Splash Screen.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Splash Screen Inequalities Involving Absolute Values Lesson5-5.
Advertisements

Example 3 Each day, an elephant eats 5 pounds of food for every 100 pounds of its body weight. How much does a 9300 pound elephant eat per day? SOLUTION.
Proportions  A proportion is an equation with a ratio on each side. It is a statement that two ratios are equal.  3 = 6 is an example of a proportion.
EXAMPLE 2 Using the Cross Products Property = 40.8 m Write original proportion. Cross products property Multiply. 6.8m 6.8 = Divide.
Writing and Solving Proportions. Proportions Proportion is an equation stating that two ratios are equivalent. Proportional are two quantities that form.
Using Cross Products Lesson 6-4. Cross Products When you have a proportion (two equal ratios), then you have equivalent cross products. Find the cross.
Finding a Percent of a Number Lesson 6-7. Using a Proportion Set up a proportion that uses the percent over 100. Cross multiply to write an equation.
Learn to write and solve proportions.
Splash Screen.
Over Lesson 7–3 Determine whether the triangles are similar. Justify your answer. Determine whether the triangles are similar. Justify your answer. Determine.
Splash Screen.
Bell Ringer.
Write and Solve Proportions Lesson Ten boys and 15 girls ran a mile under seven minutes in P.E. a)Write the ratio of boys to girls who ran a mile.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 5–5) Main Idea and Vocabulary Key Concept: Inverse Property of Multiplication Example 1:Find.
1 Math Solving Proportions. 2 Vocabulary ► Proportion—an equation that shows that two ratios are equivalent. ► Cross Product—the product of the numerator.
Objective Students will solve proportions Chapter 8, lesson 2 (8-2).
Splash Screen. Over Lesson 7–2 5-Minute Check 1 Over Lesson 7–2 5-Minute Check 2.
Splash Screen. WARM-UP PROBLEMS: Solve 4x + 8 = 32. Solve 15 – 3a = 45. Solve –9 + 7x = 68.
Over Lesson 6–4 A.A B.B 5-Minute Check 1 Determine whether the sets of numbers in the table are proportional. B. A deli sells 3 pounds of sliced meat for.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 8–1) Main Idea and Vocabulary Example 1:Solve Two-Step Equations Example 2:Solve Two-Step Equations.
Using Proportions Lesson 4-1. Ratio: The comparison of two numbers (written in Algebra as a fraction) Proportion: When two ratios are equal to each other.
Transparency 3 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Solving Proportions. 2 ways to solve proportions 1. Equivalent fractions (Old) Cross Products (New)
Solving Percent Problems Using Proportions
Transparency 6 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Splash Screen.
Finding a Percent of a Number
  A ratio is a way to compare two quantities that are measured in the same units by using division  45 : 100 Ratio.
S OLVING P ROPORTIONS Lesson 2-7. Warm Up: You are making beaded necklaces using a pattern in which 2 large red beads are followed by 3 small blue beads.
Equations with fractions can be simplified by multiplying both sides by a common denominator. 3x + 4 = 2x + 8 3x = 2x + 4 x = 4 Example: Solve
Splash Screen. Solve each equation. Check your solution = 4m Four less than six times a number is 32. Find the number. 6. Daryl can cut.
Splash Screen. Lesson Menu Objectives Vocabulary Example 1 Example 2 Quick Quiz.
Lesson 6-1 Proportions. Objectives Write ratios Use properties of proportions.
Example 2 Hair Growth Human hair grows about 0.7 centimeter in 2 weeks. How long does hair take to grow 14 centimeters? Writing and Solving a Proportion.
Math Words to Know LESSON GOAL: I can recognize key math terms and be able to use them in real world situations.
Holt Algebra Percents 2-8 Percents Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson Presentation Warm Up Warm Up.
Finding a Percent of a Number
Splash Screen.
Splash Screen.
A proportion is an equation that states two ratios are equal
Express in simplest form:
SOLVING EQUATIONS, INEQUALITIES, AND ALGEBRAIC PROPORTIONS
6.3 Solving Proportions Using Cross Products
DO NOW (not later): Compare the number of boys to girls in the class.
Finding a Percent of a Number
Lesson 5.2 Proportions Students will be able use cross multiply to determine if the two ratios are equivalent.
Write and Solve Proportions
Solving Inequalities by Multiplying or Dividing
Solving One-Step Equations
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Understanding Proportions
Ratio Ratio – a comparison of numbers A ratio can be written 3 ways:
Lesson 3.1 How do you solve one-step equations using subtraction, addition, division, and multiplication? Solve one-step equations by using inverse operations.
Module 8: Lesson 8.1 Solving By Factoring
Write and Solve Proportions
Proportions Determine if the ratios can form a proportion. , b. a.
Finding a Percent of a Number
Splash Screen.
7-1 Ratios and Proportions
By, Mrs. Muller Proportions.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Write a proportion that compares hours of work to pay.
Lesson 6 Ratio’s and Proportions
Solving Rational Equations
To Start: 10 Points Find the unit price of 40 gallons of gas for $132 $3.30 per gallon There are 64 boys and 72 girls in the 7th grade. Find the ratio.
Splash Screen.
EXAMPLE 4 Solve proportions Solve the proportion. ALGEBRA a x 16
Ratios Unit 1 Lesson 1 Math 6.
Using Cross Products Chapter 3.
Presentation transcript:

