Process Cost Systems LO 4 – Using the Cost of Production Report for Decision Making.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
John Wiley & Sons, Inc. Prepared by Karleen Nordquist.. The College of St. Benedict... and St. John’s University.... Managerial Accounting Weygandt, Kieso,
Advertisements

3 Process Cost Systems.
Basic Management Accounting Concepts Management Accounting: The Cornerstone for Business Decisions Copyright ©2006 by South-Western, a division of Thomson.
Copyright © 2012 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall. Chapter 23 1.
18-1 Copyright  Houghton Mifflin Company. All rights reserved. Chapter 18 Costing Systems: Process Costing Belverd E. Needles, Jr. Marian Powers Sherry.
19 Costing Systems: Process Costing Principles of Accounting 12e
1 CHAPTER M4 Cost Behavior © 2007 Pearson Custom Publishing.
Prepared by Debby Bloom-Hill CMA, CFM
Process Cost Accounting
Process Cost Accounting
20 Variable Costing for Management Analysis
Prepared by: C. Douglas Cloud Professor Emeritus of Accounting Pepperdine University © 2011 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be copied, scanned,
Copyright © 2006, The McGraw-Hill Companies, Inc.McGraw-Hill/Irwin Chapter Four Systems Design: Process Costing.
The McGraw-Hill Companies, Inc. 2008McGraw-Hill/Irwin CHAPTER 12 Job-Order, Process, and Hybrid Cost Systems.
Copyright © 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. McGraw-Hill/Irwin 8 Process-Costing Systems.
Chapter 41 Cash, Short-term Investments and Accounts Receivable Chapter 4.
Basic Management Accounting Concepts Management Accounting: The Cornerstone for Business Decisions Copyright ©2006 by South-Western, a division of Thomson.
Module 6: Process Cost Systems ACG 2071 Created by M. Mari Fall
IES 342 Industrial Cost Analysis & Control | Dr. Karndee Prichanont, SIIT 1 Process Costing Chapter 11 Objectives: Explain the basic ideas underlying process.
© 2011 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be copied, scanned, or duplicated, in whole or in part, except for use as permitted in a license.
@ 2012, Cengage Learning Performance Evaluation Using Variances from Standard Costs LO 2 – Understanding How Standards are Used in Budgeting.
© 2011 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be copied, scanned, or duplicated, in whole or in part, except for use as permitted in a license.
1 Click to edit Master title style Process Cost Systems 18.
Student Version o Repetition is an important component, a key part of learning. In memory, the more times patterns of thought are repeated, the more likely.
Sample Problem Problem 31.3A Memphis Chemical Company manufactures a product called Tectate, which requires three raw materials. Production is in batches.
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall. Process Costing Chapter5 1.
@ 2012, Cengage Learning Differential Analysis, Product Pricing, and Activity-Based Costing LO 1c – Make or Buy Decisions and Replace Equipment Decisions.
Warren Reeve Duchac Accounting 26e Cost Behavior and Cost- Volume-Profit Analysis 21 C H A P T E R.
1 Variable Costing for Management Analysis Describe and illustrate income reporting under variable costing and absorption costing. Objective
Prepared by: C. Douglas Cloud Professor Emeritus of Accounting Pepperdine University © 2011 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be copied, scanned,
Student Version © 2011 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be copied, scanned, or duplicated, in whole or in part, except for use as permitted.
Process Cost Systems LO 2a – Preparation of a Cost of Production Report: FIFO.
© The McGraw-Hill Companies, Inc., 2007 McGraw-Hill /Irwin Systems Design: Process Costing Chapter 4.
1 Click to edit Master title style Process Cost Systems 3.
C Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be copied, scanned, or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
Copyright © 2008 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. McGraw-Hill/Irwin 8 Process-Costing Systems.
Management AccountIng
Cost Analysis for Management Decision Making
Analyzing Mixed Costs Appendix 5A.
FIFO Method APPENDIX 4A.
Chapter 11 Process Costing. Chapter 11 Process Costing.
Chapter 17 Process Costing.
Chapter 5 Variable Costing for Management Analysis Student Version
Process Costing and Hybrid Product-Costing Systems
Chapter Three Process Costing.
Analyze financial indicators and ratios to make business decisions.
Job Order Costing Chapter 2.
MANAGEMENT ACCOUNTING
Principles of Managerial Accounting
Master Budgets Chapter 22 Exercises.
Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis
Analyzing Mixed Costs Appendix 5A.
Prepared by Debby Bloom-Hill CMA, CFM
Process Costing System
STANDARD COSTS AND VARIANCE ANALYSIS FOR DECISION MAKING
Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis
Chapter 18 Process Costing
18 Process Cost Systems Financial and Managerial Accounting 13e
Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis
Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis
April 22, 2010 Standard Costs Chapter 8: Standard Costs.
Analyze financial indicators and ratios to make business decisions.
CHAPTER 17 Process Costing Spoilage, Rework, and Scrap.
Chapter 6 Process Cost Accounting
Chapter 24 Differential Analysis and Product Pricing Student Version
May 25, 2009 Standard Costs Chapter 8: Standard Costs.
Flexible Budgets, Direct-Cost Variances, and Management Control
17 Costing Systems: Process Costing
Principles of Cost Accounting 15th edition
Presentation transcript:

Process Cost Systems LO 4 – Using the Cost of Production Report for Decision Making

Using the Cost of Production Report LO 4 Using the Cost of Production Report The cost of production report for the Mixing Department (Exhibit 7) shows that the 5,000 units in the beginning inventory cost $6,225. This inventory cost of $6,225 consists of the following costs: Information for the Mixing Department.

