Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz

Slides:



Advertisements
Similar presentations
5-2 Rates Course 2 Warm Up Vocabulary Lesson Presentation.
Advertisements

Warm Up Warm Up Warm Up Warm Up Video Lesson Presentation Lesson Presentation Lesson Presentation Lesson Presentation.
Chapter 5 Rates Unit Rates Speed.
4-4 Solving Proportions Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
5-1 RatiosRatios 5-2 RatesRates 5-3 Identifying and Writing ProportionsIdentifying and Writing Proportions 5-4 Solving ProportionsSolving Proportions 5-5.
5 Minute Check Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary people for 5 classes 2. $1.12 for 8.2 ounces calories in.
Unit Rate Review. Vocabulary Review A ratio is a comparison of two quantities by division. ̶17 out of 20 students, or A rate is a special type of ratio.
Ratios, Rates, and Unit Rates 4-1 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Holt CA Course Rates. Holt CA Course Rates.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Unit Rate and proportional reasoning
Bell Quiz. Objectives Convert a variety of units.
Bell Quiz.
POD Cole can bike 24 miles in 48 minutes. How many miles can he bike in 60 minutes? Use a unit rate to solve.
Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Warm Up Divide. Round answers to the nearest tenth
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
4-2 Rates Warm Up: November 4 th Divide ÷ ÷ ÷ ÷
4-4 Solving Proportions Vocabulary cross product.
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 2 cups of chocolate chips for every 6 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
Section 1.6 Problem Solving; Interest, Mixture, Uniform Motion, Constant Rate Jobs.
3-11 Dividing Fractions and Mixed Numbers Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes.
5-2 Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Review 4-1 Ratios and Proportions. Find the Unit Rate $50 for 8 h.
Unit Rates & Prices  A rate is a ratio that compares two quantities measured in different units.  A unit rate is a rate whose denominator is 1. To change.
Slope of a Line 12-2 Learn to find the slope of a line and use slope to understand and draw graphs.
Student will learn…. to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course 2 Rates M7 Workbook Volume 2 Chapter 5 Lesson 1.
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes 2. Four pounds of bananas for $ anchor bolts for.
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards Lesson Presentation Preview.
Distance,Rate, and Time. Think! What information would you need to know to find out how long it takes to get to your friend’s house?
Lesson 3-7 Pages Using Formulas. What you will learn! 1. How to solve problems by using formulas. 2. How to solve problems involving the perimeters.
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
Interest, Mixture, Uniform Motion, Constant Rate Jobs
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
2.02 Unit Rate Review.
2-9 Notes for Algebra 1 Weighted Averages.
Motion Unit 6 Miss McDonald Science 8
Multiplication/Division with Decimals and Word Problems
Chapter 7 Review Part 1 Mrs. Breeding.
Unit Rates and Proportional Reasoning
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Unit Rates October 4, 2012.
Course Rates Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Jeopardy Customary Units Percent Problems Scale Factor Unit Rate
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
5th Period Warm Up During Christmas, a book store sold 72 books. If the ratio of books to bookmarks sold was 9:2, how many bookmarks did the store sell?
Unit Rates and Proportional Reasoning
“Day F” October 16, :01 - 9:01 Exploratory 9: :03
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
“Day A” October 19, :51 - 8:51 Math 8:53 - 9:53 Science
Which is the better buy?.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Inquiry Lab Work with your groups for this assignment NO questions to teacher (we will take notes on this topic) Page 195-Read Example Page Complete.
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Warm-up Solve for y: Solve for a:.
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Presentation transcript:

Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz Lesson Quiz for Student Response Systems

Lesson Quiz: Part I 1. Ian earned $96 babysitting for 12 hours. How much did he earn each hour? 2. It takes Mia 49 minutes to complete 14 homework problems. On average, how long did it take to solve each problem? 3. Seth’s family plans to drive 220 miles to their vacation spot. They would like to complete the drive in 4 hours. What should their average speed be in miles per hour? $8 3.5 minutes 55

Lesson Quiz: Part II 4. Abby can buy a 7-pound bag of dry cat food for $7.40, or she can purchase a 3-pound bag for $5.38. Which size is the best buy? 7 lb bag

Lesson Quiz for Student Response Systems 1. Kay earned $126 for 18 hours in a part-time job. How much did she earn each hour? A. $6 B. $7 C. $8 D. $9

Lesson Quiz for Student Response Systems 2. It takes John 54 minutes to paint a fence with a length of 12 meters. On average, how long did he take to paint 1 meter of the fence? A. 3.5 minutes B. 4.5 minutes C. 4.8 minutes D. 5.4 minutes

Lesson Quiz for Student Response Systems 3. Helen plans to drive 130 miles to a relative’s house. She would like to complete the drive in 2 hours. What should be her average speed in miles per hour? A. 55 miles per hour B. 60 miles per hour C. 65 miles per hour D. 70 miles per hour

Lesson Quiz for Student Response Systems 4. Frank can purchase bags of apples in four sizes. Which size is the best buy? A. 2-lb bag for $3.33 B. 3-lb bag for $4.70 C. 4-lb bag for $5.14 D. 5-lb bag for $6.20