Section 6.1 Ratios and Rates.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Math 015 Section 7.2 Ratios. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
Advertisements

A ratio is a comparison of two quantities by division.
Ratios Rates and Unit Rate
Chapter 5 Ratios, Rates, Proportions
Copyright © 2012 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall. Chapter 5 Ratio, Proportion, and Measurement.
Fractions, Decimals and Percents
Ratio- compares one number to another.
The root word of rational is ratio.
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
The following are some examples of fractions: This way of writing number names is called fraction notation. The top number is called the numerator and.
60 cm : 200 cm can be written as the fraction . 60 cm 200 cm
4/17/2013 Review of Unit Rate.
Representing Ratios as Concrete Models & Fractions Lesson 2 3 rd 6 Weeks TEKS 6.3B.
1 ratios 9C5 - 9C6 tell how one number is related to another. may be written as A:B, or A/B, or A to B. compare quantities of the same units of measurement.
Copyright © Cengage Learning. All rights reserved. Rational Expressions and Equations; Ratio and Proportion 6.
Proportionality: Ratios and Rates
ratio percent Write fractions as percents and percents as fractions.
* A ratio is a comparison of two quantities by division. Ratios like 1 out of 2 can be written as 1:2, ½, or 1 to 2. * When ratios compare a number to.
Convert: fractions to decimals and decimals to fractions.
Writing a Fraction as a Decimal EXAMPLE 1 Lighthouses At one time, 31 out of the 50 states in the United States had lighthouses. This can be written as.
Rational numbers. Whole numbers Whole numbers Rational numbers Whole numbers Natural numbers Integers / ¾ 18% A rational number.
1.3 Algebra 1 Rational Numbers A rational number is the quotient of two integers. (a fraction) *A number written in decimal notation is also a rational.
Ratio, Proportion, and Triangle Applications Chapter Six.
Holt CA Course Identifying and Writing Proportions Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
Percents and Fractions. Vocabulary A percent is a ratio that compares a number to 100. It means “per 100.” 49 out of 100 is 49%.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
6.2 Ratios The student will describe and compare two sets of data, using ratios, and will use appropriate notations such as a/b, a to b, and a:b.
4.1 Ratio and Proportion Ratio – comparison of two numbers by division. –Can be written: a to b a : b where b ≠ 0. If a and b represent quantities measured.
Copyright © 2011 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall. Chapter 6 Ratio, Proportion, and Triangle Applications.
RATIOS AND PROPORTIONS
Copyright © 2008 Pearson Addison-Wesley. All rights reserved. Chapter 4 Ratios and Proportions.
Bellwork Write each rational number as a fraction in simplest form.
PERIMETER AND SOLUTION PROBLEMS ASSIGNMENT. 1. What is the perimeter of the below shape? 10 – 5n 12n+2 15n - 5.
Module 7 Test Review. Understanding Ratios Ratios can be written in three ways –Using the word “to” 18 to 13 –As a fraction –Using a colon : 18:13 Write.
Conversions % Multiply by a special form of 1 Divide 2 by 5
Converting Fractions to Decimals 1.Arrange the numerator as the dividend and the denominator as the divisor. 4 3 ) ) DIVISOR DIVIDEND NUMERATOR.
Ratios and Rates. ratio – A ratio is a comparison of two or more quantities. Ratios may be written in colon form ( 1:2 ) or in fraction form ( 1/2 ).
9/15/16 & 9/16/16 A ratio is a comparison of two quantities. A ratio can be written three ways: 3:53/5 3 to 5 BACK.
8.1 Multiplying and Dividing Rational Expressions
Unit Rates Lesson 6-2.
Math 015 Section 7.2 Ratios.
5 Chapter Chapter 2 Ratio, Proportion, and Measurement.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
3 Chapter Chapter 2 Fractions and Mixed Numbers.
Simplest Form of a Fraction
Objective: Determine unit rates
Unit Rates Lesson 6-2.
Unit Rates Lesson 6-2.
5 Chapter Chapter 2 Ratio and Proportion.
Bell Ringer I will not answer questions about the Bell Ringer
Ratio and Proportion.
Ratios, Rates, and Unit Rates
Percents, Fractions, and Decimals
Percents.
Percents, Fractions, and Decimals
Rate By, Mrs. Muller.
Ratios involving complex fractions
Which fraction is the same as ?
Divide Remainder forms a fraction Step 1: Step 1: Step 2:
Direct Conversions Dr. Shildneck.
Percents, Fractions, and Decimals
6-1: Ratios and Rates.
Chapter 3: Solving Equations
Ratio and Proportion.
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Bell Ringer I will not answer questions about the Bell Ringer
Improper and Mixed Fractions
Say the decimal properly. Write the fraction, then simplify.
Ratios Chapter 7 Section 7.1.
Chapter 1 Vocabulary Sections1-1,1-2,1-3
Presentation transcript:

Section 6.1 Ratios and Rates

Ratio Ratio is the quotient of two quantities. Ratio can be written in three notations Fraction notation To notation a to b Colon notation a : b

Example Write the ratio 25:39 in to notation. Write the ratio ¾ in colon notation Write the ratio 2.5 to 1.6 in fraction notation

Example Find the ratio of the width to the perimeter given the swimming pool below.

Rate A special type of ratio is a rate. Rates are used to compare different kinds of quantities.

Example Given the statement 5 shrubs every 15 feet Write the rate as a fraction then simplify.

Example Given the statement 8 phone lines for 36 employees Write the rate as a fraction then simplify.

Unit Rate A rate where the denominator reduces down to one, if needed divide with decimals.

Example Write each rate as a unit rate The state of Delaware has 631,500 registered voters for two senators.

Example Write each rate as a unit rate 275 miles in 4 hours

Example Find the unit price for each and then decide which one is the better buy. Crackers $3.29 for 8 ounces $4.79 for 12 ouncs

Example Find the unit price for each and then decide which one is the better buy. Shampoo 20 ounces for $1.89 32 ounces for $3.19