Division ratio simplified one (1) 12 6 18 __ 2 3 2 3 47 1 3 47 hour.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Chelsea Ogilvie & Ashley Regan. Method 1: Finding the Amount in One Part Example: At a perfume factory, the workers want to mix rose oil and lily oil.
Advertisements

SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES
Ratios, Proportions and Unit Rate Objective is to: write ratios and find equivalent ratios use rates and unit rates to compare quantities.
Ratios and Rates. ratio – is a comparison of two numbers or more values. Example: 1:3.
7.1 The Meanings of Ratio, Rate, and Proportion
Bell Work: Simplify: x y (hint: make all exponents positive) -32.
Proportions. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportion. 200 Miles 4 Hours 50 Miles 1 Hour = An equation stating that two.
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
Objective - To use proportions to solve problems.
Use proportions to solve problems.
Lesson 1 MI/Vocab ratio rate unit rate Express ratios as fractions in simplest form and determine unit rates.
Transparency 1 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Without using number values for x, explain how you know that the expression 2x-1 will always equal an odd number. Journal Writing Warm-Up Bell Quiz 1-5.
GCSE Mathematics Ratio & Proportion. Aims To simplify ratios To write ratios in unitary form To compare ratios and fractions.
Vocabulary A proportion is an equation stating that two ratios are equal. – Examples:or – The cross products of a proportion are equal. or.
Warm up:Write each fraction in simplest form.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
Do Now 1/4/12 Take out HW from last. Take out HW from last. Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Copy HW in your.
Two quantities are in direct proportion if the graph of one quantity against the other quantity is a straight line through the origin. So if one quantity.
Unit 3, Lesson 6 Constant of Proportionality and Writing Direct Variation Equations.
Numbers Ratios.
Friday, December 3 Objective: SWBAT find ratios and rates solve proportions Homework: Practice 4-1 Bell Work (write in simplest form)
Understanding Unit Rates Unit 2. DIRECTIONS Use the word to complete each section. The answers are in order make sure they make sense. Answer the discuss.
PO D Wawa charges $7.50 for 3 packs of Trident. Find the unit rate.
EQ: How do you use standard ratio notation for expressing ratios? (3:5, 3 to 5, 3/5) OBJ: 1.01.
2.2 Constant Rates of Change
Proportional and Non-proportional Relationships. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportional. 200 Miles 4 Hours 50 Miles.
Math Pacing Ratios and Proportions Solve each equation
Module 7 Test Review. Understanding Ratios Ratios can be written in three ways –Using the word “to” 18 to 13 –As a fraction –Using a colon : 18:13 Write.
Finding the Constant of Proportionality Math 7 Unit 1 Lesson 4.
Week-5_Ratios, Proportions, and Percent. Topic: Word problem on mixed number proportions.
Ratios and Rates. ratio – A ratio is a comparison of two or more quantities. Ratios may be written in colon form ( 1:2 ) or in fraction form ( 1/2 ).
1. Simplify each side SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES 2. Get rid of variable on right side 3. Solve two step equation Get rid of parentheses,
Terra Alta/East Preston School Presents Proportions.
2.6 Write Ratios and Proportions You will find ratios and write and solve proportions. Essential Question: How do you find ratios and write and solve proportions?
Rate It Simplify It Solve ItPotluck Fraction Fun.
COURSE 2 LESSON 4-2 Find Keep the denominator the same = Add the numerators. The answer is close to the estimate
5.1 Ratios and Rates Essential Question What kind of information do rates and ratios provide?
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
Algebra 1 Foundations, pg 136  Students will be able to solve and apply proportions.
Daily Warm-Ups MA8 Tuesday, November 17 th : #1Solve. 2x – 4 + 4x = 14 #2 Simplify. 2y + 3x – 4y + 4 – x #3 Find the slope of the line that passes through.
5. 2 Proportions 5. 2 Extension: Graphing Proportional Relationships 5
Study the equation 3 a 5 20 What is the value of a? 3/100 5/ =
Practice and Review.
A proportion is an equation that states two ratios are equal
5.1 Ratios and Rates 9/22/16.
Chapter 1.9 Direct Variation.
What is it and how do I know when I see it?
Constant of Proportionality and Writing Direct Variation Equations
Proportions TeacherTwins©2014.
Lesson 5.2 Proportions Students will be able use cross multiply to determine if the two ratios are equivalent.
Warm Up.
Ratios, Rates, & Unit Rates
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Warm Up Solve for y y = 2x 2. 6x = 3y
Proportions Determine if the ratios can form a proportion. , b. a.
Identifying Proportional and Non-Proportional Relationships
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Adding and Subtracting Rational Numbers
By, Mrs. Muller Proportions.
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
Main Idea and New Vocabulary
7.RP.2 Recognize and represent proportional relationships between quantities. 7.RP.2a Decide whether two quantities are in a proportional relationship.
Warm Up Solve for y y = 2x 2. 6x = 3y y = 2x – 3 y = 2x
We will write ratios as fractions in simplest form
GCSE Maths.
What is a “ratio”? How do you write a ratio?
Bellwork A scale model of the Statue of Liberty is 15 inches tall. If the Statue of Liberty is 305 feet tall, find the scale of the model. A map has.
Presentation transcript:

division ratio simplified one (1) 12 6 18 __ 2 3 2 3 47 1 3 47 hour

1 blue marble out of every 4 marbles. 7 inches to every 1 foot. 61.71 miles per hour. $6.25 $4.77 $6.25 $4.77 $4.77 $6.25 $1.48 Macadamia Nuts: Unit Rate = $11.25 per pound Cashews: Unit Rate = $10.35 per pound ($0.90 per pound cheaper)

proportional constant NOT constant 45 75 105 135 45 37.5 35 33.75 non-proportional 45 75 105 135 45 37.5 35 33.75 not the same not proportional non-proportional

1 Cups of Jelly Egg Whites Cups of Jelly To Egg Whites proportional No, because the plumbing company charges more for the first hour, the rate is not the same and therefore is NOT PROPORTIONAL to the number of hours worked. Yes. The amount of sugar is extra (information not needed). The number of cups of flour will always be 2.5 cups for every 2 eggs, regardless of quantity.

ratios equivalent equal 3 x 15 10n 10 10 10 4.5 4.5 12 people: 5 cups of sugar. If recipe changes to accommodate 18 people, a total of 7.5 cups of sugar will be needed.

(6) (10) ($17.94) ($29.90) $17.94 $29.90 At $11.37 for 3 pounds of apples, the unit rate is $3.79 per pound. At this rate, it would cost $18.95 to purchase 5 pounds of apples.