Licensing information

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Licensing information Users should treat this material as a working draft. This material can be used in its current form, customized, and/or printed or.
Advertisements

Example 3 Each day, an elephant eats 5 pounds of food for every 100 pounds of its body weight. How much does a 9300 pound elephant eat per day? SOLUTION.
5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Explain your reasoning points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
EXAMPLE 5 Use unit analysis with operations a. You work 4 hours and earn $36. What is your earning rate? SOLUTION 36 dollars 4 hours = 9 dollars per hour.
Minds On. Emily's brother drove 340 miles and used 17 gallons of gas. How many miles per gallon (mpg) did he get?
Course 2 Solving Multiplication Equations. Objectives Review vocabulary Review vocabulary Review solving equations by adding or subtracting Review solving.
CONFIDENTIAL1 Today we will review “Multiplying & Dividing Decimals”
5 Minute Check Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary people for 5 classes 2. $1.12 for 8.2 ounces calories in.
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Standardized Test Practice
Standardized Test Practice
Minds On. Emily's brother drove 340 miles and used 17 gallons of gas. How many miles per gallon (mpg) did he get?
10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Rate Word.
Unit Rate and proportional reasoning
Dimensional Analysis Instructions & Practice Monday, September 13, 2010.
Licensing information Users should treat this material as a working draft. This material can be used in its current form, customized, redistributed and/or.
4-4 Solving Proportions Vocabulary cross product.
Holt CA Course Solving Proportions NS1.3 Use proportions to solve problems (e.g., determine the value of N if =, find the length of a side of a polygon.
Rates & Unit Rates. What is a rate? A rate is a ratio that is used to compare measurements with different units. What is a unit rate? A Unit Rate - is.
Warm-Up Exercises 1. Graph y = –x – 2 with domain –2, –1, 0, 1, and 2. ANSWER.
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Licensing information Users should treat this material as a working draft. This material can be redistributed, used in its current form, customized, and/or.
Evaluating Expressions +, – Equations Word Problems Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy X, / Equations.
Licensing information Users should treat this material as a working draft. This material can be used in its current form, customized, and/or printed or.
Copyright © 2011 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall. 5.4 Proportions and Problem Solving.
You Friend EXAMPLE 1 Understanding and Planning
2-12 Solving Equations by Multiplying or Dividing Warm Up
Licensing information
Express in simplest form:
Distance, Rate (speed), Time
Unit Rates Lesson 6-2.
Licensing information
Licensing information
Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
The 3 formulas for Speed, Time & Distance:
Licensing information
Licensing information
Licensing information
Licensing information
Ratios, Rates and Percents
Licensing information
Licensing information
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Licensing information
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Bellwork Rheta said was solved by dividing 4 by 2 and 9 by 3. Her quotient is . Is her answer correct? Do you agree or disagree with her.
A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D
Licensing information
Licensing information
Licensing information
Licensing information
Lesson 3.2: Introduction to Solving Equations
Lesson 3.2: Introduction to Solving Equations
Licensing information
Rate and Unit Rate First and foremost, a rate is a ratio!
Licensing information
Steps for Multiplying Decimals
It’s that time… Journal Entry #13 Title: Progress Check
Licensing information
Personal Statement Rough Draft 1.
Licensing information
Licensing information
CC3 – Proportional Relationships
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Steps for Multiplying Decimals
Today’s goal: Solving equations with symbols instead of pictures.
Licensing information
Presentation transcript:

Licensing information Users should treat this material as a working draft. This material can be used in its current form, customized, and/or printed or displayed by the user. The author(s) request feedback on all materials so that they can be continually improved and updated. This material is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike license: (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/). Author: Kevin Hall Wording for the legal statement above is adapted from the legal statement for Trigonometry, published in 2009 by The CK-12 Foundation: http://about.ck12.org/

Teaching notes For questions listed as “worked examples” on the 2.3 student handout, the teacher shows the solutions step-by-step, and students answer the reflection questions on the handout. For questions listed as “practice” on the student handout, do NOT show the complete solution until students have had a chance to work through it on their own. You can show it gradually while they work, timing it so each step comes up after most students have done that step. While they work, you can walk around the room praising their success and prompting them where necessary. Print out the solutions before class, so you’re not trying to solve the problems when you’re supposed to be walking around checking their understanding.

EXAMPLE: If you earn $9 every 2 hours, how much will you earn in 18 hours? Studying this example problem will help you solve the next question on your own.

2). EXAMPLE: If you earn $9 every 2 hours, how much will you earn in 17 hours? $ 4.50 a). Can you explain this part? $ 4.50 $ 4.50 $ 4.50 $ 4.50 How much? $ 4.50 $ 4.50 $9 = $4.50 per hour $ 4.50 $ 4.50 2 hours $ hour = 4.50 $ 4.50 $ 4.50 $ 4.50 $ 4.50 $4.50 $ 4.50 $ 4.50 $ 9 $4.50 $4.50 $4.50 $ 4.50 2 hours 1 hour 17 hours First, how much is each hour worth? Then, how much are 17 hours worth? b). Why do we multiply here? $ hour 4.50 • 17 hours = $76.50

3). If 6 lbs of noodles can serve 8 people, how many pounds would be needed for 14 people? = 0.75 lb 0.75 lb per person 0.75 lb 0.75 lb 8 people 0.75 lb lb person 0.75 lb 0.75 lb = 0.75 0.75 lb 0.75 lb 0.75 lb 0.75 lb 0.75 lb 0.75 lb 0.75 lb 8 people 1 person 14 people First, how much for each person? Then, how much for 14 people? lb person 0.75 • 14 people = 10.5 lb

4). How many gallons of gas would a U. S 4). How many gallons of gas would a U.S. Army tank use in driving 14 miles, since it uses 120 gallons to go 40 miles? What we need to know first. What we want to find out. for each mile Gallons for 14 miles a). Can you explain this? 120 gallons 40 miles gallons gallons 3 3 • 14 miles = 42 gallons mile mile b). What does this represent? c). Can you explain this?

5). How far could a U.S. Army tank go on 14 gallons of gas, since it uses 120 gallons to go 40 miles? What we need to know first. What we want to find out. for each gallon Miles for 14 gallons 40 miles 120 gallons divide miles 0.33 • 14 gallons = 4.67 miles gallon miles 0.33 gallon rounded

Discussion How were #4 and #5 related? What was the same about them? What did you have to do differently in them?

3 laps in 4 minutes 6). You ran . At that rate, far will you run in 11 minutes ? When she started this problem, Alisha made a mistake. for each minute Laps for 11 minutes This does not represent each minute. What’s not correct? 4 minutes 3 laps min. 1.33 lap