The distance between the two robots is twenty feet. SO D1 + D2 = 20 feet D = distance V= velocity
V1t + V2t = 20 feet (t)(V1 + V2) = 20 feet D = distance V= velocity the robots move towards each other This robot travels at a rate of 2 feet per second This robot travels at a rate of 5 feet per second so V1t + V2t = 20 feet & (t)(V1 + V2) = 20 feet
20 feet T= ______________________ (V1+V 2)
T= they will hit or cross in 2.86 seconds 20 feet (V1+V 2) ______________________ (V1+V 2) 20 feet/7 feet/second = 2.86 seconds they will hit or cross in 2.86 seconds