If you can buy 1 can of pineapple for $2

Slides:



Advertisements
Similar presentations
RECIPE FOR 1 CAKE 2 Cups Flour 2 Eggs 1 Cup Sugar 1 Tbs Baking Powder 1 Cup Water 1/3 Cup Oil.
Advertisements

Using Tape Diagrams with Part-Whole Ratio Problems
Birthday Party Planning By: Kristin DeSisto and Ali Ward.
Solve word problems involving ratios and rates. 1)Identify the ratio 2)Identify the units of measurements 3)Solve by simplifying the ratio into a per.
CCSS.6.RP.3, 3a, 3c More practice problems… Materials needed: Journal, glue, pencil, calculator, ruler to build ratio tables.
9/9/2014 SS-3 GCF & LCM.
Stella has 6 pounds of chocolate
How to make scones A special recipe made by form 54.
Warm-Up X 2.7 x 5.7 x Partner Talk How Would you Add 2/5 and 1/5?
Welcome to Math! -20 days of school left! -Please take out a sheet of paper -Please take out your homework -Remember to be seated when the bell rings.
Compare. (Use, or =) Find the sum ,726 Find the product. 46 x 15 Addition Subtraction Multiplication Find the quotient. (There will.
Solving Systems of Equations
Find quotients of + and – fractions and decimals..
Ratios and Proportions Test Review. A remote control car can travel at a rate of 30 feet per minute. How many feet per second is this?
Warm Up. Lesson 10: Interpreting Graphs of Proportional Relationships I can represent proportional relationships by equations. I can explain what a point.
CAROUSEL.
Reading a Recipe and Measuring
1.Mr. Kell bought 5 packs of pencils for $6.05. How much would one pack of pencils cost? 2.Kroger sells 3 lbs bags of oranges for $5.00 and 5 lbs of oranges.
1) A class trip consists of 78 students and 6 teachers. How many students per teacher are there? 56.
Chocolate Chip Cookie Recipe By: Allison Lange quart of butter -> Cups.
Candy Cardinal Says, “Remember to answer in a question.”
Fractions… (Dun, dun, dun) ScalingConverting WorkKeys Questions.
Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional.
To make chocolate chip cookies, use 4 cups of flour for every 3 cups of chocolate chips. If Charlie uses 12 cups of flour, how many cups of chocolate chips.
Lemon Cakes Step by Step Recipe Ingredients Flour Baking Powder Fine Sugar Curd Egg Oil Lemon Juice For Icing Icing Sugar Lemon Juice Hot Water 2/3 cup.
Prepared by Jing Li, Megkala Vimuttipong, and Ron Zallocco Edited by Douglas W. Coleman A Tour of a Grocery Store Part 4: The Baking Supplies Aisle.
Review Day 2 GET READY FOR THE THUNDER TEST!. Question 1 O My glass had 4/8 of a cup of apple juice left in it. If I added 1 ½ cups and then drank 4/16.
Math Jeopardy GeometryMeasurementMixed Bag True or FalseWord Problems
Jalapeno Bagels By: Natasha Wing Illustrated by: Antonio L. Castro Unit 5 Week 4.
RECIPE FOR 1 CAKE 2 Cups Flour 2 Eggs 1 Cup Sugar 1 Tbs Baking Powder
Review for Test.
Week Day 7 1 Daniel's recipe for 24 cookies calls for 2 1/2 cups of flour. How much flour will Daniel need to make 60 cookies? A. 1 cup B. 6 1/4 cups.
Do NOW n = 21 9t of cocoa 1. Solve for n. 5 = 15 7 n
Rate of Change A rate is a fixed ratio between quantities of different units, like miles and hours, or dollars and gallons. What are some rates that you’ve.
Bell Ringers Solve the following two step linear equations. Show your work. 1.
Capacity—Measuring Liquid
Patti’s Lemon Pound Cakes
WARM-UP Betsy is making brownies. The recipe calls for
Word Problems.
Interpreting Division
I have one-half gallon container of ice cream and want to divide it into one-cup servings to share with the students in the class. A cup is one sixteenth.
TIME WORK PLAN/SCHEDULE
Using Tape Diagrams with Part-Whole Ratio Problems
RP Part 1 SBAC Review.
Using Tape Diagrams with Part-Whole Ratio Problems
7.3 – 7.4 Solve Linear Systems Algebraically Word Problems
Earn Tickets! 1 2L bottle: 1 Ticket 1 pack of 4x6in. index cards: 2 Tickets.
Unit Rate Guided Notes Name ________________________ Date __________________ Rate- ____________________________________________________ _____________________________________________________.
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items
Quarter One Exam Review
Buy now at
Equivalent Ratios TeacherTwins©2015.
Reading a Recipe and Measuring
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
Unit Rates Guided Notes Name __________________ Date _____________
Unit Rates and Proportional Reasoning
單位量詞.
Unit 6-7 Review Fractions.
Count & Non-Count NOUNS
Ratios Module 1: Lesson 9.
6-44. A set of two or more equations with the same variables is called a system of equations.  When you set the two expressions that are equal to the same.
Jones-Lewis Orange Group Members Emily,Hailey,Shelaja,Tyler, and Cody
Acuity Review C Teresa bought 8 packs of hair ribbons. There are six hair ribbons in each pack. How many hair ribbons did she buy all together?
Multiplying and Dividing Fractions
Lets’s take a “fraction” of the day and Practice! Ha Ha Ha
Finding the cooling time of different hot drinks
SONG! Note! You can’t take somethin’ from nothin’
Equivalent Ratios.
Presentation transcript:

If you can buy 1 can of pineapple for $2 If you can buy 1 can of pineapple for $2.00, then how many can you buy with $10.00? =

If you can buy four bags of Hot Cheetos for $8 If you can buy four bags of Hot Cheetos for $8.00, then how many can you buy for $32.00 =

Wal-Mart is selling Powerade for $4. 75 for 4 bottles Wal-Mart is selling Powerade for $4.75 for 4 bottles. How much is it for 16 bottles of Powerade? =

Aunt May is preparing a cake for a wedding Aunt May is preparing a cake for a wedding. The recipe requires 3 cups of flour for 9 servings. She wants to makes 72 servings, how much flour does she need? =

You can get 4 Laffy Taffy candies from the skating rink for 10 tickets You can get 4 Laffy Taffy candies from the skating rink for 10 tickets. How many tickets is needed to get 20 Laffy Taffy candies? =

A Kool-Aid mix requires 2 gallons of water for every 3 packs A Kool-Aid mix requires 2 gallons of water for every 3 packs. How many packs are used with 16 gallons of water? =