Maintenance Sheet 7.13 via study island due Friday

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Changing Percents to a Fraction #3 To change a percent to a fraction you need to first write the numerator over 100. Next simplify the fraction.
Advertisements

Comparing Decimal Numbers Standard 2 - Number and Operations SPI Compare whole numbers, decimals and fractions using the symbols, and =.
Addition / Subtraction of Decimal Fractions When adding / subtracting decimal fractions. Be sure to “ line up “ your decimals to keep the place values.
Today we will read and write decimals to the hundredths. NS 1.6.
Mental Mathematics Test Grades 9 & 10 Trimester – 2011.
Warm Up 2 4 x ÷
Reasonableness with Fractions and Decimals 1.Find what whole numbers the first decimal or fraction would be between. 2.Write the two numbers down. For.
Percents To Reduced Fractions Decimals To Percents.
Mathematics Learning, Teaching, & Leading Collaborative 1 What is the product of 4 x 2/3? Use pictures, numbers or words to show your thinking.
Fractions and Decimal Fractions Fractions Decimal Fractions
CONVERTING FRACTIONS TO DECIMALS. What does the fraction bar mean? “Divided by” For example, means 2 divided by 3, or 2 wholes split into 3 equal parts.
BIG IDEA Percent / / out of 100.
Fractions and decimals review
Multiplying Decimal Numbers using estimation
Homework: Maintenance
Convert to a Percent %.
Homework: Maintenance Sheet *
Maintenance Sheet 7.11 Homework is due
HW: Maintenance Sheet 12R (1-10) *Due Thursday (whole packet)
Increasing and Decreasing Quantities by a Percent
Take your H.W. and leave on desk. Complete “DO NOW”
HW: Maintenance Sheet 8.15 via study island, Due Friday
Comparing Decimal Numbers
Decimals > Fractions > Percentages
Percent Proportion TeacherTwins©2014.
1st semester project due 12/9
Maintenance Sheet 17 Due Thursday Comprehensive 8.3 test Friday
Homework: Maintenance Sheet 8.4 due Thursday
Dividing Decimals.
Bellringer 11.4 Answers questions 8-9.
What is as a decimal? A B C 1 2 Never mind. Keep trying! 0.75
Make sure your name is on your homework Turn in your homework
HW: Maintenance Sheet 8.15 via study island, Due Friday
No calculators allowed
Percent II.
Bellringer Maintenance Sheet 8.13 via study island due Friday , I removed 2 of the concepts- 9 total.
Cube root of fraction and decimal
Conversions Decimals to Fractions and Fractions to Decimals.
WALT: to write decimals
Fill in percent and decimal
Unit 2. Day 16..
Homework: Maintenance Sheet 15 via study island due Friday
Maintenance Sheet 10 Due Friday
HW: Study Island Review
Homework: maintenance sheet due Friday
Maintenance Sheet 21 via Study Island- Due Friday
Maintenance Sheet 29 via Study Island Due Friday
Study Island Maintenance sheet 15 *2 questions each concept
Study Island Homework Due Friday Maintenance Sheet 18
Conversions Decimals to Fractions and Fractions to Decimals.
Bellringer 11.7 Answers questions 11-12
Bellringer 11.4 Answers questions 9-10.
Maintenance Sheet Due Friday
Homework- Due Friday- Study Island- Maintenance Sheet 18
Bellringer The sum of eight and six. 2
Bellringer Homework Due Friday Unit Test Thursday
HW: Maintenance Sheet 6.10 *Due Friday
Homework- Study Island-Due Friday
Homework Due Friday Comprehensive Test Thursday
Bellringer 11.7 Unit 4 Post Test Friday
Conversions Decimals to Fractions and Fractions to Decimals.
Homework Due Friday- Study Island-Maintenance Sheet 25
Bellringer 11.7 Answers questions 11-12
Express the fraction to decimal.
Unit 2. Day 17..
Homework- Maintenance Sheet 18 Due Friday- Goformative.com
Maintenance Sheet 21 via Study Island- Due Friday
Homework: Maintenance Sheet 20 via study island- Due Friday Comprehensive Test 4- Thursday *Study Daily.
Presentation transcript:

Maintenance Sheet 7.13 via study island due Friday Bellringer 11.9 Maintenance Sheet 7.13 via study island due Friday

What comes to mind when you hear the word Complex?

Divide/Multiply Fractions *Divide/Multiply Fractions *Find the unit rate of whole numbers and decimals

− 3 4 ÷ (-8) = 6 -6 3 32 - 3 32

13.8 ounces of cereal for $4.14 $57.13 per ounce $3.33 per ounce 30 per ounce $0.30 per ounce

Complex Unit Rates?

I can interpret a unit rate (using words and mathematically)? Collaborative Pairs questions 1-4 Backside students- high five 2 people and find a different partner – collaborative pairs questions 5-8 Frontside students- high five 3 people and find a different partner (can’t be a person you have worked with before)– collaborative pairs questions 11-12 Everyone return to your original seat– collaborative pairs questions 13-14