Using the Cost of Production Report LO 4 Using the Cost of Production Report June costs per equivalent unit of materials and conversion costs can be determined as follows: Direct Materials Cost per Equivalent Unit Total Direct Materials Cost for the Period Total Equivalent Units of Direct Materials = Direct Materials Cost per Equivalent Unit $5,000 5,000 gallons = The cost of production report is often used by managers for decisions involving control and improvement of operations. Using Frozen Delight’s cost of production report, the cost per equivalent unit for June can be determined from the beginning inventory information for July. Then June data can be compared to July data. The direct materials cost per equivalent unit for June amounted to $1.00 per gallon. $1.00 per gallon Direct Materials Cost per Equivalent Unit = (continued)

Using the Cost of Production Report LO 4 Using the Cost of Production Report Conversion Cost per Equivalent Unit Total Conversion Costs for the Period Total Equivalent Units of Conversion Costs = $1,225 (5,000 x 70%) gallons = Conversion Cost per Equivalent Unit Conversion Cost per Equivalent Unit $0.35 per gallon = Likewise, the conversion cost per equivalent unit for June equals $.35 per gallon. When compared to the equivalent unit costs for July, reported in step 3 of the cost of production report for July, direct materials equivalent cost per unit rose from $1.00 per gallon in June to $1.10 per gallon in July. Cost per equivalent unit for conversion costs decreased from $.35 per gallon in June to $.30 per gallon in July.

Using the Cost of Production Report LO 4 Using the Cost of Production Report Assume that the Blending Department of Holland Beverage Company prepared cost of production reports for April and May. Assume that the Blending Department had no beginning and ending work in process inventory either month. The cost of production reports for April and May in the Blending Department are shown in the next slide. A cost of production report may be prepared in more detail than what has been presented in previous examples. The increase in details can help isolate problems and seek opportunities for improvement. This presentation reviews the Blending Department’s cost of production report for April and May. There were no beginning or ending work in process inventories for either month.

Holland Beverage Company LO 4 Holland Beverage Company The cost per unit for the month of April in the Blending Department was $.50 per unit. This is computed by dividing the total April costs of $50,000 by 100,000 completed units. The cost per unit for the month of May in the Blending Department was $.53 per unit. This is computed by dividing the total May costs of $106,000 by 200,000 completed units.

Using the Cost of Production Report LO 4 Using the Cost of Production Report Did you note in the previous slide that the report provided more cost detail than simply reporting direct materials and conversion costs? Also, you should have noted that the cost per unit increased $0.03 in the month of May. The cost of production report broke down total cost into the individual cost of direct materials, direct labor, and factory overhead costs for April and May. The total unit cost increased $.03 from April to May.

Using the Cost of Production Report LO 4 Using the Cost of Production Report To determine the possible causes for this increase, the cost of production report may be restated in per-unit terms, as shown in the next slide. To investigate the possible causes for this increase, slide 8 computes per-unit cost for each component of total cost.

Holland Beverage Company LO 4 Holland Beverage Company A per-unit cost is calculated for each of the individual cost items in the blending department. From this more detailed data, the reason behind the 6% increase in total cost can be analyzed. By examining the increases and decreases in the individual cost elements, the reasons behind the per-unit increase can be determined.

Holland Beverage Company LO 4 Holland Beverage Company The data indicates that both the energy and tank cleaning costs have increased dramatically. What costs have changed dramatically that might explain the $0.03 per unit increase in per unit cost?

Using the Cost of Production Report LO 4 Using the Cost of Production Report Management should investigate the causes for these increases and formulate a plan to decrease future costs. For example, the tank cleaning might be undertaken with less expensive labor, or replacing the tanks might (in the long run) be the solution to reducing per-unit cost. The next step is for Holland Beverage Company to investigate the reasons for these increases. Once the reasons for the increases are determined, the business can formulate a plan to decrease these costs in the future.

Quantity of Material Output Quantity of Material Input Yield In addition to unit costs, managers of process manufacturers are also concerned about yield trends. The yield is computed as follows: Yield = Quantity of Material Output Quantity of Material Input Another item to look into is the yield trend. Yield is the ratio of materials output quantity to the input quantity.

Quantity of Material Output Quantity of Material Input Yield Assume that 1,000 pounds of sugar enter the Packaging Department, and 980 pounds of sugar were packed. The yield is 98% as computed below. Yield = Quantity of Material Output Quantity of Material Input A yield less than 1 occurs when the output quantity is less than the input quantity due to material losses during production. Changes in yield trends may be part of the reason for changes in unit costs. The evaluation of changes in yield trends is important for controlling costs. Yield = 980 pounds 1,000 pounds = 98%