Review Solve for r; d = rt

Slides:



Advertisements
Similar presentations
GOAL: FIND RATIOS AND WRITE AND SOLVE PROPORTIONS Section 3.5 Write Ratios and Proportions.
Advertisements

Real World Problems MA.912.A.5.7 Solve real-world problems involving rational equations (mixture, distance, work, interest, and ratio).
7.1 The Meanings of Ratio, Rate, and Proportion
Review Factor the trinomial 3x2 + 11x - 4
Math: Lesson #1 Conversions & Pythagorean Theorem.
Unit Rate and proportional reasoning
Regents Review #2 Equations. What type of Equations do we need to solve? 1)Simple Equations 2)Equations with Fractions 3)Quadratic Equations 4)Literal.
   Ratios and Proportion Write each fraction in simplest form.
Proportions. Proportion – two equal ratios 1 = 4 3 = = 21 a = c 8 24 b d.
U NIT R ATES. A rate is a ratio of two quantities measured in different units. A unit rate is a rate that has a denominator of 1 unit. The three unit.
4.1 Ratio and Proportion Ratio – comparison of two numbers by division. –Can be written: a to b a : b where b ≠ 0. If a and b represent quantities measured.
Chapter 3: Solving Equations
Section 3-4: Ratio and Proportion Objectives: 1)To find ratios and rates 2)To solve proportions.
Rate/Unit Rate. What is it? A rate is a special ratio that compares two values with different units. Rates sometimes use the words per and for instead.
Warm – up #6. Homework Log Thurs 12/3 Lesson 4 – 7 Learning Objective: To simplify ratios, solve proportions, and convert units of measures Hw: #408 Pg.
ALGEBRA 1 Lesson 2-4 Warm-Up. ALGEBRA 1 “Ratios and Proportions” (2-4) What is a “ratio”? What is a “rate”? What is a “unit rate”? ratio: a comparison.
Ratios and Rates A ratio is a comparison of two numbers by division. A rate represents quantities measured in different units. $ 1.50 for 16 ounces of.
Vocabulary ratio: a comparison of two numbers through division often expressed as a fraction. Proportion: An equation that states that two ratios are equal.
Speed, Distance, Time Calculations
REVIEW Find unit rate of $4 for 5 cans of vegys. Find the average speed of 1500 miles in 4hrs. Write decimal or fraction as percent.02 ¾ A concert sold.
SPEED, VELOCITY, AND ACCELERATION. 1.A traveler covers a distance of 460 miles in a time of 8 hours. What is the average speed for this trip? speed =
Distance, Speed, Motion, velocity, Ch. 11 & 12 Notes.
Formulas.
Lesson 3 – Systems of 2 Variable Equations in Context
Measuring the Universe
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
1.4 Direct Variation and Proportion
Speed, Distance, Time Calculations
D S T CAREFUL! ! 2hr 15 minutes to decimal is
Solve ANSWER x = 9 ANSWER t =
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Percents and Proportions
Ratios and Proportion    Write each fraction in simplest form.
On Monday, 3. 6 centimeters of rain fell in 4. 5 hours
Speed Distance Time. Intermediate 1. Unit 2..
2-9 Weighted Averages Weighted Average – the sum of the product of the number of units and the value per unit divided by the sum of the number of units.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
How to Describe & Recognize Motion
Unit Rates October 4, 2012.
Course Rates Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Unit 3. Day 4..
Ratios and Proportion    Write each fraction in simplest form.
Chapter 7 Review 2017 Showdown.
On Monday, 3. 6 centimeters of rain fell in 4. 5 hours
On Monday, 3. 6 centimeters of rain fell in 4. 5 hours
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
That sounds pretty easy.
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
6.3 Percent Equation Objective: Today we want to be able to identify the percent equation. We will also learn how to use the equation to solve percent.
7.1 solving linear systems by graphing
Warm Up: Divide using a calculator ÷ ÷ ÷ ÷
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations Final Review
Review Write the product of the sum and difference. (x + 3) (x – 3)
1.1 Variables Objective: Students will be able to substitute numbers in for variables and evaluate problems. Students must demonstrate they know how to.
Speed, Distance, Time Calculations
What is Speed? Speed: The ratio of the distance an object moves to the amount of time an object moves Average Speed: Speed over the course of the ENTIRE.
Review Plot (3,5) (-4,3) (0,4) (-2,0) Identify the coordinate.
Review Plot the points and then draw a best fit line. Find an equation for your line. What kind of correlation pos., neg., no? X Y
PROPORTIONS.
2-9 Weighted Averages Weighted Average – the sum of the product of the number of units and the value per unit divided by the sum of the number of units.
Unit Rates.
Speed Distance Time. Intermediate 1. Unit 2..
Review Three ways to write ratios. All ratios must be what?
Speed, Distance, Time Calculations
Presentation transcript:

Review Solve for r; d = rt Write the equation 2x – y = 9, so that y is a function of x.

3.8 Rates, Ratios, and Percents

Notes Rate of a per b: represented as a/b. Unit rate: rater per one given unit. Ex: miles per hour

Examples Find unit rates $2 for 5 cans of vegetables. $2.39 for 10 apples

Examples Find unit rate 32 ounces for 4 servings $67.50 for 3 concert tickets 14 cups of flour for 4 loaves of bread 144 bottles in 12 cartons.

Find the average speed Fly 780 miles in 2hrs Walk 1.2 miles in ¼ hour Swim 3km in 40 min. Drive 1440 miles in 3 days Read 115 pages in 2.5 hours. Mow 6 acres in 4 hours.

Word Problems A concert sold out in 6hrs. A total of 9000 tickets were sold for the concert. At what rate did the tickets sell? It took 86 hours for joe to cross the Atlantic in his balloon at a distance of 3543 miles. What was his average speed?

Word Problem The record snow fall in a 24-hour period is 76 inches. At what rate did the snow fall on that day? You received a $9 tip from a customer whose bill was $56. What percent did you receive for a tip?

Wrap up Questions/Comments Hw: Text pg. 183, #’s: 2,5,6,8-21all, 24-28 evens, 44-46