Review Solve for r; d = rt Write the equation 2x – y = 9, so that y is a function of x.
3.8 Rates, Ratios, and Percents
Notes Rate of a per b: represented as a/b. Unit rate: rater per one given unit. Ex: miles per hour
Examples Find unit rates $2 for 5 cans of vegetables. $2.39 for 10 apples
Examples Find unit rate 32 ounces for 4 servings $67.50 for 3 concert tickets 14 cups of flour for 4 loaves of bread 144 bottles in 12 cartons.
Find the average speed Fly 780 miles in 2hrs Walk 1.2 miles in ¼ hour Swim 3km in 40 min. Drive 1440 miles in 3 days Read 115 pages in 2.5 hours. Mow 6 acres in 4 hours.
Word Problems A concert sold out in 6hrs. A total of 9000 tickets were sold for the concert. At what rate did the tickets sell? It took 86 hours for joe to cross the Atlantic in his balloon at a distance of 3543 miles. What was his average speed?
Word Problem The record snow fall in a 24-hour period is 76 inches. At what rate did the snow fall on that day? You received a $9 tip from a customer whose bill was $56. What percent did you receive for a tip?
Wrap up Questions/Comments Hw: Text pg. 183, #’s: 2,5,6,8-21all, 24-28 evens, 44-46