#1 There are 12 students in the third grade and twice that number in the fourth grade. There are 14 boys and 19 girls in the second grade. How many students.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Word Problem of Day - 1 st Grade Start in February and continue through May.
Advertisements

Unit 2: Solving Systems of Equations
5 th Six Weeks Benchmark Review Test SOLs 6.6b, 6.7, 6.8, 6.9, and 6.10.
Baseball Challenge! Today’s Game is pitched by Ms. Marcus. Will she strike you out?
BIG IDEAS 1 Chapter 2 Review
© Mark E. Damon - All Rights Reserved Another Presentation © All rights Reserved.
Writing Two-Step Equations. Equation – a mathematical sentence containing variables, numbers and operation symbols Two-step equation – an equation with.
Adding and Subtracting Decimals SWBAT fluently add and subtract decimals.
MATH CURSE By Miss Lambert’s Fourth Grade Class. On Monday ~ Mrs. Fibonacci said, “You know, you can think of almost everything as a Math problem.” I.
Xavier walked 7 blocks from his house to the bus stop. He rode the bus 11 blocks to the post office. Later, he came home the same way. How many blocks.
08/31/09 Use your RECESS Skills to Solve. Sara sold 4 cups of lemonade at her family’s lemonade stand. Her brother, Ron, sold 6 cups. How many cups did.
Janet earned $43 dollars babysitting and $25 dollars raking. About how much money did she earn altogether? About $70.
Subtraction Quiz. 1. Billy and Rachel are selling lemonade to earn money. Billy has sold 82 cups and Rachel sold 148 cups. Which is the best estimate.
Using the Student Performance Analysis Grade 3 Mathematics Standards of Learning.
Billy makes and sells comic books. The comics costs $2 to make, and he sells them at a markup of 150%. Billy wants to get rid of his stock of comic books.
Math – Day 4 Problem-Solving Steps Choosing the Operation: Addition and Subtraction
Kindergarten Math January 2012
Week 1.
March Madness Week 1 Math Corners and Constructed Response
Week 23 Name ____________________ Day 1 Day 2
Multiplication Let’s Model
Week 1.
Decimal word Problems.
Week 9 Name ____________________ Day 1 Day 2
MA.912.A.3.5 Symbolically represent and solve multi-step and real-world applications that involve linear equations and inequalities.
Use Model Drawing in Four-Step Process
Jeopardy Final Jeopardy Place Value Addition/ Subtraction Addition/
WORD PROBLEMS What do we need to do?
Addition and Subtraction Story Problems
GRAMMAR GAME Use your markers and white boards to answer the questions!
Week 14 Name ____________________ Day 1 Day 2 In Out
January Week 1.
Word Problems.
439,187 – 179,969 = ____________________
We will solve1 word problems.
Week 1.
Week 9 Name ____________________ Day 1 Day 2
1. What is the difference between 7,436 and 2,385?
Fairy Tale- Problem Solving
Daily Math Review 4th Grade
Tues. Bellwork Mrs. Austin
Stage Two Problem Solving
1) When Farmer Jones retired he disposed of his farm in the following way. One-fourth went to his children. He sold two-thirds of what was left to a.
Full of ingredients to make your child a genius.
USA Test Prep assignment due
Word Problems Round 3.
Addition and Subtraction
Constructed Response Bonus
Add and Subtract Mixed Numbers
BetweenUnit 1 and 2 Review Test Friday 10/28
Multi-step word problems
Use Model Drawing Procedure in Four-Step Process
Week 10 October 19 – 23, 2015.
PowerPoint Jeopardy Algebraic Reasoning Geometry &
LESSON 7.
Percent Full Unit.
Your Classroom Edition!
Possible Outcomes Name: __________________________________
2 digit addition and subtraction without regrouping review
Algebra 1 Mini-Lessons $ 4.21 $ 7.85 $ $ 20.84
Expressions 4th Grade.
S.O.D.A. Start Of Day Activity
Jenny is saving money to buy a new bike that costs $108
sticks does he need to finish the house?
USA Test Prep assignment due
Problem 1 Janice improved her time running a mile in track from minutes to 5.66 minutes. By how much time did she improve?
1.4 How Many MORE Stickers to 100?
2011年 5月 2011年 6月 2011年 7月 2011年 8月 Sunday Monday Tuesday Wednesday
Addition and Subtraction
BOOKINGS – Monday, 2nd July BAYWAVE
Presentation transcript:

#1 There are 12 students in the third grade and twice that number in the fourth grade. There are 14 boys and 19 girls in the second grade. How many students are in grades 2 through 4 altogether?

