAS OF MULTIPLICATION AND DIVISION. WHAT IS MULTIPLICATION? WHEN DO WE USE MULTIPLICATION?
Multiplication and Division Inequalities with Positive Numbers
Course 2 Solving Multiplication Equations. Objectives Review vocabulary Review vocabulary Review solving equations by adding or subtracting Review solving.
Lesson Objective: I can…
5 Minute Check Complete in your notes · · ÷ ÷ 2 3.
EXAMPLE 1 Use a formula High-speed Train The Acela train travels between Boston and Washington, a distance of 457 miles. The trip takes 6.5 hours. What.
Holt CA Course Multiplying and Dividing Integers NS2.3 Solve addition, subtraction, multiplication, and division problems, including those arising.
EXAMPLE 1 Use a formula High-speed Train The Acela train travels between Boston and Washington, a distance of 457 miles. The trip takes 6.5 hours. What.
1.5 Problem Solving. Word Problems  Steps: 1. Declare your variables/verbal model 2. Write an equation 3. Solve 4. Answer questions—check answer to make.
1.5 “Problem Solving Strategies” Examples: 1. A train travels between Boston and Washington, a distance of 457 miles. The trip takes 6.5 hours. What is.
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
Solving Division Word Problems with Fractional Answers 4-5.
2.3 Direct Variation. A linear function in the form of y=kx where k is the constant of variation.
Grace enjoys baby-sitting, but it only pays $4 an hour. She has been offered a job as a tutor that pays $8 an hour. She can must work less than 15 hours.
Unit 5—Part A Test Review 6 th : Chapter 1 Lessons th : Chapter 1 Lessons 1-3.
Proportions From Tables. Hours WorkedPay You have been hired by your neighbor to babysit their children Friday night. You are paid.
Equations. Determine whether the given number is a solution of the equation. Steps: - number after the semi-colon (;) is the number to plug in for.
Solve this problem in numbers and pictures. Sam had 18 candies and he wanted to place them into 3 piles, all having the same amount. How many will be in.
Evaluate Multiplication and Division Expressions SWBAT find the value of algebraic expressions involving multiplication or division.
Section 1.1 Properties of Real Numbers. EXAMPLE 1 Graph real numbers on a number line Graph the real numbers – and 3 on a number line. 5 4 SOLUTION.
Speed, Distance, Time Calculations
18/01/11 Starter Questions 1.Write the following in 24 hour notation :- a. 4.30am b. 7.20pm c pm 2. Write the following in 12 hour notation :- a.2320.
LO: to solve word problems
Solving Proportions using…
I’m thinking of a number…
Grade 10 Academic (MPM2D) Unit 1: Linear System Word Problems with Linear Systems 2 Mr. Choi © 2017 E. Choi – MPM2D - All Rights Reserved.
Equivalent Ratios Problem Solving
Starter Questions 20/01/11 It took me 3 hours and 45 minutes to drive
Module 4: Lesson 5 By the end of the lesson, I will be able to…
Ratio A ratio is the comparison of two numbers by division.
Equivalent Ratios Problem Solving
Equivalent Ratios Problem Solving
HW: Worksheet Aim: How do we solve fractional equation?
Long Division – Formal Method
Speed, Distance, Time Calculations
Main Idea and New Vocabulary
Example 1: Solve a Multiplication Equation
Rates And Unit Rates Use this quick response system to play this game. Students should be in groups and send 1 member up per time to answer a question.
(7.4A) The graph below shows the relationship between the number of dollars a worker earns and the number of hours worked. What is the constant rate.
Speed Distance Time. Intermediate 1. Unit 2..
A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D
Apply Properties of Real Numbers
5th Period Warm Up During Christmas, a book store sold 72 books. If the ratio of books to bookmarks sold was 9:2, how many bookmarks did the store sell?
Rational Expressions and Equations
Use Problem Solving Strategies and Models
Rate and Unit Rate First and foremost, a rate is a ratio!

Main Idea and New Vocabulary
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
Solving Proportions using…
Module 2 review.
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
Ratios, Rates, and Proportions
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations Final Review
Speed, Distance, Time Calculations
1.3 Solving Equations with Variables on Both Sides
Unit Rates.
Speed Distance Time. Intermediate 1. Unit 2..
Solving Proportions using…
Speed, Distance, Time Calculations
Presentation transcript:

A train traveled 130 miles in 2 hours A train traveled 130 miles in 2 hours. The same distance was traveled each hour. How far did the train travel each hour?

How will you solve this problem? Answer A train traveled 130 miles in 2 hours. The same distance was traveled each hour. How far did the train travel each hour? How will you solve this problem?

Solve with Division 1 65 Miles Per Hour

There are 780 calories in 6 granola bars There are 780 calories in 6 granola bars. How many calories are there in each granola bar?

How will you solve this problem? Answer There are 780 calories in 6 granola bars. How many calories are there in each granola bar? How will you solve this problem?

130 Calories Per Granola Bar Solve with Division 3 130 Calories Per Granola Bar

The school chorus has 108 members The school chorus has 108 members . How many rows of 12 members can be formed?

How will you solve this problem? The school chorus has 108 members . How many rows of 12 members can be formed? Highlight on your own… How will you solve this problem?

Solve with Division Answer

Solve with Division 9 Rows

A factory filled 9,342 bottles in 3 hours A factory filled 9,342 bottles in 3 hours. The same number of bottles were filled each hour. How many bottles were filled each hour?

How will you solve this problem? A factory filled 9,342 bottles in 3 hours. The same number of bottles were filled each hour. How many bottles were filled each hour? Highlight on your own… How will you solve this problem?

Solve with Division Answer

Solve with Division 3114 Bottles an Hour

Mr. Wagner has 288 bricks. He is building a new patio Mr. Wagner has 288 bricks. He is building a new patio. How many rows of 9 bricks can he lay for the new patio?

How will you solve this problem? Mr. Wagner has 288 bricks. He is building a new patio. How many rows of 9 bricks can he lay for the new patio? Highlight on your own… How will you solve this problem?

Solve with Division Answer

Solve with Division 32 Rows of Bricks

Tina earned $132. 00 babysitting in 6 months Tina earned $132.00 babysitting in 6 months. She earned the same amount each month. How much did Tina earn babysitting each month?

How will you solve this problem? Tina earned $132.00 babysitting in 6 months. She earned the same amount each month. How much did Tina earn babysitting each month? Highlight on your own… How will you solve this problem?

Solve with Division Answer

Solve with Division She earned $22 per month

There are 4,064 calories in 8 pints of strawberry ice cream There are 4,064 calories in 8 pints of strawberry ice cream. How many calories are there in each pint of strawberry ice cream?

How will you solve this problem? There are 4,064 calories in 8 pints of strawberry ice cream. How many calories are there in each pint of strawberry ice cream? Highlight on your own… How will you solve this problem?

Solve with Division Answer

Solve with Division 508 Calories per Pint