Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 5

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Choose a level. 1 Star Question Her is part of a price list for a fruit and vegetable stall. 2 apples and 3 cauliflowers would count as 5 portions. How.
Advertisements

My favourite food.
Favorite Flavor Ice Cream Maker
- Match: - Match: syrup pear peach juice fruit lemon nuts syrup pear
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 4
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 4
Year 2 Autumn Term Week 12 Lesson 5
Year 3 (National Numeracy Strategy) (Based on DFEE Sample Lessons)
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 3
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 1
Keeping track of my money
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 8 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 3 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 3 Lesson 5
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 3
Year 2 Autumn Term Week 12 Lesson 5
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 12 Lesson 5
Year 2 Summer Term Week 12 Lesson 5
usually have for breakfast ?
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 3 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 2 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 2 Lesson 4
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 8 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 12 Lesson 5
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 3 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 12 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 8 Lesson 1
Example 1: Determine Reasonable Answers
Year 2 Spring Term Week 3 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 3 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 10 Lesson 5
Year 2 Summer Term Week 10 Lesson 5
Year 2 Autumn Term Week 11 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 4
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 4 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 9 Lesson 5
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Presentation transcript:

Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 5 Money Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 5

Today we will be learning to: make decisions and check calculations solve money problems use the appropriate number operation.

Mental Activity I buy two items that come to a total of 20p. How much could each of the items have cost? Write your answers as addition sentences.

Today we are going to solve some money problems. Main Activity Today we are going to solve some money problems.

What item could I buy which costs more than 30p? Tea 12p Fizzy pop 13p Orange juice 14p Milkshake 15p Fruit 25p Crisps 31p Ice cream 34p Sandwich 42p What item could I buy which costs more than 30p?

What item could I buy which costs less than 25p? Tea 12p Fizzy pop 13p Orange juice 14p Milkshake 15p Fruit 25p Crisps 31p Ice cream 34p Sandwich 42p What item could I buy which costs less than 25p?

What item could I buy which costs between 13p and 30p? Tea 12p Fizzy pop 13p Orange juice 14p Milkshake 15p Fruit 25p Crisps 31p Ice cream 34p Sandwich 42p What item could I buy which costs between 13p and 30p?

What item could I buy which costs less than 15p? Tea 12p Fizzy pop 13p Orange juice 14p Milkshake 15p Fruit 25p Crisps 31p Ice cream 34p Sandwich 42p What item could I buy which costs less than 15p?

Choose two items which cost less than 26p. Why can’t you choose two items of food? What is the cheapest combination you can make?

Group Work Make up some prices for a friend to match to items on the café menu. Find two items that cost a total of 37p, 46p, 47p, 48p and 56p. Choose two items from the café menu. Put the combinations under headings – ‘Less than 30p’ and ‘More than 30p’.