First Step There are 12 students in the third grade and twice that number in the fourth grade. There are 14 boys and 19 girls in the second grade. How many students are in grades 2 through 4 altogether? Figure out how many students are in the 4th grade: “There are 12 students in the third grade and twice that number in the fourth grade.”

Next Step There are 12 students in the third grade and twice that number in the fourth grade. There are 14 boys and 19 girls in the second grade. How many students are in grades 2 through 4 altogether? Add the number of students in the second grade: 14 boys and 19 girls

Next Step There are 12 students in the third grade and twice that number in the fourth grade. There are 14 boys and 19 girls in the second grade. How many students are in grades 2 through 4 altogether? Take all of the numbers and add them all together 12 3rd Graders 24 4th Graders 33 2nd Graders

Answer to #1 There are 12 students in the third grade and twice that number in the fourth grade. There are 14 boys and 19 girls in the second grade. How many students are in grades 2 through 4 altogether? 69 students

#2 Matt earns $14 per hour. He worked 5 hours on Friday, 6 hours on Saturday, and 2 hours on Sunday. How much money did Matt earn in all on Friday, Saturday, and Sunday?

First Step Matt earns $14 per hour. He worked 5 hours on Friday, 6 hours on Saturday, and 2 hours on Sunday. How much money did Matt earn in all on Friday, Saturday, and Sunday? Add the total number of hours that Matt worked: 5 hours on Friday 6 hours on Saturday 2 hours on Sunday

Next Step Matt earns $14 per hour. He worked 5 hours on Friday, 6 hours on Saturday, and 2 hours on Sunday. How much money did Matt earn in all on Friday, Saturday, and Sunday? Since he earns $14 per hour, multiply your answer by 14.

Answer to #2 Matt earns $14 per hour. He worked 5 hours on Friday, 6 hours on Saturday, and 2 hours on Sunday. How much money did Matt earn in all on Friday, Saturday, and Sunday? $182

#3 For a school fundraiser, Mandy needs to sell 36 rolls of wrapping paper. So far, she has sold 6 rolls to her grandmother, 10 rolls to her uncle, and 1 roll to a neighbor. How many more rolls of wrapping paper does Mandy need to sell?

First Step For a school fundraiser, Mandy needs to sell 36 rolls of wrapping paper. So far, she has sold 6 rolls to her grandmother, 10 rolls to her uncle, and 1 roll to a neighbor. How many more rolls of wrapping paper does Mandy need to sell? Add together the number of rolls Mandy has sold: 6 to grandmother 10 to uncle 1 to neighbor

Next Step For a school fundraiser, Mandy needs to sell 36 rolls of wrapping paper. So far, she has sold 6 rolls to her grandmother, 10 rolls to her uncle, and 1 roll to a neighbor. How many more rolls of wrapping paper does Mandy need to sell? Take your answer and subtract it from 36.

Answer to #3 For a school fundraiser, Mandy needs to sell 36 rolls of wrapping paper. So far, she has sold 6 rolls to her grandmother, 10 rolls to her uncle, and 1 roll to a neighbor. How many more rolls of wrapping paper does Mandy need to sell? 19 rolls of wrapping paper still to sell

#4 Evan's uncle gave him $150 to spend on basketball equipment. He bought 2 jerseys that cost $15 each, a basketball that cost $16, and a pair of shorts that cost $21. How much money does Evan have left?

First Step Evan's uncle gave him $150 to spend on basketball equipment. He bought 2 jerseys that cost $15 each, a basketball that cost $16, and a pair of shorts that cost $21. How much money does Evan have left? Figure out how much Evan spent all together $15 for a jersey; he bought 2, so $15 + $15 = $30 1 basketball = $16 1 pair of shorts = $21

Next Step Evan's uncle gave him $150 to spend on basketball equipment. He bought 2 jerseys that cost $15 each, a basketball that cost $16, and a pair of shorts that cost $21. How much money does Evan have left? Take $150 and subtract your answer.

Answer to #4 Evan's uncle gave him $150 to spend on basketball equipment. He bought 2 jerseys that cost $15 each, a basketball that cost $16, and a pair of shorts that cost $21. How much money does Evan have left? $83

#5 Timothy earns $11 per hour. Last week, he worked 10 hours on Monday, 8 hours on Tuesday, and 8 hours on Wednesday. He had Thursday off, and then he worked 8 hours on Friday. How much money did Timothy earn in all last week?

First Step Timothy earns $11 per hour. Last week, he worked 10 hours on Monday, 8 hours on Tuesday, and 8 hours on Wednesday. He had Thursday off, and then he worked 8 hours on Friday. How much money did Timothy earn in all last week? Similar to #2! Add the total number of hours that Timothy worked: 10 hours on Monday 8 hours on Tuesday 8 hours on Wednesday 8 hours on Friday

Next Step Timothy earns $11 per hour. Last week, he worked 10 hours on Monday, 8 hours on Tuesday, and 8 hours on Wednesday. He had Thursday off, and then he worked 8 hours on Friday. How much money did Timothy earn in all last week? Take your answer and multiply it by 11.

Answer to #5 Timothy earns $11 per hour. Last week, he worked 10 hours on Monday, 8 hours on Tuesday, and 8 hours on Wednesday. He had Thursday off, and then he worked 8 hours on Friday. How much money did Timothy earn in all last week? $374

#6 Dakota and Janelle went to lunch at a cafe. They ordered a spinach salad for $5.85, a tuna sandwich for $6.35, and 2 glasses of lemonade for $2.10 each. The tax was $1.65. They gave the waiter $20.00. How much change should they have received?

First Step Dakota and Janelle went to lunch at a cafe. They ordered a spinach salad for $5.85, a tuna sandwich for $6.35, and 2 glasses of lemonade for $2.10 each. The tax was $1.65. They gave the waiter $20.00. How much change should they have received? Add up their bill – lining up the decimals as we add! Salad $5.85 Sandwich $6.35 Lemonade $2.10 Lemonade $2.10 Tax $1.65

Next Step Dakota and Janelle went to lunch at a cafe. They ordered a spinach salad for $5.85, a tuna sandwich for $6.35, and 2 glasses of lemonade for $2.10 each. The tax was $1.65. They gave the waiter $20.00. How much change should they have received? Take $20.00 and subtract the bill total

Answer to #6 Dakota and Janelle went to lunch at a cafe. They ordered a spinach salad for $5.85, a tuna sandwich for $6.35, and 2 glasses of lemonade for $2.10 each. The tax was $1.65. They gave the waiter $20.00. How much change should they have received? $1.95

#7 Robert was collecting coins. He got 8 coins from his piggy bank and 15 coins from his brother. His father gave Robert 2 coins. Robert gave 6 of the coins to his friend Kristen. How many coins did Robert have left?

First Step Robert was collecting coins. He got 8 coins from his piggy bank and 15 coins from his brother. His father gave Robert 2 coins. Robert gave 6 of the coins to his friend Kristen. How many coins did Robert have left? Add together the number of coins Robert collected: 8 coins + 15 coins + 2 coins

Next Step Robert was collecting coins. He got 8 coins from his piggy bank and 15 coins from his brother. His father gave Robert 2 coins. Robert gave 6 of the coins to his friend Kristen. How many coins did Robert have left? Take your answer and subtract 6

Answer to #7 Robert was collecting coins. He got 8 coins from his piggy bank and 15 coins from his brother. His father gave Robert 2 coins. Robert gave 6 of the coins to his friend Kristen. How many coins did Robert have left? 19 coins

#8 Damon wants to ride the bumper cars 5 times and the Ferris wheel 3 times. It costs 5 tickets to ride the bumper cars and 2 tickets to ride the Ferris wheel. How many tickets does Damon need?

First Step Damon wants to ride the bumper cars 5 times and the Ferris wheel 3 times. It costs 5 tickets to ride the bumper cars and 2 tickets to ride the Ferris wheel. How many tickets does Damon need? Figure out how many tickets he would need for the bumper cars: 5 (the number of times he wants to ride) times 5 (the number of tickets each time he rides) 5 x 5

Next Step Damon wants to ride the bumper cars 5 times and the Ferris wheel 3 times. It costs 5 tickets to ride the bumper cars and 2 tickets to ride the Ferris wheel. How many tickets does Damon need? Same idea for the Ferris wheel 3 (the number of times he wants to ride) times 2 (the number of tickets each time he rides) 3 x 2

Next Step Damon wants to ride the bumper cars 5 times and the Ferris wheel 3 times. It costs 5 tickets to ride the bumper cars and 2 tickets to ride the Ferris wheel. How many tickets does Damon need? Take the number of tickets for bumper cars and add the number of tickets for the Ferris wheel

Answer to #8 Damon wants to ride the bumper cars 5 times and the Ferris wheel 3 times. It costs 5 tickets to ride the bumper cars and 2 tickets to ride the Ferris wheel. How many tickets does Damon need? 31 tickets

#9 A cafe has 18 indoor tables and 6 outdoor tables. Each indoor table has 5 chairs, and each outdoor table has 2 chairs. How many chairs are there in all?

First Step A cafe has 18 indoor tables and 6 outdoor tables. Each indoor table has 5 chairs, and each outdoor table has 2 chairs. How many chairs are there in all? Multiply the number of indoor tables by the number of indoor chairs at each table: 18 indoor tables; each table has 5 indoor chairs 18 x 5

Next Step A cafe has 18 indoor tables and 6 outdoor tables. Each indoor table has 5 chairs, and each outdoor table has 2 chairs. How many chairs are there in all? Same idea for the outdoor tables: Multiply the number of outdoor tables times the number of outdoor chairs at each table 6 outdoor tables, each table has 2 outdoor chairs 6 x 2

Next Step A cafe has 18 indoor tables and 6 outdoor tables. Each indoor table has 5 chairs, and each outdoor table has 2 chairs. How many chairs are there in all? Add the total number of indoor chairs + the total number of outdoor chairs

Answer to #9 A cafe has 18 indoor tables and 6 outdoor tables. Each indoor table has 5 chairs, and each outdoor table has 2 chairs. How many chairs are there in all? 102 chairs

#10 Paula wants to ride the Ferris wheel, the roller coaster, and the log ride. The Ferris wheel costs 2 tickets, the roller coaster costs 3 tickets and the log ride costs 3 tickets. Paula has 3 tickets. How many more tickets should Paula buy?

First Step Paula wants to ride the Ferris wheel, the roller coaster, and the log ride. The Ferris wheel costs 2 tickets, the roller coaster costs 3 tickets and the log ride costs 3 tickets. Paula has 3 tickets. How many more tickets should Paula buy? Add up how many tickets it would cost Paula: Ferris Wheel = 2 tickets Roller Coaster = 3 tickets Log Ride = 3 tickets

Next Step Paula wants to ride the Ferris wheel, the roller coaster, and the log ride. The Ferris wheel costs 2 tickets, the roller coaster costs 3 tickets and the log ride costs 3 tickets. Paula has 3 tickets. How many more tickets should Paula buy? Take your answer and subtract the 3 tickets Paula already has.

Answer to #10 Paula wants to ride the Ferris wheel, the roller coaster, and the log ride. The Ferris wheel costs 2 tickets, the roller coaster costs 3 tickets and the log ride costs 3 tickets. Paula has 3 tickets. How many more tickets should Paula buy? 5 tickets

#11 Riya wants to buy a dictionary that costs $13, a dinosaur book that costs $15, and a children's cookbook that costs $19. She has saved $28 from her allowance. How much more money does Riya need to buy all three books?

First Step Riya wants to buy a dictionary that costs $13, a dinosaur book that costs $15, and a children's cookbook that costs $19. She has saved $28 from her allowance. How much more money does Riya need to buy all three books? Add together all of the books: Dictionary = $13 Dinosaur Book = $15 Cook Book = $19

Next Step Riya wants to buy a dictionary that costs $13, a dinosaur book that costs $15, and a children's cookbook that costs $19. She has saved $28 from her allowance. How much more money does Riya need to buy all three books? Take your answer and subtract the $28 she already has

Answer to #11 Riya wants to buy a dictionary that costs $13, a dinosaur book that costs $15, and a children's cookbook that costs $19. She has saved $28 from her allowance. How much more money does Riya need to buy all three books? $19

#12 Mariah bought 9 packs of red bouncy balls, 2 packs of yellow bouncy balls, and 7 packs of green bouncy balls. There were 4 bouncy balls in each package. How many bouncy balls did Mariah buy in all?

First Step Mariah bought 9 packs of red bouncy balls, 2 packs of yellow bouncy balls, and 7 packs of green bouncy balls. There were 4 bouncy balls in each package. How many bouncy balls did Mariah buy in all? Add up the number of packs she bought.

Next Step Mariah bought 9 packs of red bouncy balls, 2 packs of yellow bouncy balls, and 7 packs of green bouncy balls. There were 4 bouncy balls in each package. How many bouncy balls did Mariah buy in all? Take your answer and multiply it by 4.

Answer to #12 Mariah bought 9 packs of red bouncy balls, 2 packs of yellow bouncy balls, and 7 packs of green bouncy balls. There were 4 bouncy balls in each package. How many bouncy balls did Mariah buy in all? 72 bouncy balls

#13 Marshall saved $42 in June, $16 in July, and $43 in August. Then Marshall spent $19 on school supplies and $73 on new clothes. How much money does Marshall have left?

Answer to #13 $9

#14 The school cafeteria has 5 round tables and 11 rectangular tables. Each round table has 3 chairs, and each rectangular table has 6 chairs. How many chairs are there in all?

Answer to #14 81 chairs

#15 There are 6 forks in the silverware drawer. There are 4 more knives than forks, and there are twice as many spoons as knives. How many pieces of silverware are there in all?

Answer to #15 36 pieces of silverware

#17 Charles bought 4 cartons of ice cream and 6 cartons of yogurt. Each carton of ice cream cost $6 and each carton of yogurt cost $1. How much more did Charles spend on ice cream than on yogurt?

Answer to #17 $18

#18 Avery went to a pizza place with 2 friends. They ordered a large mushroom pizza for $20.55 and a garden salad for $6.30. They also got 2 sodas for $1.30 each. The tax came to $1.55. How much change should they have received from $35.00?

Answer to #18 $4

#19 Nancy wants to buy a jump rope that costs $10, a board game that costs $6, and a playground ball that costs $8. She has saved $1 from her allowance, and her uncle gave her $7. How much more money does Nancy need to buy the jump rope, the game, and the ball?

Answer to #19 $16

#20 Devorah had 20 stickers. She bought 24 stickers from a store in the mall and got 26 stickers for her birthday. Then Devorah gave 3 of the stickers to her sister and used 25 to decorate a greeting card. How many stickers does Devorah have left?

Answer to #20 42 stickers

#21 Mike made 4 stacks of wooden blocks. The first stack was 10 blocks tall. The second stack was 9 blocks taller than the first. The third stack was 11 blocks shorter than the second stack, and the last stack was 9 blocks taller than the third stack. How many blocks did Mike use in all?

Answer to #21 54 blocks

#22 Dylan had $9. Then he saved $13 from his allowance and spent $6 on a comic book and $5 on a puzzle. How much money does Dylan have left?

Answer to #22 $11

#23 In P'eng's toy bin there are 11 red blocks. There are 2 more yellow blocks than red blocks. There are also 10 more blue blocks than red blocks. How many blocks are there in all?

Answer to #23 45

#24 For soccer season, Tabitha wants to buy a new soccer ball, a pair of shorts, and a pair of soccer shoes. The ball costs $14.05, the shorts cost $5.20, and the shoes cost $13.65. Tabitha has $19.80. How much more money does Tabitha need?

Answer to #24 $13.10

#25 Liam's mom gave him $87 to go shopping. He bought a sweater for $17, a T-shirt for $10, and a pair of shoes for $24. How much money does Liam have left?

Answer to #25 $36