Maintenance Sheet 7.13 via study island due Friday Bellringer 11.9 Maintenance Sheet 7.13 via study island due Friday
What comes to mind when you hear the word Complex?
Divide/Multiply Fractions *Divide/Multiply Fractions *Find the unit rate of whole numbers and decimals
− 3 4 ÷ (-8) = 6 -6 3 32 - 3 32
13.8 ounces of cereal for $4.14 $57.13 per ounce $3.33 per ounce 30 per ounce $0.30 per ounce
Complex Unit Rates?
I can interpret a unit rate (using words and mathematically)? Collaborative Pairs questions 1-4 Backside students- high five 2 people and find a different partner – collaborative pairs questions 5-8 Frontside students- high five 3 people and find a different partner (can’t be a person you have worked with before)– collaborative pairs questions 11-12 Everyone return to your original seat– collaborative pairs questions 13-14