PROBLEMS INVOLVING MEMORY

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Module5 Food and Drinks.
Advertisements

Lunch is nearly finished in the snack bar. What food and drink is left? Make sentences. There is some ice cream. There are some onions. There is a sandwich.
Eating Healthy on a Budget
1)What is a balanced meal? 2)What are the different food types you need in your diet? 3)Why are the different food types good for you? Learning objectives.
 A serving size is the recommended portion to be eaten based on calories.
Food and drink.
Lunch and Snack Menu Day 1-Day 5 Healthy Eating. DAY 1: Lunch and Two Snacks Lunch OptionSnack Options Macaroni and Cheese (1/4-1/2 cup) Broccoli (1/2-3/4.
Is my diet healthy? By Vasilia Spaidioti A3. What do I eat on a typical day? Breakfast: milk with corn flakes, bread with jam, a piece of brioche. Lunch:
 A visual tool for planning your diet that divides the foods into groups and the number of daily servings needed.
UOI – Around The Table  3º Infants. Food triangle:
Welcome to… My Plate!.
Las clases de Sra. Schwarz Realidades 1. Sra. Schwarz breakfast.
At the Dinner Table. Warming Up Check You Answers [ ʃ ] [u:] [i:] [o:] [e] [ ɔ ] she soup tea or lemon coffee shoe pool please four egg hot fish juice.
juice פורית אברמוב cheese פורית אברמוב sandwich פורית אברמוב.
鲁教版英语五四制七年级下册 主讲教师:孙囡 所在单位:蓬莱市村里集中学
Allie’s Meal Management Project
PHED 1111: Physical Education Spring 2012 Section 204
PHED 1111: Physical Education Spring 2012 Section 201
Animals incl. Humans – Block 3AH
PHED 1111: Physical Education Spring 2012 Section 203
PHED 1111: Physical Education Ms Christina Sagawe Spring 2012
PHED 1111: Physical Education Spring 2012 Section
Nutrition and Food Pyramid
PHED 1111: Physical Education Spring 2012 Section 202
Nutrition Chapter 4 Lesson 3 Page 116.
SHOPPING.
Physical PHED 1111: Education Spring 2012 Section 203
Week 1.
PHED 1111: Physical Education
In my lunch box orange juice biscuits cake milk pasta carrots sausages
HEALTHY FOOD an orange a banana an apple fish a chicken water.
My healthy menu. By: Ellie Connolly P7.
Food, Meals and Cooking..
PHED 1111: Physical Education Fall 2011 Instructor: KATHARINE
Unit 13 HEALTHY EATING.
Theme: Food, shops and shopping.
PHED 1111: Physical Education Fall 2011 Instructor: Kthren Section 205
Physical PHED 1111: Education Spring 2012 Section 201
Unit 6 Do you like bananas?
PUBLIC RELEASE TUESDAY
Applications of Linear Equations
PHED 1111: Physical Education
Healthy Living Presentation
Unit 6 Food and lifestyle Welcome to the unit.
PHED 1111: Physical Education Spring 2012 Section:207
Food and drinks.
The FOOD Pyramid Eating Right Every Day by Denise Carroll.
Money FRENZY Essential Question
Science - Year 3/4A Autumn 2
LIKES-DISLIKES Prepared By: Arzu Körpeoğlu.
FOOD.
(food) The rice with chicken The apple The Spanish sandwich The orange
Food and drinks.
The FOOD Pyramid Eating Right Every Day by Denise Carroll.
Food Vocabulary.
Choose a day and its menu items from the list above
Slide 1 On the Farm What are some foods that come from farms? Which are your favorites? Bite into a crispy salad. Sip an ice-cold glass of milk. Enjoy.
FRUIT VEGETABLES FOOD DRINKS
FRUIT VEGETABLES FOOD DRINKS
READING, WRITING & SKETCHING
Thanksgiving Word Problems
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 1
2nd Primary School of Kolindros
Monthly Budget Scenario
A Dream Trip to the Grand Canyon
A J Dupree Copyrights Better Communication ubbles orever lowing.
A J Dupree Copyrights Better Communication ubbles orever lowing.
In my lunch box orange juice biscuits cake milk pasta carrots sausages
Cody Reilly Middle School Students
Lesson – Teacher Notes Standard:
Presentation transcript:

PROBLEMS INVOLVING MEMORY A J Dupree Copyrights

PROBLEMS INVOLVING MEMORY orever PROBLEMS INVOLVING MEMORY lowing A J Dupree Copyrights ubbles Better Communication

PROBLEMS INVOLVING MEMORY A J Dupree Copyrights Strategies to Improve Memory and Performance Make mental pictures of the information. Read the information aloud. Read and reread. Write notes. Use a calculator. orever lowing ubbles Better Communication

PROBLEMS INVOLVING MEMORY A J Dupree Copyrights Click here to register your name. Better Communication

Eddie shops for groceries on Mondays Eddie shops for groceries on Mondays. He purchases $8 worth of fruits and vegetables, $20 worth of cold cuts, $4 worth of bread, $8 worth of milk and ice cream, and $3 worth of mints. How much in all does Bill spend on groceries on Mondays?

Tell which equation will solve this problem. $20 + $8 + $4 + $8 = G $8 + 20 + $4 + $3 = G $20 + $4 + $3 + $3 + $8= G $8 + $20 + $4 + $8 + $3 = G

Tell how much Eddie spends on groceries on Mondays. $40 $43 $45 $48

Eddie shops for groceries on Mondays. He purchases $43 in food Eddie shops for groceries on Mondays. He purchases $43 in food. If Eddie pays with a $50 bill, how much change should he get back?

How much change should he get back? $3 $7 $5 $9

Which items were not on Eddie’s list of groceries?

Which items were not on Eddie’s list of groceries? Orange juice and eggs Bananas and bread Cheese and milk Kool - Aid and milk

During Earth Day, local residents planted 10 lemon trees in the park During Earth Day, local residents planted 10 lemon trees in the park. During the harvest that year, 25 lemons were found on each tree. How many lemons in all were found on the trees during the harvest?

How many lemons were found on the trees during the harvest? 100 250 300 200

A group of 4 friends meet for lunch every Thursday A group of 4 friends meet for lunch every Thursday. Every Thursday they have lemonade to drink. If it takes 3 lemons to make a pitcher of lemonade, how many lemons are needed to make lemonade for a month with four Thursdays?

How many lemons are needed to make lemonade for a month with four Thursdays? 15 12 14 10

On the first Thursday of the month, the group meets for lunch at 2 hours past noon.

What time does the group meet for lunch on the first Thursday of the month? 1:00 2:00 12:00 1:30

On the second Thursday of the month, the group of four meets for lunch at the park. During the last meeting, each group member had a 5 dollar hamburger with lemonade for lunch.

How much do all the hamburgers cost altogether? $25 $20 $23 $30

One of the group members is named James One of the group members is named James. James has to be at church at 4:30. The church is across the street from the park. If James is on time for the 2:00 lunch at the park with his group, how long can he stay at the park with his group and not be late for church?

How long can James stay at the park with his group and not be late for church? 1 hour and 40 minutes 2 hours and 30 minutes 3 hours 4 hours

Jerry is a member of the lunch group Jerry is a member of the lunch group. Jerry has a lemon tree and an orange tree in his garden. He will be making the drinks on the third Thursday in the month. On Tuesday, Jerry collected 8 lemons and 11 oranges for the drinks.

How many pieces of fruit did Jerry collect in all? 18 14 15 19

If Jerry uses 3 pieces of fruit for the drinks, how many pieces of fruit will he have left?

If Jerry uses 3 pieces of fruit for the drinks, how many will he have left? 14 15 16 17

AJ will be meeting the group on the third Thursday of the month AJ will be meeting the group on the third Thursday of the month. AJ will be driving to the park. It takes AJ 20 minutes to get to the park from home. What is the latest that AJ can leave home in order to be at the park by 2:00?

What is the latest time that AJ can leave home in order to be at the park on time for lunch with the group? 2:30 1:00 1:40 2:00

BJ arrived at the park at 1:15 BJ arrived at the park at 1:15. If BJ walks around the park for an hour, will BJ be on time for the lunch group?

If BJ walks around the park for an hour, will BJ be on time for the lunch group? Yes He will still be early. No He will be on time.

