Ch. 7 Ratios and Proportions

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Using the Conversion Factor
Advertisements

Using the Conversion Factor
Math 015 Section 7.4 Proportions. Obj: To determine whether a proportion is true A proportion is a statement of equality between two ratios or between.
Math 009 Unit 5 Lesson 4. Obj: To determine whether a proportion is true A proportion is a statement of equality between two ratios or between two rates.
4-1 Ratios & Proportions.
Convert Unit Rates.
5-3 Dimensional Analysis Warm Up Problem of the Day
6th Grade Math Homework Page 394 #1-10 Answers.
= = Proportions A proportion is an equation that states
Conversions 8th Grade Math.
1 Math Solving Proportions. 2 Vocabulary ► Proportion—an equation that shows that two ratios are equivalent. ► Cross Product—the product of the numerator.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
Solving Proportions. 2 ways to solve proportions 1. Equivalent fractions (Old) Cross Products (New)
Dimensional Analysis. Measurement Ratios In order to use dimensional analysis, you have to understand that you need to use ratios that have a value of.
SOLVING AND APPLYING PROPORTIONS
Transparency 1 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Fill in the Missing Numbers 1 foot = _____ inches 1 meter = _____ centimeters 1 pound = _______ ounces 1 minute = ______ seconds 1 hour = ________ minutes.
5-4 Dimensional Analysis Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Module 7 Test Review. Understanding Ratios Ratios can be written in three ways –Using the word “to” 18 to 13 –As a fraction –Using a colon : 18:13 Write.
Dimensional Analysis. What is Dimensional Analysis? Have you ever used a map? Since the map is a small-scale representation of a large area, there is.
Warm Up Simplify the following For questions 1-3, State whether your answers are rational or irrational numbers.
Using the Conversion Factor
Unit you are changing into
5-4 Dimensional Analysis Warm Up Problem of the Day
Dimensional Analysis Definition
Fill in the Missing Numbers
Dimensional Analysis.
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra.
Ratios and Rates Chapter 7.
4.7 Ratios, Proportions, & Converting Units of Measure
Using the Conversion Factor
Section 8.1 Ratio and Proportion
Section 8.1 Ratio and Proportion
Using the Conversion Factor
Similar Solids and Scale Factor
Solve: 3x + 2 = 6x – 1 a.) -1 b.) 1/3 c.) 1.
Using the Conversion Factor
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
Question: You can run at a rate of 6 miles per hour. How many inches per minute is this?
Using the Conversion Factor
Change each fraction to a percent.
2-7 Solving Proportions.
Warm-up 15 August 2017  .
Jeopardy Customary Units Percent Problems Scale Factor Unit Rate
7.3: Analyze Units Objective:
3.5 Writing Ratios & Proportion
Using the Conversion Factor
Ratios, Fractions, and Percents
Unit Rates and Proportional Reasoning
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Using the Conversion Factor
DIMENSIONAL ANALYSIS PROBLEMS - REVIEW
Using the Conversion Factor
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Bell Work: Compare each fraction using <, =, or >
Problem of the Day The last time you bought pizza, 3 pizzas were enough to feed 7 people. At that rate, how many pizzas should you buy for a party for.
6-1: Ratios and Rates.
Algebra 1 Section 3.2.
Ratio and Proportion.
n + 2 = n R+2+3 = 4 3m+4m = Ticket in the door
What is a “ratio”? How do you write a ratio?
Copy planner 7-1 Ratios and Proportions Warm Up
Solving Proportions Identify and use ratios to compare quantities; understand that comparing quantities using ratios is not the same as comparing.
1. The car used 3 gallons of gas to travel 175 miles.
Using Cross Products Chapter 3.
Presentation transcript:

Ch. 7 Ratios and Proportions

Ch 7 Getting Started (p.287) Ratio Percent 48.1 77.5 7.4 2.9 1/5 2/3 19/23 3/5 39/50 8/25 3/50 9/10 24 40 5.5 3 1/3 6 ft 3 lb 1 ½ yd 195 min

7-1 Ratios Fractions and in simplest form Write each ratio as a fraction 25 to 10 6:18 8 to 56 27:15

7-1 Ratios Equivalent ratios have same value = should simplify to the same thing Is each set equivalent? (prove with work) 6 to 8 and 36 to 48 9 to 2 and 45 to 6 3 to 8 and 6 to 12 35:5 and 14:2

7-1 Ratios It is recommended that no more than one person be allowed into the shallow end of an outdoor public pool for every 15 feet of surface area. If a local pool’s shallow end has a surface area of 1800 square feet, are the lifeguards correct to allow 120 people into that part of the pool?

7-1 Ratios p. 290 #15-31 odd 15. 1/5 17. 15/7 19. 11/30 21. 3/16 23. 5/1 25. 3/8 27. yes both simplify to 3/5 29. yes both simplify to 8/21 31. yes both simplify to 4/3

7-2 Rates Ratios with different labels UNIT rates have a denominator of ONE rate: 24 miles in 3 hours or 24 mi/3 hr unit rate: 24 (÷3) = 8 mi or 8 mi/hr 3 (÷3) 1 hr

7-2 Rates Make each ratio into a unit rate 228 feet in 24 seconds $2 for six oranges 300 tickets in 6 days 220 miles on 8 gallons of gas

7-2 Rates Best Buy (not the store) the best option for buying an item is to get the one with the lowest unit rate 3 sizes of peanut butter, which is the best buy? $2.49 for 12 oz. $5.30 for 40 oz. $10.89 for 80 oz.

7-2 Rates Best Buy (not the store) 4 sizes of OJ, which is the best buy? $1.28 for 16 oz. $1.92 for 32 oz. $2.56 for 64 oz. $3.36 for 96 oz.

7-2 Rates p. 294 #10-17 all 10. 60 mi.hr 11. 152 cust./day 12. 30 ppl/cls 13. $1.48/lb 14. $0.14/oz 15. 270 cal/serv. 16. 3.08 m/s 17. 32 mi/gal 18. 12 oz bag 19. 150 aspirin 20. B it has 4.38 mg/oz instead of 5.83 21. 4,000 gal/min

7-3 Solving Proportions proportions state that two ratios are equal if two ratios are equal (proportional), then they have the same cross products Are the ratios proportional? 6 = 3 10 5 $5 = $18 8oz 32 oz

7-3 Proportions Check to see if each set of ratios can form a proportion 21 mi/6 hr and 14.3 mi/3 hr $8/20 lb and $24/60 lb 27/6 and 9/2

7-3 Proportions Solving Proportions We can use proportions any time that we are comparing two similar things Can use the complete information we know to fill in other missing information Use cross products and basic equations to solve proportions

7-3 Proportions Cross Products to solve 5 = 10 9 x 2 = x 12 36

7-3 Proportions Cross Products to solve 6 = 3 5 x 3 = 760

7-3 Proportions The toy car shown below is modeled after a real car. If the real car is 4.79 meters long, how wide is it? 6.6 cm 15.4 cm

7-3 Proportions An 8 oz. glass of orange juice contains 72 mg of vitamin C. How much juice contains 60 mg of vitamin C? p. 300 #42-46

Review p.300 #48-60

Quiz 3-D: Wednesday 2/1 write and simplify ratios (7-1) calculate unit rates (7-2) confirm proportions (7-3) solve proportions (7-3)