P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/$0.33/

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Created by Gwendolyn Best
Advertisements

AGVISE Laboratories %Zone or Grid Samples – Northwood laboratory
Fill in missing numbers or operations
& dding ubtracting ractions.
Multiplication X 1 1 x 1 = 1 2 x 1 = 2 3 x 1 = 3 4 x 1 = 4 5 x 1 = 5 6 x 1 = 6 7 x 1 = 7 8 x 1 = 8 9 x 1 = 9 10 x 1 = x 1 = x 1 = 12 X 2 1.
Division ÷ 1 1 ÷ 1 = 1 2 ÷ 1 = 2 3 ÷ 1 = 3 4 ÷ 1 = 4 5 ÷ 1 = 5 6 ÷ 1 = 6 7 ÷ 1 = 7 8 ÷ 1 = 8 9 ÷ 1 = 9 10 ÷ 1 = ÷ 1 = ÷ 1 = 12 ÷ 2 2 ÷ 2 =
WHAT DO THEY ALL MEAN?. Median Is the number that is in the middle of a set of numbers. (If two numbers make up the middle of a set of numbers then the.
Panel V Judicial Accountability & System Transparency SURVEY Commercial Enforcement and Insolvency Systems Legal Vice Presidency The World Bank.
Whiteboardmaths.com © 2004 All rights reserved
Whiteboardmaths.com © 2004 All rights reserved
/4/2010 Box and Whisker Plots Objective: Learn how to read and draw box and whisker plots Starter: Order these numbers.
Tables x 2 x 5 x 3 Count in 2s Count in 10s Count in 5s Count in 3s
CALENDAR.
Half Life. The half-life of a quantity whose value decreases with time is the interval required for the quantity to decay to half of its initial value.
1 1  1 =.
1  1 =.
Measures of Central Tendency
2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt Time Money AdditionSubtraction.
2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt ShapesPatterns Counting Number.
Year 6 mental test 10 second questions
Team 1 Team Guidelines Slide 1 – Numbers are hyperlinked to slides, you can edit the information on each slide – to include.
The 24-hour clock 1 12-hour clock 24-hour clock
Decimals 10ths and 100ths.
Learning to show the remainder
L.O.1 To be able to derive quickly division facts corresponding to tables up to 10x10.
I can interpret intervals on partially numbered scales and record readings accurately ? 15 ? 45 ? 25 ? 37 ? 53 ? 64 Each little mark.
Mary has 4 biscuits, Joseph has 5. How many do they have all together? + - x.
Year 6/7 mental test 5 second questions
Percent of Change.
Box and Whiskers with Outliers. Outlier…… An extremely high or an extremely low value in the data set when compared with the rest of the values. The IQR.
Sl No Top-up Amount No Of Affiliate Ads Payment Per Day By Affiliate Ad Total Affiliate Ad Income 1.5,000/- Daily 2 ad for 100 days 100/- Affiliate.
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
Time!.
EXAMPLE 1 Adding and Subtracting Decimals a
Least Common Multiple (LCM)
Mental Math Math Team Skills Test 20-Question Sample.
Price Points With Bar Charts. Investment to Value Ratio $45,000 - $65,000 $25,000 - $45,000 Under $25,000 $90,000 - $125,000 $65,000 - $90,000 Low Price.
Crops Choice Info sheets. Peas Cost of seed: £500 Expected selling price: £ Selling price will increase by 20% if product is farmed organically.
Breakfast Sandwich Egg, Cheese, & Bacon or Sausage On Bagel or Toast On Croissant.
Look at This PowerPoint for help on you times tables
Money Math Review.
The table shows the top scores for girls in barrel racing at the 2004 National High School Rodeo finals. The data can be presented in a table or a spreadsheet.
Effects on UK of Eustatic sea Level rise GIS is used to evaluate flood risk. Insurance companies use GIS models to assess likely impact and consequently.
We are learning how to read the 24 hour clock
1..
Lob: I can use pencil and paper methods to divide TU by U and HTU by U.
Area under curves Consider the curve y = f(x) for x  [a, b] The actual area under the curve is units 2 The approximate area is the sum of areas.
Adding Up In Chunks.
Shade the rectangles with correct answer with a colour pencil of your choice.
Comparison of X-ray diffraction patterns of La 2 CuO 4+   from different crystals at room temperature Pia Jensen.
UNIT 2: SOLVING EQUATIONS AND INEQUALITIES SOLVE EACH OF THE FOLLOWING EQUATIONS FOR y. # x + 5 y = x 5 y = 2 x y = 2 x y.
Least Common Multiples and Greatest Common Factors
Proportions and Percents Unit rates & Proportions Unit Rate Scale Drawing and Probability Fractions Percents.
Before Between After.
Review Game SpringBoard Unit 2. Please select a Team
Multiplying Up. Category 1 4  10 4  5 4  4 56 ÷ 4.
Subtraction: Adding UP
How accurate is your view of the world?. 1. What is the population of the world? a. 3 billionb. 5 billion c. 7 billiond. 9 billion.
End Simplify A. 13B. 147 C. 17D – 2(5)+7.
My Holiday Economic Choices! Using your budget, choose an item to buy for each significant person in your life. Explain any opportunity costs.
MathOnMonday® Presents: Building Math Courage® A program designed for Adults or Kids who have struggled to learn their Math in the traditional classroom!
Number bonds to 10,
Let’s take a 15 minute break Please be back on time.
Static Equilibrium; Elasticity and Fracture
Bell Schedules Club Time is available from 8:05-8:20  1 st 8:20 – 9:15  2 nd 9:20 – 10:10  3 rd 10:15 – 11:05  4 th 11:10 – 12:50 A(11:10)
Bottoms Up Factoring. Start with the X-box 3-9 Product Sum
Let’s Add! Click the cloud below for a secret question! Get Started!
Graeme Henchel Multiples Graeme Henchel
© 2006, François Brouard Case Real Group François Brouard, DBA, CA January 6, 2006.
How to eat super healthy for less than $5/day!
Presentation transcript:

