Problem 1 Janice improved her time running a mile in track from 6.309 minutes to 5.66 minutes. By how much time did she improve?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Perspective. On one side of the small sheet of paper, answer the question in paragraph form, with complete sentences. Include details from the image.
Advertisements

Simplify. Show each step the way we have practiced in class.
Math's Quiz Game Year 6.
How can rounding help you solve word problems? For example: May’s mom gave her $58 to spend at the mall. She bought a sweater for $23, a shirt for $13.
Grade 8: Block 3 Day 1: Put the rational #’s in order from least to greatest .3, 4/5 , 1/4 ,0 Change to a lowest term fraction. 2) .6 Estimate each unit.

xy / xy -3-11/2 -14/ /4 xy -2-11/2 -19/ ABCABC.
Decimal Problem Solving.
Unit 4 Quiz Review Chapter 6 Lessons 1-5.
Problem of the Week! Winton went shopping for school clothes. He bought 2 pairs of jeans that cost $29 each. He also bought a shirt for $18 and a pair.
One Step Equation To solve one step equations, you have to use the inverse operation to get the variable alone. Example:
Math Grade 4 Mrs. Ennis Rounding Part 3 Lesson Five.
Unit 4 Quiz Review Chapter 6 Lessons 1-5.
Addition and Subtraction Problems
Unit 3 Preview 2012.
Welcome to Financial Math!
Place Value, Decimals Review
5th Grade Unit 1 Math Jeopardy.
MA.912.A.3.5 Symbolically represent and solve multi-step and real-world applications that involve linear equations and inequalities.
Equation Word Problems Inequality Word Problems
Decimal multiplication, perimeter, and area practice
Decimal Operations Word Problems
WORD PROBLEMS What do we need to do?
Study for Math test & complete maintenance sheet 20- due tomorrow- Grade reports will go out on Thursday Unit Test Wednesday.
1 F On a map of Philadelphia, 3 centimeters on the map represent 10 city blocks. How many centimeters represent 15 city blocks? A 3.5 centimeters B 4 centimeters.
Fill in the gaps with the correct prepositions.
Unit 3 Preview 2012.
Writing Equations.
Distance, Rate (speed), Time
Unit 3 Clothes.
An accountant can review 12 financial records in 28 minutes
Bell Ringer INTERIM Review
Unit 8 Fashion Welcome to the unit Teacher: Ye Yuanyuan.
1. What is the difference between 7,436 and 2,385?
Sales Tax, Gratuity, Commission, Discounts, and Markups
2. (7.10B) Which number line represents the solution to the inequality 6
Module 3 – Lesson 8 Objective: Add fractions to and subtract fractions from whole numbers using equivalence and the number line as strategies.
Sprint Relays Mid-unit 3 review.
Spend/ cost/ take 製作人: 王滋慧老師.
Jesse has 2 pairs of jeans, 4 sweaters and 3 pairs of shoes Jesse has 2 pairs of jeans, 4 sweaters and 3 pairs of shoes. How many different combinations.
Estimating Operations with Decimals Practice
Bellwork Rheta said was solved by dividing 4 by 2 and 9 by 3. Her quotient is . Is her answer correct? Do you agree or disagree with her.
Name _______________________ Date __________________ Tape Diagrams
Grudgeball Each team starts with 10 x’s.
Keeping track of spending and saving
Partial Product Multiplication
Estimating Operations with Decimals
CHAPTER 4 REVIEW GAME RULES:
Unit 3 Preview 2012.
Section 1.9 Multiplying and Dividing Integers
Unit 4. Day 22..
Speed, Distance and Time
Chapter 7 Review Pre-algebra.
Inspirational Speaker
Unit Rates Guided Notes Name __________________ Date _____________
Algebra 1 Mini-Lessons $ 4.21 $ 7.85 $ $ 20.84
#1 There are 12 students in the third grade and twice that number in the fourth grade. There are 14 boys and 19 girls in the second grade. How many students.
Topic 6 and 7.
7.1.2 Sales Tax, Tips, and Markups
SHOPPING.
Conditionals (key).
L.I = we are learning to add and subtract decimals in worded problems.
8.3 Writing Equations.
Estimating Decimals Guided Notes
Topic 5 math practice.
(0,2) and (5,7) (7,1) and (9,7) (12,2) and (8,4) (3,0) and (5,11)
The Passive Voice Simple Present & Simple Past.
Let’s Do a Little Review!
Estimating Operations with Decimals
Estimating Decimals Guided Notes
Presentation transcript:

Problem 1 Janice improved her time running a mile in track from 6.309 minutes to 5.66 minutes. By how much time did she improve?

Problem 2 John loaned Alexis $70.28 on Friday, and on Saturday, Alexis thanked him by paying him back $75. How much extra money did Alexis give to John?

Problem 3 Dani bought a pair of jeans for $24.99, a sweater for $19.50, and new shoes for $12.75. Tabby spent 3 times as much as Dani on back-to-school clothes. How much total money did Tabby spend on clothes?

Problem 4 Karen bought three books for $8.95 each and two magazines for $1.49 each. How much did she spend in total?

Problem 5 Matt bought some used records and CDs that cost $6.99, $12.49, $8.50, and $11.89. The cashier told him the total was $39.87. Is this correct? Explain why or why not?

Problem 6 John walked 1.4 miles to work, 0.7 miles to lunch, and 0.8 miles to the store. Cindy ran 3.6 miles for exercise at the local track. Who covered more distance? By how much?

1. 2. 3. 4. 5. 6. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Name: __________________ Block: ____ Grade: _____ 1. 2. 3. 4. 5. 6. Name: __________________ Block: ____ Grade: _____ 1. 2. 3. 4. 5. 6.