Simple Calculation.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Properties of Real Numbers. Closure Property Commutative Property.
Advertisements

Algebraic Properties: The Rules of Algebra Be Cool - Follow The Rules!
1.7 – Linear Inequalities and Compound Inequalities
(2 + 1) + 4 = 2 + (1 + 4) Associative Property of Addition.
PROPERTIES REVIEW!. MULTIPLICATION PROPERTY OF EQUALITY.
Algebra 1 Chapter 1 Section Properties of Real Numbers The commutative and associate properties of addition and multiplication allow you to rearrange.
Algebra Properties of Real Numbers
Operations with Rational Numbers. When simplifying expressions with rational numbers, you must follow the order of operations while remembering your rules.
1. 3 x = x 3 2. K + 0 = K (3 + r) = (12 + 3) + r 4. 7 (3 + n) = n Name the Property Commutative of Multiplication Identity of Addition.
Properties of Addition and Multiplication. Commutative Property In the sum you can add the numbers in any order. a+b = b+a In the product you can multiply.
Commutative Properties The Commutative Property is when a change in the order of the numbers does not change the answer. For example, addition would be:
Properties and Mental Computation p. 80. Math talk What are some math properties that we use? Why do you think we have them? Do you ever use them?
Properties from Algebra
Thinking Mathematically
Section 1.3 Properties. Properties of Equality Reflexive Property: a=a Symmetric Property: If 3=x, then x=3 Transitive Property: If x=y and y=4 then x=4.
Properties Problem. Fill in the blanks with the correct property 1. 4x + 5(-3 + 7x) = 24Given 2. 4x – x = 24___________________ 3. 4x + 35x – 15.
1.2 Field Axioms (Properties) Notes on a Handout.
by D. Fisher (2 + 1) + 4 = 2 + (1 + 4) Associative Property of Addition 1.
Multiplying Whole Numbers SWBAT multiply with zeros in one or more whole-number factors.
(2 + 1) + 4 = 2 + (1 + 4) Associative Property of Addition.
Properties of Addition and Multiplication. Distributive Property A(B + C) = AB + BC 4(3 + 5) = 4x3 + 4x5.
Properties Associative, Commutative and Distributive.
PROPERTIES OF REAL NUMBERS. COMMUTATIVE PROPERTY OF ADDITION What it means We can add numbers in any order Numeric Example Algebraic Example
Properties of Addition and Multiplication. Commutative Property  Commute or move around  Changing the order of the numbers in the problem does not change.
Properties Objective: To use the properties of numbers. Do Now 1.) = 3.) ( 2  1 )  4 = 2.) =4.) 2  ( 1  4 ) =
Mental Math Tricks. Properties of addition of natural numbers Result of an addition is called a SUM Addition is a commutative operation a+b=b+a Order.
by D. Fisher (2 + 1) + 4 = 2 + (1 + 4) Associative Property of Addition 1.
(2 + 1) + 4 = 2 + (1 + 4) Associative Property of Addition.
Distributive Commutative Addition Zero Property Additive Inverse 0 Multiplicative Identity Commutative Multiplication Multiplicative Inverse Additive Identity.
Mathematics Chapter One. Commutative law 5+3=? The order of adding any 2 numbers does not affect the result. This is the same for multiplication and division.
Properties A property is something that is true for all situations.
Objective- To justify the step in solving a math problem using the correct property Distributive Property a(b + c) = ab + ac or a(b - c) = ab - ac Order.
(2 x 1) x 4 = 2 x (1 x 4) Associative Property of Multiplication 1.
CHAPTER 4 LESSON 3 Multiplying Matrices VOCABULARY  NONE.
Properties of Real Numbers
Linear Algebra Lecture 2.
Laws of operation.
Properties of Operations
Objective The student will be able to:
Commutative Property of Addition
Properties of Real Numbers
double times multiple Multiplication factor multiply
Multiply by multiples of 10
Properties A property is something that is true for all situations.
Properties of Addition and Multiplication
Multiplication and Division by Powers of Ten
Distributive law of multiplication
Commutative law.
Boolean Algebra.
Number Properties Rules of the game
7) Properties LT# 1E.
Equations and Inequalities
Commutative and Associative Properties
Number Properties Rules of the game
Properties in Math.
Multiply by multiples of 10
Real Numbers and their Properties
Indicator 10 Solving Inequalities.
The properties of the division operation
Properties of Real Numbers
Commutative law Associative law.
Commutative law Associative law.
Properties A property is something that is true for all situations.
Objective The student will be able to:
Warm-Up Find the slope of 4y = 3x + 21 Solve -3x – 5 = x + 12
1.5: Solving Inequalities
Properties of Real Numbers
Properties of Numbers Review Problems.
The application of the laws of operation
Presentation transcript:

Simple Calculation

Operation Properties Commutative law of addition a+b=b+a Commutative law of multiplication Associative law of addition Associative law of multiplication Property of division Distributive law of multiplication a+b=b+a a×b=b×a (a+b)+c=a+(b+c) (a×b)×c=a×(b×c) a÷b÷c=a÷ (b×c) (b and c ≠ 0) (a+b)×c=a×c+b×c

Fill in the brackets (1)5600÷(56×25)= 5600 56 25 (2)(10+7)×9= ×9+ ×9 (3) 18 + 64 +82=64 +( + ) (4) 125 × 9 × 8= × ×9 (5)37×24-37×4=37×( - ) ÷ ÷ 10 7 18 82 125 8 24 4

True or False? (1)7200÷24÷3 = 7200÷(24×3)( ) (2)246÷6 = 246÷2÷3 ( ) (3)125×71×8 = (125×8)×(71×8) ( ) √ √ 246÷(2×3) × 125×8× 7

Choose (1)Which answer is the same with 24×12+24 A)24×(12+24) B)24×12+24×24 C)24×(12+1) ×1

Fill in the bracket (A+B)×C=28,B×C=7 A×C=( ) (A+B)×C= 28 A ×C+B ×C= 28 21 7

BOYS: GIRLS: 100+100= 49+57= 600-300= 124-76= 30 + 40 = 36+48= 200 106 300 48 84 70

Make tens 10 1 9 2 8 3 7 4 6 5 5

Game I say “1” You say “9”

10 5 + 7 + 5 = 17 10 19 4 + 6 + 9 = 20 2 + 13 + 7 = 22 20 1 + 10 + 19 = 30 30 22 + 14 + 8 = 44

Make hundreds 9 10 3 9 10 6 1 +( ) 1 0 0 1 2 8 + ( ) 4 0 0 3 9 2 7 2 7 9 10 3 4 5 +( ) 8 0 0 4 5 5

Make hundreds 159-( )=100 126-( )=100 218-( )=200 633-( )=600 879-( )=800 59 26 18 33 79

Make hundreds 25×4=100 100÷4=25 50×2=100 100÷25=4 125×8=1000 1000÷8=125

Can we calculate the following simply? 500 √ (1) 155 + 846 + 345 ( ) 100 √ (2) 25×8×4 ( ) x (3) 117 + 484 + 329 ( ) √ (4) 36×101 ( ) =36×(100+1) =36×100+36×1

139+239+261 (2) 139+239+261 =139+(239+261) =139+500 =639 (1) 139+239+261 =(139+261)+239 =400+239 =639

25×32 (2) 25×32 (1) 25×32 =25×(30+2) =25×(4×8) =25 × 30+25 × 2 =750+50 =800 (1) 25×32 =25×(4×8) =(25×4)×8 =100×8 =800

54×28+46×71 Change a number in order to simply calculate 54×28+46×28 54×71+46×71 46×28+46×71