Applying Rational Number Operations

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Basic Chocolate Cake Kamryn Banks 10/31/2014 math 4 th period.
Advertisements

PowerPoint created by Parsheena Berch Resource : JBHM material Pictures: Google Images.
Write Proportions. Sue needs 9 cups of flour to make 16 batches of cookies. How much flour does she need if she only wants to make a fourth of her recipe.
MEASUREMENT 3.3. Measure each line segment. Should you use inches, or feet, or yards? Maybe you want to use centimeters, or meters. Think about which.
Muffins Made Easy By Clairann Duncan. Sizing up Muffins Muffins cups come in all shapes and sizes, from bite- size minis to standard 21/2-inch cups to.
16 – 5B MULTI STEP REAL WORLD PROBLEMS. PASHA WORKS AS A FOOD SCIENTIST. HE DESIGNED A RECIPE FOR CRACKERS THAT ARE 55% WHEAT FLOUR BY WEIGHT. HE MADE.
• • 2.) 3-5 Dividing Mixed Numbers Review: Multiplying mixed numbers
Unit 5a Review Area Perimeter Line Plots Elapsed time Measurement Review Skills Revised 2/15.
Solve Proportions.
Question 1 Question: –If 2 u + 2 = 20, and v - 2 u = -2, what is the value of v ? Choices: –A. -12 –B. 10 –C. 12 –D. 14 –E. 16.
Division Word Problems
Stock Valuation Methods
Created by: Mrs. Dube.  Rate – a ratio that compares two quantities measured in different units  Ex. miles/per hour  Unit rate – a rate whose denominator.
Welcome to Math! -20 days of school left! -Please take out a sheet of paper -Please take out your homework -Remember to be seated when the bell rings.
5 Minute Check Which is larger? or or or or
Notes Over 7.2 The Substitution Method Use the substitution method to solve the linear system. Solve for x Substitute in for x.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Chapter 7) Main Idea and Vocabulary Key Concept: Customary Units of Length Example 1:Draw a Line Segment.
Find quotients of + and – fractions and decimals..
Do Now Find the unit rate miles in 3 hours 2. 6 apples for $ cans for $ CD’s for $43 Course Identifying and Writing Proportions.
1) A rancher has pounds of feed. He wants to feed his livestock equal amounts of feed every day for 24 days. How many pounds of feed will the rancher.
+ WORD PROBLEMS. + Warm Up 9/3 Solve: – 6k = 6(1 + 3k) 2. -5(1 – 5x) + 5(-8x – 2) = -4x – 8x.
Ratios and Proportions Test Review. A remote control car can travel at a rate of 30 feet per minute. How many feet per second is this?
Mix-Freeze-Group. How many inches are equal to 3 feet? A. 24 inches = group of 2 B. 36 inches = group of 6 C. 42 inches = group of 4.
2nd Nine Weeks Practice Problems. Question 1 Simplify:
Jeopardy Equations to Problem Situations Problem Situations to Equations Multiplying & Dividing Equations Adding & Subtracting Equations Miscellaneous.
Warm Up 1.The area of Zach’s room is 36 square feet. Which one of the following dimensions would NOT work for the his room? a.6 feet long and 6 feet wide.
 Put one of the following answers in each of your squares. ◦ LEAVE THE FREE SPACE EMPTY!
Example Random samples of size n =2 are drawn from a finite population that consists of the numbers 2, 4, 6 and 8 without replacement. a-) Calculate the.
Review Problems. A scoop holds 3/4 cup. How many scoops of bird seed are needed to fill a bird feeder that holds 3 cups of bird seed? Use pictures to.
Multiplying Rational Numbers. Warm Up Kim borrows $4.25 from each of 3 friends. How much does she owe in all?
3.1 Transforming Equations: Addition and Subtraction Objective: To solve equations using addition and subtraction. Warm – up: Simplify: 1) 9 + (-2 + p)
20 – 3c Single Step Real World Problems. A plane is at an altitude of 29,446 2/3 feet above ground level. After 30 minutes, the plane rises by an altitude.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Fraction Basics Compare and Order.
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
Final Fantasy! ExponentsPolynomialsSystemsReal-Life Problems Grab Bag
Math Jeopardy GeometryMeasurementMixed Bag True or FalseWord Problems
Sudi and Tosha are eating pancakes. If they each can eat one pancake in 3 minutes. How long it it take the two of them together to eat 10 pancakes?
Dividing Fractions. Division Review 12 ÷ 5 How many times can 5 go into 12?
Task 1: A driver travels 40 miles in an hour. How far would he travel in 30 minutes?
Transparency 1 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Equivalent Measures: Volume and Weight
Scale Drawings TeacherTwins©2014.
Patti’s Lemon Pound Cakes
Dividing Fractions Module 2
Rational Numbers Module 3 pg
What is a ?.
Cooking a traditional dish (Yeast pancakes)
Information about three circles is listed below.
Unit Rates with Fractions
Unit Rates with Fractions
Rational Numbers & Equations
Topic 10: Division Sam Mkumbo 3rd grade.
Which segments, if any, appear to be: Angle bisectors?
Unit 5 Measurement Review
Altering the yield Why ? To change the quantity.
Enlarging Pictures I have a regular 4” x 6” picture of my boys that I would like to enlarge and hang in my family room. I would like the new length to.
Chapter 5 Review Pre-Algebra Review.
Word Problems with Fractions-3.1.5
Division ratio simplified one (1) __ hour.
Section name: Pythagorean Theorem
Area Perimeter Line Plots Elapsed time Measurement
Operations with Rational Numbers
1) 2) 4) James is serving the rest of last night’s lasagna for lunch today for himself and 3 friends. If there is ½ of the lasagna left and James splits.
#1 Joanna’s vegetable garden covers an area of 1/6 of a square mile. If the garden is ¼ mile wide, how long does the garden stretch? 1/12 mile 5/12.
Abbreviations and Equivalents
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Applying Rational Number Operations
Area Perimeter Line Plots Elapsed time Measurement
Presentation transcript:

Applying Rational Number Operations

Warm Up −10.35 −2.3 2. −1 4 23 24 1 ÷ 9 5 4. −0.4 80 5. − 19 2 ÷ 38 7 6. −32.01 −3.3

Jon is hanging a picture Jon is hanging a picture. He wants to center it horizontally on the wall. The picture is 32 1 2 inches long, and the wall is 120 3 4 inches long. How far from each edge of the wall should he place the picture?

A 30 minute TV program consists of three commercials, each 2 1 2 minutes long, and four equal length entertainment segments. How long is each entertainment segment?

Alana uses 𝟏 𝟏 𝟒 cups of flour for each batch of blueberry muffins she makes. She has a 5-pound bag of flour that cost $4.49 and contains seventy-six 𝟏 𝟒 -cup servings. How many batches can Alana make if she uses all the flour? How much does the flour for one batch cost?

A 4-pound bag of sugar contains 454 one-teaspoon servings and costs $3 A 4-pound bag of sugar contains 454 one-teaspoon servings and costs $3.49. A batch of muffins uses 3 4 cup of sugar. How many batches can you make if you use all the sugar? What is the cost of sugar for each batch? (1 cup = 48 teaspoons)

The depth of Golden Trout Lake has been decreasing in recent years The depth of Golden Trout Lake has been decreasing in recent years. Two years ago, the depth of the lake was 186.73 meters. Since then the depth has been changing at an average rate of −𝟏 𝟑 𝟒 % per year. What is the depth of the lake today?

Three years ago, Jolene bought $750 worth of stock in a software company. Since then the value of her purchase has been increasing at an average rate of 12 3 5 % per year. How much is the stock worth now?