Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 1

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Choose a level. 1 Star Question Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. 2 apples and 3 cauliflowers would count as 5 portions. How.
Advertisements

Adding and Subtracting Decimals
Money and "Real-Life" Problems.
Favorite Flavor Ice Cream Maker
Year 2 (National Numeracy Strategy) (Based on DFEE Sample Lessons)
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 3
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 4
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 4
Year 3 (National Numeracy Strategy) (Based on DFEE Sample Lessons)
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 3
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 2
Keeping track of my money
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Summer Term Week 13 Lesson 3
Year 2 (National Numeracy Strategy) (Based on DFEE Sample Lessons)
Year 3 (National Numeracy Strategy) (Based on DFEE Sample Lessons)
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 3 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 3 Lesson 5
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 3 Lesson 3
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 3 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 2 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 13 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 3 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 2 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 4
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 5
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 11 Lesson 1
Presentation transcript:

Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 1 Money Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 1

Today we will be learning to: select and use the right calculation check our calculations solve money word problems find totals.

Mental Activity Anya has two coins of the same value. What are the possible amounts of money that she could have?

What coins could Anya have? Make the circles below into coins.

How could we solve this?

Your teacher will ask other questions involving money.

Main Activity Today we are going to be working on finding totals and checking calculations.

What is the most expensive item? Tea 12p Fizzy pop 13p Orange juice 14p Milkshake 15p Fruit 25p Crisps 31p Ice cream 34p Sandwich 42p . What is the most expensive item?

You can buy one piece of food and a drink. Tea 12p Fizzy pop 13p Orange juice 14p Milkshake 15p Fruit 25p Crisps 31p Ice cream 34p Sandwich 42p You can buy one piece of food and a drink. Which would you choose?

What is the addition sentence for this? Tea 12p Fizzy pop 13p Orange juice 14p Milkshake 15p Fruit 25p Crisps 31p Ice cream 34p Sandwich 42p What is the addition sentence for this?

How much does your choice cost? Tea 12p Fizzy pop 13p Orange juice 14p Milkshake 15p Fruit 25p Crisps 31p Ice cream 34p Sandwich 42p How much does your choice cost?

How could you check your answer? Tea 12p Fizzy pop 13p Orange juice 14p Milkshake 15p Fruit 25p Crisps 31p Ice cream 34p Sandwich 42p How could you check your answer?

If you’ve estimated, does the total you’ve come up with look right? Tea 12p Fizzy pop 13p Orange juice 14p Milkshake 15p Fruit 25p Crisps 31p Ice cream 34p Sandwich 42p If you’ve estimated, does the total you’ve come up with look right?

Tea 12p Fizzy pop 13p Orange juice 14p Milkshake 15p Fruit 25p Crisps 31p Ice cream 34p Sandwich 42p If you add the two prices in a different order, does it come to the same?

Group Work Choose four different options from the café menu. What is the most and least you could spend? Choose a drink and another item from the café menu. Choose four possible options. How much would you spend each time?