Solution stoich
c = n v concentration C. Solution Stoichiometry use to perform calculations concentration c = n v
w g 2 KOH(aq) + 1 H2SO4(aq) 1 K2SO4(aq) + 2 H2O(l) v=? c= 14.8 mol/L Example 1 What volume of 14.8 mol/L KOH is needed to react completely with 1.50 L of 12.9 mol/L sulphuric acid? w g 2 KOH(aq) + 1 H2SO4(aq) 1 K2SO4(aq) + 2 H2O(l) v=? c= 14.8 mol/L v = 1.50 L c = 12.9 mol/L n = 19.35 x 2 1 = 38.70 mol n = cv = 12.9 mol/L x 1.50 L = 19.35 mol v = n c = 38.70 mol 14.8 mol/L = 2.6148649 L = 2.61 L