Going To The Supermarket

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Supermarket Shock: The Trolley Game Your budget is £ 10 Choose items from the cards which would be part of a balanced and healthy diet, and allow you to.
Advertisements

Do you know how much items in the supermarket cost? Lets see if you know the price of these items.
Healthy Eating on a Budget
To recycle or not to recycle?. Look at the food packaging shown on the following slides and say if it can be recycled or not.
You “R” What You Eat By: Lettie Marroquin. Food Guide Pyramid  The US Department of Agriculture’s Food Guide can be used to assess your eating Guide.
Talking about food.
Do you like to go shopping Задание 1. Brainstorming Name foods that are sold in different kinds of shops.
“Heat & Serve” Scenario Three “Heat & Serve” Scenario Three.
CLASS VB – VIA PESCARA Presents HOW AND WHAT TO EAT TO LIVE BETTER.
I‘m not a vegetarian, so I eat meat. I like mum‘s gingerbread very much, but I don‘t like fish, beans and dill sauce with potatoes or dumplings. I like.
What is a food bank?. A food bank is a place which stocks food, typically basic items and non- perishable items, that are then supplied free of charge.
Potato pancakes Ingredients: 10 big potatoes 1 onion 5-6 spoons of flour 1 egg some salt, some pepper oil.
Food and Drink. Food and Drink – vocabulary Can you put these sentences into the right order? 8. I eating wish could I stop meals between. 7. night big.
Choose the correct option There is___ cheese. 1)Some 2) any There aren’t___ apples. 1)Some 2)any There is___ lemonade. 1)Some 2)any There is ___ bread.
Bag of apples $3.79. red Beans $1.19 carrots $1.89.
Meals in Slovenia.
The Food Pyramid.  6 to 11 servings  B for bread  R for rice  C for cereal  P for pasta.
F OOD IN THE C ZECH R EPUBLIC … I always have for breakfast. Cereal,bread and nuggete. I drink orange juice, milk and tea in the morning. But on Saturday.
Partitives Count/Non-Count Nouns Imperatives
FOOD, GLORIOUS FOOD. lettuce nuts carrot juice sausages watermelon spaghetti cake mushrooms cucumber hamburger pears and lemons yoghurt chips bread fried.
REMY’S RESTAURANT. [u:] juice, soup, blue [i:] eat, meat, tea [e] bread, breakfast [о] coffee, porridge [ai] ice, ice-cream [i] milk, fish, chips, drink,pizza.
“FEED YOUR BRAIN” EAT BREAKFAST CAMPAIGN. WHY EAT BREAKFAST? BREAKFAST IS THE MOST IMPORTANT MEAL OF THE DAY.
Correct the mistakes 1.How many rice do they have? 2.How many pasta does she eat? 3.How much eggs do you buy? 4.How much bananas does he have? 5.Is there.
Mitzvah Day is the Jewish led global annual day of social action where thousands upon thousands of people from all faiths and backgrounds support a range.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.4 Menu Planning Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. What’s for dinner?
Me!. Water is essential for life. It hydrates us. we need water, the 80% of our body is water.
British Meals.
Bag BasketBowl BottleBarrelCanGlass Continued US.
Las clases de Sra. Schwarz Realidades 1. Sra. Schwarz breakfast.
©isagms80 Good morning ! I'm hungry ! What's for breakfast ? Listen and repeat.
あさごはんに For breakfast Words in カタカナ. What did I have for breakfast? Find out the main words, and if you have time try to work out the extra information.
Cuisine from west Africa. There's many different cuisines of the world. This focuses on west Africans cuisines featuring breakfast, lunch, and dinner.
Going To The Supermarket Shopping List Compare Prices.
 Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores.  To get a bargain, or get the.
juice פורית אברמוב cheese פורית אברמוב sandwich פורית אברמוב.
orange lemon banana tomato carrot sweet Fruit/ Vegetable apple potatoes orange tomato cabbagecucumber banana lemoncarrot.
Welcome Drove Primary School Healthy Eating
Vocabulary Lesson: Food 86 words. FOOD/EAT (eat is once) DRINK FULL HUNGRY THIRSTY WATER COFFEE TEA.
Q: Waiter, will my pizza be long? A: No sir, it will be round! Q: How do you get a mouse to smile? A: Say cheese!
FOOD SUBSTANCES  proteins (in meat, milk, eggs...)  carbohydrates (sugar & starch)  fats (saturated & un-saturated)  fibres  vitamins  minerals.
My fridge. noun vegetarian similar to egg milk.
FOOD & DRINKS. A cup of Coffee Bananas A spoon of Jam.
© Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava VY_32_INOVACE_GLUMBIKOVA:VOCABULARY.4 FOOD.
BRITISH FOOD AND MEALS BREAKFAST
PHED 1111: Physical Education Spring 2012 Section 204
My healthy menu. By: Ellie Connolly P7.
I Need Food.
Help Pippo do the cooking!
Strawberries 2 pints for $3.00 How much for 1 pint?
Proportion.
Have a good lesson!.
Kings Academy Tariff September 2018
Kathryn Barker 2012.
Count nouns one bananas Two bananas Four bananas.
FOOD.
a b c d e INSTRUCTIONS TO PERFORM EXPERIMENTS
Problem 1 Given: 5 apples; 4 bananas; 8 oranges Write a ratio of apples to bananas and oranges.
Food & Drink Сафина Роза Сибагатовна учитель английского языка Бу «колледж-интерна т циодс» г. Ханты-мансийск.
Food and drinks.
White board Wars.
BEAN!.
Count nouns one bananas Two bananas Four bananas.
Do the shoppers have enough money? Do a quick estimate to work it out.
Food.
Build Your Own Yoghurt Station
Build Your Own Yoghurt Station
Question Sheets: Normal way in – worksheets to print – packaging and labelling.
Build Your Own Yoghurt Station
TDA’s October 2019 Menu Calendar
2 – School Closed in observance of Labor Day 3 – First Day of School
Presentation transcript:

Going To The Supermarket Shopping List Compare Prices

What is total cost of your shopping? On your shopping list: 1 bunch of bananas 1 pack of teabags 1 yoghurt What is total cost of your shopping? £1.25 £0.90 £1.80 £1.30 £2.90 £0.60 £1.10 £0.70 £0.30 £1.50 £0.60 £0.30 Next page

What is the total cost of your shopping? On your shopping list: 2 tins baked beans 1 pack of teabags 1 bottle orange squash What is the total cost of your shopping? £1.25 £0.90 £1.80 £1.30 £2.90 £0.60 £1.10 £0.70 £0.30 £1.50 £0.60 £0.30 Next page

What is the total cost of your shopping? On your shopping list: 1 jar coffee 1 pack of teabags 6 eggs What is the total cost of your shopping? £1.25 £0.90 £1.80 £1.30 £2.90 £0.60 £1.10 £0.70 £0.30 £1.50 £0.60 £0.30 Next page

What is the total cost of your shopping? On your shopping list: 1 tin of baked beans 1 bottle cooking oil 1 pack Wagon Wheels What is the total cost of your shopping? £1.25 £0.90 £1.80 £1.30 £2.90 £0.60 £1.10 £0.70 £0.30 £1.50 £0.60 £0.30 Next page

What is the total cost of your shopping? On your shopping list: 1 yoghurt 1 jar bolognaise sauce 1 box of cereal What is the total cost of your shopping? £1.25 £0.90 £1.80 £1.30 £2.90 £0.60 £1.10 £0.70 £0.30 £1.50 £0.60 £0.30 Next page

What is the total cost of your shopping? On your shopping list: 1 bunch of bananas 1 box cereal 6 eggs What is the total cost of your shopping? £1.25 £0.90 £1.80 £1.30 £2.90 £0.60 £1.10 £0.70 £0.30 £1.50 £0.60 £0.30 Next page

What is the total cost of your shopping? On your shopping list: 1 jar coffee 2 tins baked beans 1 pack of teabags 1 bottle orange squash What is the total cost of your shopping? £1.25 £0.90 £1.80 £1.30 £2.90 £0.60 £1.10 £0.70 £0.30 £1.50 £0.60 £0.30 Next page

£0.52 £0.40 Which costs the least? Bananas Apples

£3.24 £1.24 Which costs the least? Teabags Coffee

£1.15 £0.60 Which costs the least? Breakfast Cereal Eggs

£1.42 £1.24 Which costs the least? Orange Squash Teabags

£0.64 £0.45 £0.30 Which costs the most? Baked Beans Pringles Soup

£0.80 £0.64 0.52 Which costs the most? Oil Wagon Wheels Yoghurt

£0.64 £0.45 0.62 Which costs the most? Soup Wagon Wheels Bananas

0.60 £0.52 £0.62 Which costs the most? Apples Bananas Eggs