P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/$0.33/ $1.25/lb $0.30/ $1/lb $0.25/

P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/$0.33/ $1.25/lb $0.30/ $1/lb $0.25/ Chicken + Brown Rice + Veggies $1.00

P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/ $0.33/ $1.25/lb $0.30/ $1/lb $0.25/ 2 Eggs + Oatmeal + Fruit $0.75

P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/ $0.33/ $1.25/lb $0.30/ $1/lb $0.25/ Greek Yogurt + Fruit $1.15

P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.50/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.17/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/ $0.33/ $1.25/lb $0.30/ $1/lb $0.25/ Turkey Sandwich + Veggie Toppings $1.10

P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/ $0.33/ $1.25/lb $0.30/ $1/lb $0.25/ Black Beans + Brown Rice + Veggies $0.75

P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/ $0.33/ $1.25/lb $0.30/ $1/lb $0.25/ MRM Shake + Fruit $1.30

P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.35/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/ $0.35/ $1.25/lb $0.30/ $1/lb $0.25/ ½ Sweet Potato + Ground Beef $0.70

P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/ $0.33/ $1.25/lb $0.30/ $1/lb $0.25/ Egg & Veggie Wrap $0.80

P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/ $0.33/ $1.25/lb $0.30/ $1/lb $0.25/ ½ Greek Yogurt + Nut Blend + Fruit $1.00

P UTTING THE B UDGET ON A D IET $1.00/ $6/lb $0.25/ $0.85/ $1.50 $0.25/ $0.70/$0.33/ $1.75/lb $0.60/ $0.70 $0.35/ $3.50 $0.35/ $1.80 $0.30/ $0.20/ $0.15/ $0.33/ $1.25/lb $0.30/ $1/lb $0.25/ Quinoa + Lentils + Veggies $0.75

2 Eggs + Oatmeal + Fruit $ am 9 am 12 noon 3 pm 6 pm Nut Blend + Fruit $0.55 Turkey Sandwich $1.10 Greek Yogurt + Fruit $1.15 Black Beans + Rice + Veggies $0.75 B UDGETING A H EALTHY D AY Day Grand Total… $4.30

D OUGH -S AVING P OINTERS Buy in Bulk when on sale Check the 99 Store Try out:

See you January 7 th !