Adding, Subtracting, Multiplying and Dividing Decimals

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Writing a Function Rule
Advertisements

Bell Work September 9 1.Carpeting costs $7.99 a yard. If Jan buys 12.4 yards, how much will it cost her? 2.Jackie just bought a new car. Use the information.
1 Chapter 1 Measurements 1.4 Significant Figures in Calculations Copyright © 2009 by Pearson Education, Inc.
A B C Estimate and pick the most appropriate answer 576/ End Review Question 1.
Chapter 3 Review Adding, Subtracting, Multiplying, and Dividing Integers.
Calculations with Significant Figures
Rules For Significant Digits
Solve the equation -3v = -21 Multiply or Divide? 1.
© Mark E. Damon - All Rights Reserved Another Presentation © All rights Reserved
Week.  Student will: scientific notation  Write in scientific notation.
The goal when solving equations that contain fractions is the same as when working with other kinds of numbers—to isolate the variable on one side of the.
Writing a Function Rule. Independent and Dependent Variables Independent Variable –Will change no matter what –The first member of the ordered pair –Domain.
Adding and Subtracting Decimals. Rules for adding or subtracting decimals: (1) Line up the numbers by the decimal point.
Significant Figures Part 2 Problem Solving Applications.
5th Jeopardy Cap. 1 & 2 Compare and order decimals
Jeopardy Solving Equations Add and Subtract Multiply and Divide Multi-Step Variables on each side Grouping Symbols $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200.
Subtracting Polynomials
Multiplying and Dividing Integers
Operations with Decimals
Decimal Operations Jeopardy
Multiplying or Dividing 1-3
Addition Multiplication Subtraction Division. 1.If the signs are the same, add the numbers and keep the same sign = = If the.
Solving Equations with Variables on Both Sides 7-3 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson.
AGENDA WARM-UP LESSON 21 HW CORRECTIONS LESSON 22/23 HW QUESTIONS? LESSONS 24 AND 25 EXIT CARD.
Basketball Review Game 1)Row Groups 2)One member from each group will use the whiteboard to answer the question, while the rest of your teammates solve.
Scientific Notation. What is Scientific Notation? Scientific notation is a way of writing extremely large or small measurements. The number is written.
ADDING AND SUBTRACTING MULTIPLYING AND DIVIDING REAL NUMBERS.
UNIT 6 DECIMALS. DECIMAL NUMBERS Decimal numbers are used in situations in which we look for more precision than integers provide. In order to do that,
Jeopardy Solving Equations
Students will use inverse operations to solve one-step equations.
10-3 Data Distributions Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Multiplication and Division Fraction and Mixed Number Word Problems
Problem Solving with Fractions!!
2-7 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
Unit 4 Quiz Review Chapter 6 Lessons 1-5.
1.4 Significant Figures in Calculations
THIS IS 5th Math JEOPARDY. THIS IS 5th Math JEOPARDY.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Jeopardy Order of Operations Powers of 10 Multiplication and division
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Additional Examples 1A: Solving Equations with Decimals
Writing Equations.
Adding and Subtracting Integers is like …
Quantitative Measurements
10-3 Data Distributions Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes 1.
Welcome to 3rd Grade Math EOG Jeopardy!.
Estimate Solutions.
Problem-Solving Steps Solve Problem-Solving Steps Solve
Multiplying or Dividing 1-3
Review Word Problems Improper Mixed Multiply Divide Q $100 Q $100
Objective: Add fractions with sums greater than 2.
UNRAAVEL a Math Problem
You will be given the answer. You must give the correct question.
Saturday, December 08, 2018 Decimals Division of decimals.
Math Jeopardy (Exponents)
Modeling Multiplication Equations
Divide the number in C by 10.
Significant Digits Calculations.
Find your seat and be ready for your Do Now
TOPIC: Significant Figures in calculations AIM: How do we add, subtract, multiply and divide measurement in significant figures? DO NOW: ( 5.
Multiplying and Dividing in Scientific Notation
10-3 Data Distributions Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
How to set up a homework assignment:
Multiplying Decimals.
Algebra 1B Chapter 3 Notes.
Orders of Operations Review
Steps for Multiplying Decimals
Wednesday, August 14, 2019 Decimals Division of decimals.
Unit Rates.
Presentation transcript:

Adding, Subtracting, Multiplying and Dividing Decimals DECIMALS JEOPARDY! Adding, Subtracting, Multiplying and Dividing Decimals

POINTS RULES: 30 POINTS for saying how to solve the problem (add, subtract, multiply or divide) 60 POINTS for the correct final answer 10 POINTS for using the correct units …..So each problem is worth up to 100 POINTS EACH!! Your test might be scored in a similar way (HINT HINT)

Montell and George measured and discovered that a basketball hoop is 46 cm across and a basketball is 24.28 cm across. How much wider is the hoop than the ball? 21.72 cm

Terriana said that Lead has an atomic weight of 207. 19 units Terriana said that Lead has an atomic weight of 207.19 units. Meeyah said that Mercury has an atomic weight of 200.6 units. How much greater is the atomic weight of Lead than Mercury? 6.59 units

Aiden walks his dogs 2. 34 kilometers every morning Aiden walks his dogs 2.34 kilometers every morning. How far does he walk them in a week? 16.38 kilometers

Trenton uses 1. 6 liters of gasoline each hour mowing lawns Trenton uses 1.6 liters of gasoline each hour mowing lawns. How much gas does he use in 5.8 hours? 9.28 gallons

Riley bought some apples that cost $1. 15 per pound Riley bought some apples that cost $1.15 per pound. How much did she pay for 9.6 pounds? $11.04

Monique bought 2.25 pounds of berries and wants to share them with five friends. How many pounds of berries will each of her friends receive? .45 pounds

Alexis and his friends spent $13. 20 at the cookie stand at the mall Alexis and his friends spent $13.20 at the cookie stand at the mall. If each cookie cost $1.20, how many cookies did they buy? 11 cookies