MONDAY TUESDAY WEDNESDAY

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Problem Solving The Problem Solving Plan & Problem Solving Strategies.
Advertisements

Lesson 4-4 Example Solve. DRINKS It costs $3 per bottle of orange drink. Graph an equation to represent the cost of purchasing x bottles of orange.
Week 2--Glad you came back! Please take out your homework. Staple it if necessary. Your homework and exploration should be turned in separately. Make sure.
 Turn in homework for credit  Attendance5 min  Week 4 homework review15 min  Solving a Simpler Related Problem20 min  In-Class Practice10 min.
 Attendance5 min  Week 2 information updates2 min  $15 class fee, room parent  Quick review of assessment2 min  Grading policy  Test taking strategies6.
A B C Estimate and pick the most appropriate answer 576/ End Review Question 1.
Special Products Section 6.4. Find the product. (x + 2)(x + 2) (x + 3)(x + 3)
Estimation, Rounding, & Exponents Quiz Review A B C Estimate and pick the most appropriate answer 576 ÷ End Review Question 1.
Problem solving Math 123. Why problem solving? Essential for mathematics According to NCTM, one of the processes through which mathematics should be.
3.4 3x3 Word Problems Algebra 2 Standard 2.0.
Problem Solving Strategies: Story Problems
What is the Best Price?. I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice.
Algebra. PDN  Complete your note card as shown:
Section 6.21 aGive the ratio of two different measures as a rate. bFind unit prices and use them to compare purchases.
Solving Compound Inequalities. Compound Inequality – two inequalities connected by and or or.
1.3 Problem Solving p.22. Polya’s 4 Steps in Problem Solving 1.Understand the problem. a. Read the problem several times. b. Write down what you know.
Problem Solving. What is Problem Solving???? Well you could find several definitions of problem solving, but we only have to concentrate in the fact that.
Warm Up. Lesson 10: Interpreting Graphs of Proportional Relationships I can represent proportional relationships by equations. I can explain what a point.
Lesson 1-1 Pages 6-10 The “Four-Step Problem Solving Plan”. 1. Explore (Read) 2. Plan (Decide) 3. Solve (Do) 4. Examine (Check) Lesson Check 1-0.
Lesson 1-1 Pages 6-8 The “Four-Step Plan”. 1. Explore (Read) 2. Plan (Decide) 3. Solve (Do) 4. Examine (Check) Lesson Check 1-0.
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 3 cups of chocolate chips for every 8 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
Twenty Questions Subject: -Translating expressions -Solving equations -Word problems.
Solving Inequalities by Addition & Subtraction. Objective: Essential Question: How can we use inverse operations to solve one step addition and.
Warm-Up Scott had $ He purchased two apples for $1.13 each and one bottle of juice for $1.76. There was no sales tax. How much money did Scott have.
2-9 Problem Solving Objective: To explore problem situations, and to translate verbal sentences and problems into equations or formulas and vice versa.
3.4 Solving Multi-Step Equations Work backward is one of many problem-solving strategies that you can use. Here are some other problem-solving strategies:
GOAL: FACTOR CUBIC POLYNOMIALS AND SOLVE CUBIC EQUATIONS Section 6-5: Factoring Cubic Polynomials.
Section 5-5: Factoring Using Special Patterns Goal: Factor Using Special Patterns.
To make chocolate chip cookies, use 4 cups of flour for every 3 cups of chocolate chips. If Charlie uses 12 cups of flour, how many cups of chocolate chips.
Multiplying with 9 MAFS.3.OA.3.7 MAFS.3.OA.4.9.
In the last section, you figured out how to determine what values of x make one expression greater than another. In this lesson you will study what can.
Problem Solving Strategies and Real World Experience Presented by: Angel S. Child.
Proportions How to Write and Solve Them. PROBLEM: I saw at Office Depot that pencils were priced at a dozen for $1.50 How much is it for one pencil? How.
Do Now Laurie and Cynthia played 5 games of checkers together. The ratio of games that Laurie won to games that she lost was 2:3. What was Laurie’s ratio.
Grade 3. Confidential2 Step 1: Read Read the problem to: See what you need to find. Identify information that will help you find it. What do you know?
5th Grade Math Created by Educational Technology Network
Week 7 Name ____________________ 122,342 Day , ,291 Day 2
5. 2 Proportions 5. 2 Extension: Graphing Proportional Relationships 5
1.6 The Price Is…Close Using Unit Rates in Real World Applications
X.2 Solving Systems of Linear Equations by Substitution
ROUNDING 54 ______ 26 ______ 39 ______ 13 ______ 99 ______ 07 ______
Chapter 1: Arithmetic & Prealgebra
Problem Solving Strategies
Introduction to Conservation of Energy
Using Estimation Strategies
“Don’t make me read, make me understand “
Name: __________________________ Points Achieved:
Polya’s Problem Solving
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY
3.5a Homework Name: ___________________________ Date:______________
TNReady Practice February 1-5
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
Unit 5. Day 7..
Week 6 14 – 17 September 2015.
Board Work (Monday, ).
Equivalent Ratios TeacherTwins©2015.
Learning Activity Students Start On-time
Coordinate Algebra Day 11
Journal collection Write the definition of what it means to factor a whole number. Why does it not make sense to talk about the Least Common Factor? Greatest.
Please copy your homework into your assignment book
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY
VMT 1 Review
7th Grade Math Warm-ups Week of October 5-9, 2015.
Lets’s take a “fraction” of the day and Practice! Ha Ha Ha
Week of October 28- November 1, 2013
Week 1: May 4-8.
More Problem Solving.
Problem Solving Strategies and Real World Experience
Equivalent Ratios.
Presentation transcript:

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY Name: __________________________________________ Date: ______________________ Period: ____   Weekly Homework 1 - 5 Show all of your work to get credit. MONDAY TUESDAY WEDNESDAY 1. Seven more than three times a number is 31. Find the number. 1. The sum of 4 times some number and 99 is 299. What is the number? 1. ) If 5 apples cost $2.99, how much does one apple cost to the nearest cent?   2. To make 3 dozen chocolate chip cookies, you need 2½ cups of flour. If you want to make 200 cookies, how much flour will you need? 2. 2. What is a better buy? Show all work!   a) a 64 ounce bottle of juice for $4.79  or   b) a 48 ounce bottle of the same juice for 3.72?

Choose a problem solving strategy and include it in the plan part of your problem solving board. - Solve a simpler problem - Draw a Model - Write an equation - Draw a diagram - Look for a pattern - Use logical reasoning - Guess and check - Work backwards - Estimate   Use the problem solving board to solve the problem below. Be sure to include at least one problem solving strategy in the plan section. Reasonable? Coach Bennet wants to purchase new shoes for all of the volleyball players before next season. She found out there are special prices for buying in bulk. Nike shoes cost $650 or twenty pairs of shoes and Adidas cost $335 for ten pairs. Which is the better deal?