One Saturday, Lenny was making monthly payments One Saturday, Lenny was making monthly payments. He organized a stack of current payments that he needed to make. He decided to use his bank’s “Bill Pay” system because it was convenient. Lenny had 4 payments to make. He scheduled payments for the water company, the electric company, the phone company, and the grocery store. Each payment was $65. How much in all were the payments?

How much in all were the payments? $200 $190 $195 $260

What were the 4 payments that Lenny needed to make? Water, gas, phone, and electricity Water, electricity, phone, and groceries Water, electricity, cable, and phone Water, electricity, cable, and mortgage

On the 15th of the month, Lenny makes his residential payment On the 15th of the month, Lenny makes his residential payment. The payment is automatically deducted from his account. Lenny leaves $900 in his account for this payment.

On what day is the residential payment automatically deducted? last first 15th

How much does Lenny leave in his account for the payment? $700 $500 $800 $900

Lenny has $2000 deposited into his account on the last day of each month. He uses $900 to make the residential payment and $260 for other payments. How much does Lenny have left in his account after making all the payments?

Tell which equation will NOT solve this problem?

How much does Lenny have left in his account after making the payments? $840 $90\45 $900 $1005

This month, Lenny wants to visit the museum with his club members This month, Lenny wants to visit the museum with his club members. The museum is a 2 hour drive. Lenny estimates that lunch will cost $30 dollars, and the museum entrance fee is $20. Lenny will also need a tank of gas for the trip since he will be driving. If a tank of gas costs $40, how much should Lenny expect to spend on the museum trip?

Which equation will solve the problem? (2 x $40) + $35 + $20 = M $20 + $35 = M $40 + $30 + $20 = M $5 X 2 + 35 + 20 = M

How much does Lenny need for the museum trip? $95 $90 $100 $105

The horticulture club planted daffodils, roses, and gladiolus during the spring. When it was time for the harvest, each member collected the flowers and put them into vases. Cathy collected 15 daffodils, 8 roses, and 6 gladiolus. How many flowers did she collect in all?

How many flowers did she collect in all? 28 29 30 25

What types of flowers were collected? Daffodils, tulips, and daisies Daffodils, roses, and daisies Roses, daisies, and tulips Daffodils, gladiolus, and roses

Sharon was also a member of the horticulture club Sharon was also a member of the horticulture club. Sharon collected 5 of each type of flower. How many did she collect in all?

How many flowers did Sharon collect in all? 15 18 20 25

Who collected 5 of each type of flowers? Cathy Sharon Shelly Karen

Al, Jackie, and Ellie collected enough for three vases Al, Jackie, and Ellie collected enough for three vases. Al collected 30 gladiolus, Jackie collected 33 roses, and Ellie collected 27 daffodils. They plan to separate the flowers evenly into 3 groups and have 3 types of flowers in each vase. How many flowers will be in each vase?

How many flowers will be in each vase? 27 33 30 36

How many flowers will be in in the 3 vases altogether? 100 90 118 98

Which members collected for 3 vases? Al, Ellie, and Janice Al, Ellie, and Jackie Shelly, Sharon, and Cathy Cathy, Josephine, and Jackie

Other members of the club included Albert, Chris, and Carl Other members of the club included Albert, Chris, and Carl? These members sold their flowers at the community fair. Albert sold 75 gladiolus; Chris sold 50 daffodils; and Carl sold 100 roses. How many flowers did they sell altogether?

How many flowers did they sell altogether? 250 300 225 200

Who were the members that sold their flowers? Chris, Carl, and Albert Albert, Allen, and Dan Carl, Cassandra, and Karen Allen, Albert, and Carl

Who sold the gladiolus? Chris Albert Carl Allen

During plays at the amphitheater, folks stop at the snack machine to get drinks. Kevin and Allie were at the machine getting drinks during the intermission. They purchased two drinks at $1.25 each. How much in all did they pay for the drinks?

How much in all did they pay for the drinks? $2.50 $300 2.25 $2.45

Who were the two people getting drinks during the intermission? Kevin and Allie Kevin and Carl Kevin and Annette Ackie and Kevin

Where was the play located? Movies Saenger Park Amphitheater

After they purchased their drinks, Kevin and Allie went to the souvenir shop and purchased 2 sets of souvenir shirts and caps The shirts were $10 each and the caps were $9 each. How much in all did they pay for the souvenirs?

