Year 2 Spring Term Week 12 Lesson 2

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Forces & Motion.
Advertisements

Whiteboardmaths.com © 2007 All rights reserved
Lesson 5-5 Example Solve. CLOTHING Cynthia went school shopping. She spent $ for pants, $58.90 on tops, and $60.24 on shoes. She also purchased.
Weight Jeopardy A Third Grade Review Game. Choose the Unit What Does it Weigh? Convers- ions Word Problems
Measurement Activities Virginia Standards of Learning Grade 4 SOL 4.10 a, b, c.
Reasoning about Numbers.
Whiteboardmaths.com © 2007 All rights reserved
Standard Form Bingo. Use any 9 of these numbers
If McDonald’s sells Big Macs for $1.59 each, how many could you buy with a $10.00 bill? Write a letter to a friend to tell how you figured this out. Math.
Implementation 1.Review the mathematical concept. 2.Review the problem solving steps. 3.READ: Children read the part that is asking them to find something.
Splash Screen.
Maths Week 6 Term 3 Lesson 1.
Calculating percentages of an amount 14-Oct-18
S.O.D.A. Start Of Day Activity
Year 2 Autumn Term Week 12 Lesson 5
Whiteboardmaths.com © 2007 All rights reserved
Standard Form Bingo.
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Autumn Term Week 10 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Autumn Term Week 10 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 6 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 12 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 3
Treasure hunt Jed and Jake are pirates.
Treasure hunt Jed and Jake are pirates.
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 2 Lesson 3
Aim: Full House Grid: 9 Grid Play: Calculate & cross it off
Problem Solving Strategies: Story Problems Addition and Subtraction
Year 2 Spring Term Week 1 Lesson 1
Year 2 Autumn Term Week 12 Lesson 5
Treasure hunt Jed and Jake are pirates.
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Choose a number & answer the question
Year 2 Spring Term Week 12 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 11 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 12 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 11 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 6 Lesson 2
Year 2 Spring Term Week 8 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 2 Lesson 3
Year 2 Spring Term Week 1 Lesson 1
Division With Remainders Grids
Year 2 Autumn Term Week 4 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 1
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 5
Module 3 Unit 2 She went to a shop.
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 5
Year 2 Autumn Term Week 9 Lesson 4
Year 2 Spring Term Week 12 Lesson 1
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 4
Lesson 6-6 Customary Units of Weight
Year 2 Spring Term Week 8 Lesson 5
Year 2 Spring Term Week 5 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 3
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 8 Lesson 5
Year 2 Summer Term Week 9 Lesson 4
Year 2 Summer Term Week 8 Lesson 5
Percentage of a Quantity – Messenger!
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Year 2 Spring Term Week 11 Lesson 1
Presentation transcript:

Year 2 Spring Term Week 12 Lesson 2 Problems Involving Measures Year 2 Spring Term Week 12 Lesson 2

Today we will be learning to: find solutions to simple mass word problems explain ways of working understand and use words about mass.

Mental Activity 40p 1000g 15 50g 600g kilograms 50p 8kg Copy out these numbers and words.

Cross out two of the items. 40p 1000g 15 50g 600g kilograms 50p 8kg Cross out two of the items.

I will read out some problems. 8kg 50p kilograms 600g 50g 15 1000g 40p I will read out some problems.

Cross out the numbers which are the answers to the problems. 8kg 50p kilograms 600g 50g 15 1000g 40p Cross out the numbers which are the answers to the problems.

If you complete it first, call out ‘Bingo!’ 15 50g 600g kilograms 50p 8kg If you complete it first, call out ‘Bingo!’

How many grams are in a kilogram? If four people went shopping and each bought 2kg of onions, how much would they have altogether? How many grams are in a kilogram?

Would you measure someone’s mass in kilograms or grams? If strawberries cost £1 per kilogram, how much would half a kilogram cost? Would you measure someone’s mass in kilograms or grams?

Tom’s mum bought 200g of butter and 400g of cheese Tom’s mum bought 200g of butter and 400g of cheese. What was the total mass of everything she bought? Jan had 100g of sweets and she gave half to her friend. How much did she have left?

1kg of apples costs 20p. How much would 2kg cost? If you got five apples in one kilogram, how many would you get in three kilograms?

Main Activity Today we are going to calculate the cost of sending letters of different mass.

Why do we sometimes have to weigh parcels or letters?

If it costs 10p to send a 10g letter, how much should it cost to send a 20g letter?

If it costs 10p to send a 10g letter, how much should it cost to send a 30g letter?

If it costs 10p to send a 10g letter, how much should it cost to send a 40g letter?

If it costs 10p to send a 10g letter, how much should it cost to send a 50g letter?

If it costs 10p to send a 10g letter, how much should it cost to send a 100g letter?

If it costs 10p to send a 10g letter, how much should it cost to send a 200g letter?

If a letter cost 15p to send, how much do you think it weighed? How did you work it out?

Group Work Calculate the cost for letters of different mass. Include some other values of your own. Make a poster showing the cost of sending letters of different mass if a 5g letter costs 10p to send.