Arthur is creating a garden in his backyard

Slides:



Advertisements
Similar presentations
You and your three friends go to lunch and find a deal on packages of 6 tacos.  You want to buy the minimum number of packages so you each get the came.
Advertisements

EOC Review Relay. 1. If the first Now equals 4, write the equation to represent this sequence 2, -1, -4, -7, -10,...
BASEBALL You and several of your friends decide to go to a Cardinal baseball game. If tickets cost $23 a piece and parking is $10, write and equation that.
Today, we will graph the information from the tables of values that we worked with yesterday in class. Our objective is to use a graph to identify if a.
TCAP REVIEW Equations/Expressions Word Problems. Equations/Expressions Camera World rents video cameras by the day. The store charges $6.00 per day and.
12 An adult meal at a restaurant costs one dollar less than twice the cost “c” of a child’s meal. Write an equation that can be used to find the cost of.
Lesson 7.6: Markup and Discount
Calculate the affordability of a monthly rent. Determine the relationship between square footage and monthly rent. Determine lease signing costs. Calculate.
Equations Word Problems.
Solving Two-Step Equations. When solving algebraic equations our main goal is to get the variable (letter) by itself. Step One: use inverse operations.
Jeopardy Equations Equation Word Problems Circumference Inequalities Inequality Word Problems
Check it out! 2.1.1: Properties of Equality 1. Sydney subscribes to an online company that allows her to download electronic books. Her subscription costs.
1.Bobbie sold snacks for a fund raiser. He sold 18 cheese crunchies at 59  each. Half of the total amount sold was nutty buddy cookies. Bobbie’s aunt.
Solving an equation with negative coefficients: EXAMPLE 1 EXAMPLE 2
THIS IS With Host... Your Addition / Subtraction Equations Multiplication / Division Equations Solving Two Step Equations Writing.
Tutoring for Unit 7 Test. 1. Write the fraction 4/16 in simplest form.
Ownership Business Agreements California Agriculture Education Record Book.
Direct from Ecuador to your door. Logistic Farm-Quito-Miami Miami-Memphis Memphis-All US zip codes.
2 step equations word problems
HOME BUYING. How Much Can You Afford? Monthly payments – 28% of Gross Income Price of Home – 2-3 X Gross Income Gross Income – total income before taxes.
Divide a Whole Number by a Fraction Two Step Problems Chapter 3.4.
(where b ≠ 0 and d ≠ 0) Numerical example: My garden is planted with flowers. 5/6 of the flowers are roses. 2/3 of the roses are red and the rest are.
Review for Test. Question #1  Jillian can spend at most $135 at the movies. She wants to buy 3 boxes of popcorn and 2 boxes of candy to share with her.
Copyright © 2012 Pearson Education, Inc. All rights reserved 5.2(Day2) Future Value of an Annuity.
Teens 2 lesson ten saving and investing presentation slides 04/09.
Solve Equations with Variable on Each Side (10-5)
Unit 6 Review Volume= Length x Width x Height
6.1.3 Order of Operations Word Problems
4.5A Credit card statements
Monday February 6, 2017 ***Check too see if any bills or quizzes are due*** 1) Luisa Scofield has a previous balance of $ During the month,
1 F On a map of Philadelphia, 3 centimeters on the map represent 10 city blocks. How many centimeters represent 15 city blocks? A 3.5 centimeters B 4 centimeters.
Solve Systems of Equations
Lesson 3.4 Writing Two-Step Equations
Determine the factors and product shown in the area model.
1.4 Proportional and Non proportional Relationships
Unit 6 Review Volume= Length x Width x Height
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Lesson 7.6: Markup and Discount
Writing Two-Step Equations
Lesson 1.6 Represent Functions as Rules and Tables
Science Skills What is Science?.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Test 2 Review Definitions can be found on the website under the Week 5 slides. MATCHING interest in business.
Writing Expressions from Word Problems
Warmup 1. Ismael makes $46,781 per year. Estimate how much he can afford to pay for rent each month. 2. Toni and John paid a $150 application deposit for.
Unit 4. Day 22..
Writing 2-step equations
Powerpoint Jeopardy Salary vs. Hourly ATM
Warm Up The following student made mistakes with the following problem: 6
PROBLEMS INVOLVING MEMORY
Solving Word Problems with Variables on Both Sides

Operations with Rational Numbers
Translating Algebraic Expressions & Equations
Warm Up Azzam was packaging candy in bags for his classmates. He put 8 pieces of candy in each bag and had 20 classmates. Azzam’s dad said he could keep.
Objective: Solve division word problems involving multi-digit division with group size unknown and the number of groups unknown. Module 2 – Lesson 28.
Teens 2 lesson ten saving and investing presentation slides 04/09.
Distributive Property / Combining Like Terms
Solving Equations Involving Fractions
Make a Graph.
GPS Multiple Choice Sample Test
Test 2 Review Definitions can be found on the website under the Week 5 slides. MATCHING interest in business.
What’s your nationality? Where are you from?
Supply Chapter 4.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Routines for Reasoning
Situations to Equations
Presentation transcript:

Arthur is creating a garden in his backyard Arthur is creating a garden in his backyard. He has less than 250 square yards of space to use. He plans to use 25 square yards to plant flowers. He plans to divide the remaining space into plots of equal size for vegetables. Each vegetable plot will be 30 square yards. How many plots of equal size can Arthur plan for vegetables.

Seiki is planning her workout at her gym Seiki is planning her workout at her gym. She wants to spend more than 40 minutes exercising. Her workout plan includes 20 minutes lifting weights and the rest of the time on 3 different cardio machines. She wants to spend the same amount of time on each cardio machine. How many minutes should Seiki spend on each cardio machine?

Yolanda’s Flower Shop sells long-stem roses for $5 each Yolanda’s Flower Shop sells long-stem roses for $5 each. In addition, the shop charges a $15 shipping fee. How many roses can Santo purchase if he plans to spend $90?

Your cable bill this month was exactly $105 Your cable bill this month was exactly $105. The regular fee for cable is $97, but this month you rented 2 movies that each cost the same amount to rent. How much did each movie cost to rent?

The student council started the year with a balance of -$15 (they were in debt), but after they came up with the idea to sell tickets to a student vs. faculty mud fight, the fund grew by $15 a minute. By the time the student council had a balance of $90, how long had they been selling tickets?

A sculptor used 12 bars to make the first cube of a sculpture A sculptor used 12 bars to make the first cube of a sculpture. To make each additional cube, the sculptor attached 8 bars to the previous cube. How many additional cubes were in the sculpture if the sculptor used 44 bars?

The Bagel Club at Middle Township High School sells bagels to teachers for $2 each. Each day they spend $19 on supplies. How many bagels did the club sell on Thursday if their profit was $55?