Splash Screen

Solve proportions. proportional proportion cross product Main Idea/Vocabulary

KC 1

Identify Proportional Relationships MATH Before dinner, Mohammed solved 8 math problems in 12 minutes. After dinner, he solved 2 problems in 3 minutes. Is the number of problems he solved proportional to the time? Method 1 Compare unit rates. Since the unit rates are equal, the number of math equations is proportional to the time in minutes. Example 1

Identify Proportional Relationships Method 2 Compare ratios by comparing cross products. ? 8 × 3 = 12 × 2 Find the cross products. ? 24 = 24 Multiply.  Answer: Since the cross products are equal, the number of math equations is proportional to the time in minutes. Example 1

Determine if the quantities $30 for 12 gallons of gasoline and $10 for 4 gallons of gasoline are proportional. ? 120 120 A. yes B. no 30 10 = 12 4 A B Example 1

5x = 8 ● 18 Find the cross products. 5x = 144 Multiply. Solve a Proportion Write the proportion. 5x = 8 ● 18 Find the cross products. 5x = 144 Multiply. Divide each side by 5. x = 28.8 Answer: x = 28.8 Example 2

9 * 18 = 15k 162 = 15k A. k = 9.4 B. k = 12 C. k = 10.8 D. k = 18.6 15 15 10.8 = k A B C D Example 2

3.5 ● n = 14 ● 6 Find the cross products. 3.5n = 84 Multiply. Solve a Proportion Write the proportion. 3.5 ● n = 14 ● 6 Find the cross products. 3.5n = 84 Multiply. Divide each side by 3.5. n = 24 Simplify. Answer: The solution is 24. Example 3

4.6 * 5 = 4w 23 = 4w A. w = 5.25 B. w = 5.5 C. w = 5.75 D. w = 6.25 4 4 5.75 = w A B C D Example 3

length Write a proportion. width FLAGS According to specifications, the ratio of the length of the U.S. flag to its width must be 1.9 to 1. How long must a U.S. flag be if it is designed to have a width of 2.5 feet? length Write a proportion. width Find the cross products. Multiply. Answer: The length of a U.S. flag having a width of 2.5 feet must be 4.75 feet. Example 4

SCHOOL The ratio of boys to girls at Blue Hills Middle School is 4 to 5. How many girls attend the school if there are 96 boys? A. 72 girls B. 108 girls C. 120 girls D. 148 girls A B C D Example 4

End of the Lesson End of the Lesson