Objective: Solve division word problems involving multi-digit division with group size unknown and the number of groups unknown. Module 2 – Lesson 28.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Do Now 1.Susie earns 1/4 of a dollar for every 1/2 mile she runs in the race. How many miles does she need to run to earn a dollar? 2.Henry completes 1/6.
Advertisements

Decimal Fractions and Place Value Patterns
7-1 6 th grade math Customary Units of Measurement.
U.S. Customary System Unit Multipliers Lesson 23.
Customary and Metric Units of Measurement Customary units of measure are the units of measure that are used only in the United States. Customary Measurements.
By the end of the lesson, I will be able to…
Topic A Multiplicative patterns on theplace value chart STANDARD - 5.NBT.1, 5.NBT.2, 5.MD.1.
Converting Units in the Metric System Lesson 9-2.
Objective A: Convert from one American unit of length to another.
By the end of the lesson, you will be able to…
Lesson Percent Increases and Decreases Percent Increases and Decreases.
Engage NY Math Module 2 Lesson 13: Use whole number multiplication to express equivalent measurements.
5th Grade Module 2 – Lesson 29
Topic A Multiplicative patterns on theplace value chart STANDARD - 5.NBT.1, 5.NBT.2, 5.MD.1.
5 th Six Weeks Benchmark Review Test SOLs 6.6b, 6.7, 6.8, 6.9, and 6.10.
NYS Math Module 1 Lesson 16 I can… divide by exponents 5.NBT.2
Writing Two-Step Equations. Equation – a mathematical sentence containing variables, numbers and operation symbols Two-step equation – an equation with.
DO NOW 1)How long, in minutes, did it take the bug to cover 350 inches at a rate of 50 inches per minute? 2) If 6 pounds of apples cost $9, then how much.
Grade 5: Module 1 Lesson 4. Place Value Chart 1 M100 TH 10 TH 1 TH HundTensOne  1/101/100   1/1000 Say the value as a decimal, write the number.
By the end of the lesson, I will be able to…
Candy Corn Math WOES Fifth Grade.
Topic F dividing decimals STANDARD - 5.NBT.3, 5.NBT.7.
Lesson 13: I can use whole number multiplication to express equivalent measurements 5th Grade Module 2 – Lesson 13.
Module 2 Lesson 14 Objective: Use decimal multiplication to express equivalent measurements.
“I can state the appropriate measure and degree of accuracy.”
Geometry Lesson 0 – 1 Changing Units of Measure Objective: Convert units of measure within the customary and metric systems.
Topic E multiplying decimals STANDARD - 5.NBT.2, 5.NBT.3, 5.NBT.7.
Module 2 – Lesson 26 Objective: Divide decimal dividends by two-digit divisors, estimating, quotients, reasoning about the placement of the decimal point,
5th Grade Module 2 – Lesson 28
Hosted By: Your Marvelous Math Teacher LengthWeight Measuring Accurately Appropriate Tools
Module 2 Lesson 29 Solve division word problems involving multi-digit division with group size unknown and the number of groups unknown.
9-4 Converting Metric Units Customary Conversions DistanceMassCapacity 12 in = 1 ft 3 ft = 1 yd 16 oz = 1 lb 2000 lb = 1 T 8 fl oz = 1 c 2 c = 1 pt 2 pt.
Grade 5 Module 1 Lesson 16. Sprint: Multiply by Exponents.
Lesson 16: I can solve word problems using decimal operations 5th Grade Module 1 – Lesson 16.
Measurement Pages 141 – 166.  A centimeter (cm) is about the with of a fingernail. A millimeter (mm) is about the thickness of a dime. A person’s waist.
1-Digit Multiplication Digit Multiplication Digit Division Estimation Multi-Step Problems.
Milestones Review – Mary has
Fourth Grade Unit 8 Measurement
MATERIALS NEEDED FOR THIS LESSON Teacher Student Click
Friday trivia Warm-up Lesson 6 Exit card
Bango Review for Unit 13 Test
Customary and Metric Units of Measurement
Measurement and Conversions
Mental strategies for multi-digit whole number multiplicati0n
Measurement Conversions
Multiplication and Division Properties of Multiplication
Percents Conversions Ratios Unit Rates Wild Card 5 pt 5 pt 5 pt 5 pt
Measuring Objects.
Customary Units of Measure
4.7 Ratios, Proportions, & Converting Units of Measure
Mad Minute We are going to begin each lesson with a Mad Minute over our 6’s and 7’s Multiplication Facts. We will practice Monday-Friday before we begin.
Tues. Bellwork Mrs. Austin
Getting the Job Done—Speed, Work, and Measurement Units
Engage NY Math Module 2 Lesson 29: Solve division word problems involving multi-digit division with group size unknown and the number of groups unknown.
Module 2 – Lesson 24 Objective: Divide decimal dividends by multiples of 10, reasoning about the placement of the decimal point and making connections.
Objective The learner will determine appropriate measuring tools, units, and scales.
Objective: Fluently multiply multi-digit whole numbers using the standard algorithm and using estimation to check for reasonableness of the product. Module.
Engage NY Math Module 2 Lesson 15: Solve two-step word problems involving measurement and multi-digit multiplication.
Module 2 Lesson 16 Objective: Use divide by 10 patterns for multi-digit whole number division.
January 2014 Compass Review.
Module 2 Lesson 12 Objective: Reason about the product of a whole number and a decimal with hundredths using place value understanding estimation.
What You Will Learn Dimensional Analysis Unit Fractions
Module 2 – Lesson 20 Objective: Divide two- and three-digit dividends by two-digit divisors with single-digit quotients and make connections to a written.
Lesson 16 - Objective: Solve word problems using decimal operations.
Engage NY Math Module 2 Lesson 27: Divide decimal dividends by two digit divisors, estimating quotients, reasoning about the placement of the decimal point,
Engage NY Math Module 2 Lesson 25: Use basic facts to approximate decimal quotients with two-digit divisors, reasoning about the placement of the decimal.
L40-45 L46-47 L48-L49 L50-L51 L52-L
Division with 1-Digit Divisors Division with 2-Digit Divisors
Engage NY Module 16 Lesson 16- Objective: Divide decimals using place value understanding, including remainders in the smallest unit.
GPS Multiple Choice Sample Test
Presentation transcript:

Objective: Solve division word problems involving multi-digit division with group size unknown and the number of groups unknown. Module 2 – Lesson 28

Sprint – Divide Decimals by Multiples 4 ÷ 10 4 ÷ 20 4 ÷ 40 8 ÷ 10 8 ÷ 20 8 ÷ 40 6 ÷ 2 6 ÷ 20 15 ÷ 20 15 ÷ 50 27 ÷ 30 72 ÷ 80 0.54 ÷ 90 .35 ÷ 70 3.5 ÷ 70 4.8 ÷ 80 = .4 = .5 = .8 = .1 = .4 = .02 = 3 = .03 = .9 = .75 = .03 = .9 = .006 = .005 = .05 = .06

Fluency Practice – Unit Conversion 36 in = _____ ft 3000 g = ___ kg 16 fl oz = ____ cups 4500 lbs = ____tons ____lbs 10,560 ft = ____ miles 72 ft = ____ yd 340 cm = ____ m ____ cm 160 ml = ____ l 2 3 2 2 500 2 24 3 40 .16

Concept Development – Problem 1 Ava is saving for a new computer that costs $1,218. She has already saved half of the money. Ava earns $14.00 per hour. How many hours must Ava work in order to save the rest of the money? 609 14 4 - 56 49 42 3 .0 .5 70 -70 1,218 ÷ 2 = 609 1218 ÷ 2 = saved Saved ÷ 14 609 ÷ 14 = 43.5 Saved How many 14s? Ava will need to work 43.5 more hours to save the other half of the money.

Concept Development – Problem 2 Michael has a collection of 1,404 sports cards. He hopes to sell the collection in packs of 36 cards and make $633.75 when all the packs are sold. If each pack is priced the same, how much should Michael charge per pack? 633.75 39 1 -39 243 - 234 6 97 .2 -78 .5 195 -195 How many packs of 36 do we have? 1404 36 3 -108 324 - 324 9 $633.75 ÷ 39 = $16.25 1,404 ÷ 36 = 39 Michael will need to charge $16.25 per pack to make a total of $633.75 on all sports cards.

Concept Development – Problem 3 Jim Nasium is building a tree house for his two daughters. He cuts 12 pieces of wood from a board that is 128 inches long. He cuts 5 pieces that measure 15.75 inches each, and 7 pieces evenly cut from what is left. Jim calculates that due to the width of his cutting blade, he will lose a total of 2 inches of wood after making all the cuts. What is the length of each of the seven pieces? 47.25 7 -42 5 2 - 49 6 35 .75 - 35 128 inches 7 pieces – What size is each piece? 2 Each of the 7 pieces are 6.75 inches in length. 15.75 128.00 - 78.75 --------- 49.25 2 47.25 15.75 x 5 = 78.75 - 1st section 15.75 x 5 ------- 78.75

Concept Development - Problem 4 A load of bricks is twice as heavy as a load of sticks. The total weight of 4 loads of bricks and 4 loads of sticks is 771 kilograms. What is the total weight of 1 load of bricks and 3 loads of sticks? 4 loads of sticks = 4 units 4 x2 loads of bricks = 8 units Total = 12 units

End of Lesson Activities Debrief Problem Set Exit Ticket Homework

Exit Ticket Kenny is ordering uniforms for both the girls’ and boys’ tennis clubs. He is ordering shirts for 43 players and two coaches at a total cost of $658.35. In addition, he is ordering visors for each player at a total cost of $368.51. How much will each player pay for the shirt and visor?

Problem Set Problem Set is the Concept Development Problems.

Problem Set Divide, then check your work with multiplication. 36.14 ÷ 13 62.79 ÷ 23 12.21 ÷ 11 6.89 ÷ 13 249.6 ÷ 52 24.96 ÷ 52 300.9 ÷ 59 30.09 ÷ 59 The weight of 72 identical marbles is 183.6 grams. What is the weight of each marble? Explain how you know the decimal point of your quotient is placed reasonably. Cameron wants to measure the length of his classroom using his foot as a length unit. His teacher tells that it takes him 92 steps. How long is Cameron’s foot in meters? A blue rope is three times as long as a red rope. A green rope is 5 times as long as the blue rope. If the total length of the three ropes is 508.25 meters, what is the length of the blue rope?

Homework Mr. Rice needs to replace the 166.25 ft of edging on the flower beds in his backyard. The edging is sold in length of 19 ft each. How many lengths of edging will he need to purchase? Olivia is making granola bars and will use 17.9 oz of pistachios, 12.6 oz of almonds, 12.5 oz of sunflower seeds, and 12.5 oz of cashews. This amount makes 25 bars. What is the total amount of nuts in each bar? Adam has 16.45 kg of flour and he uses 6.4 kg to make hot cross buns. The remaining flour is exactly enough to make 15 batches of scones. How much flour will be in each batch? There are 90 fifth grade students going on a field trip. Each one pays the teacher $9.25 to cover admission to the theater and lunch. Admission for the students will cost $315 and each one gets and equal amount to spend on lunch. How much will each fifth grader be able to spend on lunch?