How much in all did they pay for the souvenirs? $50 $100 $36 $38

What souvenirs did the two friends purchase? 1 shirt and 2 caps 2 caps and 2 shirts 4 cups 1 cap and 2 shirts

The tickets for the theater were $25 each. Parking was $20 The tickets for the theater were $25 each. Parking was $20. How much did they spend for parking and their two tickets?

How much did they spend for parking and their two tickets? $100 $75.50 $70.00 $65

What were the expenses for the theater outing? Tickets, parking, drinks, and hamburgers Parking, drinks and hamburgers Tickets, parking, and drinks Tickets and parking

How much in all did Kevin and Allie spend on the outing? $72.50 $110.00 $110.50 $125.00

Kevin and Allie met folks after the play for dinner Kevin and Allie met folks after the play for dinner. Kevin’s meal cost $30 and Allie’s meal cost $35. Their folks’ meals cost $100 total. How much altogether did the meals cost?

How much altogether did the meals cost? $175.50 $200 $250 $165

Considering the average cost of the meals, how many people would you estimate ate with Allie and Kevin? 1 3 5 4

The department store is having a sale on vitamins The department store is having a sale on vitamins. Kenny needs some Vitamin B tablets. He arrives at the store and finds that the vitamin bottles come in 3 sizes. One size has 70 vitamins and costs $4. Another size has 100 vitamins and costs $8. The third size has 150 vitamins and costs $10. Which bottle is the best value for the money?

The bottle with 70 vitamins. The bottle with 100 vitamins. Which bottle is the best value for the money? The bottle with 70 vitamins. The bottle with 100 vitamins. The bottle with 150 vitamins. The value is the same for all 3.

Vitamin A Vitamin B Vitamin C Vitamin D What kind of vitamin did Kenny need? Vitamin A Vitamin B Vitamin C Vitamin D

Kenny purchased 2 bottles of Vitamin B Kenny purchased 2 bottles of Vitamin B. The bottles each had 70 tablets and cost $4 a piece. How much did the vitamins cost in all?

How much did the vitamins cost in all? $4 $8.50 $140 $8

Suppose Kenny takes 3 tablets each day Suppose Kenny takes 3 tablets each day. How many days will it take Kenny to consume all of the tablets?

How many days will it take Kenny to consume all of the tablets How many days will it take Kenny to consume all of the tablets? Which equation will solve this problem? 140 / 5 140 x 4 140 x 2 140 / 3

How many days will it take Kenny to consume all of the tablets? 39 45 50 46

Kenny takes his vitamins with milk Kenny takes his vitamins with milk. Kenny drinks 4 ounces of milk with each vitamin. What is the total amount of milk that Kenny drinks daily with his vitamin B tablets?

8 ounces 12 ounces 16 ounces 15 ounces What is the total amount of milk that Kenny drinks daily with his Vitamin B tablets? 8 ounces 12 ounces 16 ounces 15 ounces

Kenny eats 3 well balanced meals each day Kenny eats 3 well balanced meals each day. Kenny has fruits, vegetables, milk, bread, and protein regularly. For lunch today, Kenny plans to have orange juice, toast, milk, and string beans. For protein, he plans to have fish.

Fish, string beans, milk, bananas, and a roll What does Kenny plan to have for lunch? Fish, string beans, milk, bananas, and a roll Fish, string beans, milk, bananas, and orange juice Tomato juice, oranges, fish, and bread Fish, string beans, milk, toast, and orange juice

Apples, potato, roll, chicken, and yogurt Which of the meals below is not well balanced? Apples, potato, roll, chicken, and yogurt Dinner roll, toast, oranges, bananas, and tomatoes Corn, bananas, yogurt, dinner roll, and chicken Fish, tomato salad, bread, milk, and orange juice

Onions Tomato juice Liver Dinner roll Kenny will soon prepare his dinner. He has protein, fruit, vegetables, and milk. Which item will Kenny need for a well balanced dinner? Onions Tomato juice Liver Dinner roll

THE END Click here for results. Better Communication

THE END END QUIZ Better Communication