Proportions/Ratios Audrey & Kourtney.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Example 3 Each day, an elephant eats 5 pounds of food for every 100 pounds of its body weight. How much does a 9300 pound elephant eat per day? SOLUTION.
Advertisements

Proportions  A proportion is an equation with a ratio on each side. It is a statement that two ratios are equal.  3 = 6 is an example of a proportion.
EXAMPLE 4 Solve proportions SOLUTION a x 16 = Multiply. Divide each side by 10. a x 16 = = 10 x5 16 = 10 x80 = x8 Write original proportion.
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
EXAMPLE 2 Using the Cross Products Property = 40.8 m Write original proportion. Cross products property Multiply. 6.8m 6.8 = Divide.
Using Cross Products Lesson 6-4. Cross Products When you have a proportion (two equal ratios), then you have equivalent cross products. Find the cross.
+ Cross Multiplication Objective: We will learn to use cross multiplication to solve a proportion. We will use cross multiplication to check whether two.
How do I solve a proportion?
The Percent Proportion Let’s start with what you know: What is the definition of a ratio? A ratio is a comparison of 2 or more numbers. What is a proportion?
PRESENTATION 9 Ratios and Proportions
Objective Students will solve proportions Chapter 8, lesson 2 (8-2).
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
When two pairs of numbers such as (3, 2 and 6, 4) have the same ratio, we say that they are proportional. The equation states that the pairs 3, 2 and 6,
Solving Proportions. Definitions: Proportion – an equation stating that two ratios are equal Cross Products – are found by multiplying the denominator.
RATIOS are just Comparisons You can write ratios three different ways. The Fraction Way a b The Colon Way a:b The Written Way a to b “a” is the first object.
4-4 Solving Proportions Learn to solve proportions by using cross products.
Solving Proportions. 2 ways to solve proportions 1. Equivalent fractions (Old) Cross Products (New)
Solve Proportional Relationships. CROSS PRODUCT RULE In the proportion =, the cross products, a · d and b · c are equal. abab cdcd EX 1) =
Direct Variation Equation for direct variation:. Page 6 Steps: 1.Set up a proportion 2.Cross multiply and solve for variable Since x varies directly as.
Solving Proportions 4-3. Vocabulary Cross product- for two ratios, the product of the numerator in one ratio and the denominator in the other.
Cross Products and Proportions
Solving Rational Equations
EXAMPLE 5 Simplify a rational model 46 – 2.2x C = 100 – 18x + 2.2x 2 where x is the number of years since Rewrite the model so that it has only whole.
  A ratio is a way to compare two quantities that are measured in the same units by using division  45 : 100 Ratio.
Solving Equations Containing First, we will look at solving these problems algebraically. Here is an example that we will do together using two different.
Equations with fractions can be simplified by multiplying both sides by a common denominator. 3x + 4 = 2x + 8 3x = 2x + 4 x = 4 Example: Solve
Example 2 Hair Growth Human hair grows about 0.7 centimeter in 2 weeks. How long does hair take to grow 14 centimeters? Writing and Solving a Proportion.
Holt Algebra Percents 2-8 Percents Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson Presentation Warm Up Warm Up.
5-2 to 5-5 Proportions What You’ll Learn To determine if to ratios are proportional To solve for a variable in a proportion.
Solve –3j = Check your answer. –3j = 44.7 Notice j is being multiplied by –3. j = –14.9Simplify. Check –3j = 44.7 Check your solution in the original.
Vocabulary from Quiz 1 Define: Whole Numbers: Whole numbers are the numbers beginning with zero and moving to the right. They do not include negative numbers.
Finding Proportions using Cross Multiplication
Ratios and Proportions Notes-Part 4
Ratio A ratio is the comparison of two numbers by division.
Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Do Now If Sara can jog 2/3 of a mile in 1/3 of an hour, how many miles can she jog in one hour?
Algebra Bell-work 9/1/17 1.) 3x – 3 – x = 2x – 3 2.) 3x – 7 = 3x + 5
Ratio – comparing same things
9.6 Solving Rational Equations
Section 5.3A Solving Proportions Section 5.3A Solving Proportions
Fractions, Decimals and Percents
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Solving Equations Containing
UNIT 2 – RATES, RATIOS, & PROPORTIONS
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Lesson 3.1 How do you solve one-step equations using subtraction, addition, division, and multiplication? Solve one-step equations by using inverse operations.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Learn to solve proportions by cross multiplying.
Understanding Proportion
Understanding Proportion
Warm-up Solve.
The Percent Proportion
Understanding Proportion
5-5 Solving Proportions Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
How do I solve a proportion?
Understanding Proportions
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Understanding Proportion
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Understanding Proportion
Problem of the Day The last time you bought pizza, 3 pizzas were enough to feed 7 people. At that rate, how many pizzas should you buy for a party for.
Don’t forget to check your student vue!
Solve equations using multiplication and division.
Understanding Proportion
Write a proportion that compares hours of work to pay.
Which triangles are similar?
Finding Proportions using Cross Multiplication
EXAMPLE 4 Solve proportions Solve the proportion. ALGEBRA a x 16
Using Cross Products Chapter 3.
Presentation transcript:

Proportions/Ratios Audrey & Kourtney

Proportions – Definition A proportions is a part, share, or number considered in comparative relation to a whole.

For example.. A bag of flour cost $4.65. You want to buy four bags of flour. How much would four bags of flour cost? Let’s find out.

The problem To set up the problem, you write is over of. In this case, it would look like this. Is = 1 bag of flour ^Is ^Of Of = The price of one bag Now let’s find out the other side of the proportion. 1/4.65

1/4.65 = 4/x The Other Proportion Since you have is/of, you need to find the other proportion to find the price of four bags. To do this, you have to cross multiply. 1/4.65 = 4/x

Finding X X is the variable in the problem. It is the denominator of the 4/x proportion. To find X, you cross multiply. You want to multiply the two available numbers. In this case, it’s 4 and 4.65. So you multiply 4 and 4.65. 1/4.65 = 4/x

The Solution 4 * 4.65 = ? The answer is 18.6. Since we know the answer, we divide it by the other number in the proportion. 1 is the other numerator, so we divide it by 1. 18.6 / 1 = 18.6

The Answer The answer to this proportion is $18.60. You will have to pay $18.60 for four bags of flour. This is how you solve a proportion. Now we will work on ratios.

Problem You are at a swimming party and you have to pay for a slice of pizza. One slice of pizza is $1.50. You want to buy 4 pieces for you and three other friends. How much will it cost to buy 4 slices of pizza? Hint: Cross – multiply, is/of

Answer It will cost 6 dollars.

Another Example You are in a club that picks up trash on the side of the road. You earn $10 per hour. You earn $5.15 per 75 pieces of trash. You work from 8:00 A.M. to 5:00 P.M. and you pick up 945 pieces of trash. What is the ratio of money you earned through hours and money you earned through pieces of trash? Let’s find out.

The Money. $ So if you work from 8:00 A.M. to 5:00 P.M., you work how many hours? 9 hours. And you earn $10 per hour. 9 * 10 = 90 You earned $90 in the hours you worked.

The Trash. If you pick up 945 pieces of trash, and every 75 pieces you earn $5.15, how much did you earn picking up trash? 945 / 75 = 12.6 12.6 * 5.15 = 64.89 You earn $64.89 by picking up trash.

Comparing. You earned $90 per hour and $64.89 per 75 pieces of trash. Now make a ratio of it. 90 : 64.89 That’s the ratio.

Constructed Response You’re at a school book fair and you want to buy 3 new books. Red Wall is $4.00, 20 Boy Summer is $7.50, and Baby Sitters Club is $6.00. You have $20. Make a ratio of the money you have and the money you need to buy all 3 books with 9.5% tax.

The Answer $19.16

One more problem You have 86% (450 points) in your English class. How many possible points can you have? Hint: 450/x = 86/100

Answer You can have a total of 523 points.

Thanks! We’re done. (: