Dirt and Worms COGS Activity

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit 4 4th Grade Social Studies Vocabulary
Advertisements

Tips for solving bundling problems
Remember the Markup on Price. Mp aka Gross Profit Margin aka Return on a Dollar of Sales aka P-V Ratio Ted Mitchell.
Advanced Pricing Ideas 1. 2 We have looked at a single price monopoly. But perhaps other ways of pricing can lead to greater profits for the sports team.
Fixed Costs in the Weekly Decision Period Biz Cafe
1 Producer Surplus When producers sell products in the market they may receive more than the amount they needed to receive to supply a unit – they receive.
1 Price discrimination A form of Monopoly Power. 2 Our story of monopoly is incomplete. We have seen the case where the monopolist charges all customers.
1 Labor Demand and Supply. 2 Overview u In the previous few chapters we have focused on the output decision for firms. Now we want to focus on the input.
Cost of A Cup of ‘Quality’ Coffee Ted Mitchell. Sources of Cost Information General Information in the student manual Coffee Calculator in game Materials.
Menu Costing ProStart Chapter 3. Pricing of Food Why is one more expensive than the other? KFC Fried Chicken Dinner $2.99 and Chili’s Chicken Crisper.
Chapter 5 Supply. Definition of Supply Supply – the willingness and ability of producers to offer goods and services for sale.
Supply Chapter 5.
Chapter 17 – Additional Topics in Variance Analysis
 Goals  Prepare a purchasing plan for inventory.  Describe the perpetual and periodic inventory methods.  Determine how much inventory to keep in stock.
Food Labs Guidelines. Basic Guidelines If you drop it, pick it up Make sure everything is placed back in its correct place Make sure ALL dishes and entire.
Pricing For Profit CWCF Conference 2006 By Peter Hough, MBA.
Lesson 1: Pricing. Objectives You will:  Calculate price based on unit cost and desired profit  Compute margin based on price and unit cost  Maximize.
INTRODUCTION TO PROFIT Part 11. Starter What is the “cost of sales”? What is Profit?
Chapter 5 Supply. Section 1 What is Supply ? The Law of Supply Supply refers to the willingness and ability of producers to offer goods and services.
REVENUE, COSTS AND PROFIT Revenue is the value of total sales made by a business within a period, usually one year. Costs are the expenses incurred by.
10.1 The Merchandising Business. Inventory Some businesses sell services, others sell merchandise (tangible) Goods to be sold to customers is called merchandise.
Economics Unit Three: Supply. Supply Supply refers to the willingness and ability of producers to to offer goods and services for sale – Anyone who provides.
Chapter 5.1.  Supply is the willingness and ability of sellers to produce and offer to sell different quantities of a good at different prices during.
Marketing I Curriculum Guide. Pricing Standard 4.
The Law of Demand. What is demand? buy a good or service Demand is the desire, willingness, and ability to buy a good or service want First, a consumer.
Break-Even Analysis Shad Valley Entrepreneurship.
Sales, revenue and costs. Calculating sales, revenue and costs Candidates should be able to: calculate sales volume and sales revenue calculate fixed.
Revenues, Costs & Profit
Chapter 27 pricing math Section 27.1 Calculating Prices Section 27.2
Business for Health Business Skills for Private Medical Practices
The Law of Supply What is Supply?.
Chapter 5: Supply.
Pricing the Menu 7.4.
Lifo Periodic 200 $9 Jan. 1 Beginning Inventory 300 $10
Inventories and the Cost of Goods Sold
Consumers, Producers, and the Efficiency of markets
How Wages Are Set.
Yaasir (166053), Omar (166037), Mahmood (166044), Ali (166035)
Financial Accounting Chapter 7. Cost of Goods Sold and Inventory
Preparing Financial Statements Mark up and Margin
Reporting and Interpreting Cost of Goods Sold and Inventory
microeconomics spring 2016 the analytics of
A Closer Look at Food Cost
Objective: Determine the selling price of a Holiday Cookie Box
Bell Ringer! In your mind, what defines “success” for a business ?
Mini Venture Business Plan
© 2015 Cengage Learning. All Rights Reserved.
Workshop #4 Business Finance © Career Partners, Inc
Managing Fixed and Variable Costs: Microsoft & Wal Mart
Imran Joe Nasir TEACHERS DESK Nice Jack Door IT03 Board Maruf Radu Ria
Chapter 12 Financial Management
for a Merchandising Business
Wednesday 8th January Mr Nicholls
Dirt and Worms COGS Activity
Marketing Mix Introduction.
1.1.2 Understanding customer needs
Week 8 Operations and Price of Goods Sold
Contribution per unit= Selling price – Direct Cost per unit
4.01 Understand financial planning.
Price Elasticity Using Coffee Example
Chapter 12 Financial Management
© The Young Entrepreneurs Academy, Inc. All Rights Reserved
Supply and Demand.
The Question … Ahmed owns a stationary manufacturing business. He has changed the prices of some of his products. Ahmed has also changed his paper supplier.
© 2017 Junior Achievement USA® All rights reserved.
PRODUCING AND MARKETING GOoDS AND SERVICES
Point 14 Inventory Cost (1): Specific Identification and Average Cost
(aka: The Factor/Input/Labor Market)
Profits Entrepreneurs use profits to
Interpreting Accounts
Presentation transcript:

Dirt and Worms COGS Activity Since we have been practicing calculating COGS let’s do one more to make sure you really understand how to do it. The only difference this time…you get to make the product…and eat it! We will be selling Dirt and Worms. Has anyone not heard of Dirt and Worms? It is a delicious mix of chocolate pudding and crumbled Oreos (that is the dirt) with little gummy worm surprises! Let’s assume that we are selling Dirt and Worms for market day and we need to determine our COGS. What is the first thing we should do? Answers will vary.

Dirt and Worms Cost of Goods Sold Define One Unit: Item Total Quantity Cost Quantity per Unit Unit Cost Pudding (cups) 8 servings $3.50 $ Oreos Approximately 48 cookies Approximately 36 cookies $2.98 Worms Approximately 28 worms $2.48 Cups 50 cups $2.63 Spoons 100 spoons $5.24 Total Cost of Goods Sold per Unit *Before you begin you MUST update the “Total Quantity” and “Cost” of each item based on what you actually purchased for the activity. One unit of sale for our market day business will be one cup of Dirt and Worms. (You can hold up a cup to demonstrate.) What do we need to make this one cup of Dirt and Worms? (Again, you can hold up the ingredients.) At this point you can give each student supplies. (Ask them to not eat it until you are done with the math!) Work through filling in the table. (Use the Dirt and Worms Activity Guide to assist you with this process.) *From here you can talk to your students about how to determine price based on COGS. You will also want to discuss your customers’ ability and willingness to pay that price.

Dirt and Worms Pricing & Profit Pricing & Profit is used to determine whether a business model can be profitable. You can follow up the Dirt and Worms COGS Activity with a discussion of Pricing & Profit. Then have your students apply their Pricing & Profit knowledge to the Dirt and Worms Activity.

Price and Profit : Fill in the table below using the per unit COGS to determine if this product can be a profitable product. Selling Price per unit A) $ Cost of Goods Sold per Unit Pudding $ Oreos Worms Cups Spoons B) $ Gross Profit per Unit = (A-B) C) $ Using the COGS from the earlier slide you can complete and Pricing & Profit analysis for Dirt and Worms. Pricing & Profit is used to determine if a product can be profitable. In order to determine this you must first calculate COGs and then determine a selling price. Using the selling price and COGS you then calculate the Gross Profit per Unit. Selling Price per Unit: You (as a class or small group) determine the selling price for one unit. What do you think your costumer is willing and able to pay for one unit of Dirt and Worms? Total COGS per Unit: Total each items’ COGS per Unit. These numbers can be found on the Dirt and Worms COGS Worksheet. Gross Profit per Unit: The difference between revenue per unit (price customer is paying) and COGS per unit. Gross Profit per Unit is the amount of profit you would make per unit of Dirt and Worms sold. Is this enough to consider Dirt and Worms a profitable product? Why or why not? You can further your cost discussion by asking “What if we added the cost of labor into our calculations?”