Marketing Math Monday Mrs. Wonder – 10.29.18
Marketing Math Monday 1. A manufacturing company produces brushes and sells 500 for $300 to a wholesaler. The wholesaler sells a quantity of 20 for $15 to a retailer who sells each brush for $1.50. Calculate the percentage by which the price per brush increases at each step.
Marketing Math Monday 2. The start-up investment for your business is $36,000. Your net income per month is $6,000. What is the payback period for your investment?